שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הצעת חוק: המשטרה תצותת ל-SMS ולאימייל

  במשרד המשפטים חושבים שהמלחמה בפשע המאורגן זהה למלחמה בטרור ורוצים להעניק למשטרה יכולות לעקוב אחרי עבריינים באמצעות התחקות אחרי מכשירים סלולרים וגלישה באינטרנט

  הצעת חוק חדשה של משרד המשפטים, שאושרה בקריאה ראשונה, מבקשת לאפשר למשטרה לדעת היכן נמצאים עבריינים בכל רגע נתון על ידי התחקות אחרי טלפונים סלולרים, נתוני גלישה באינטרנט, קובצי מחשב ומכשירי זימונית, כך מדווחת טובה צימוקי הבוקר (ב') ב"ידיעות אחרונות".

   

  הצעת החוק, שהפיץ משרד המשפטים בהנחיית מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה, נועדה

  להשוות את הסמכויות הניתנות לחוקרי המשטרה בעבירות פשיעה חמורה לאלה שניתנו לשב"כ במסגרת המלחמה בטרור.

   

  לדעתו של מזוז, ובעצה אחת עם אבי דיכטר, השר לבטחון פנים, חייב המאבק בפשיעה המאורגנת לעלות מדרגה. זאת מכיוון ששיטות העבודה של ארגוני הפשיעה נעשו מתוחכמות יותר ויותר בשנים האחרונות.

   

  לדעת מזוז, המלחמה בפשע המאורגן היא יעד אסטרטגי וחשובה לא פחות מסיכול הטרור, ולכן על הממשלה להעניק למשטרה יכולות טכנולוגיות כפי שהעניקה לשב"כ.

   

  מידע ותוכן שיחות

  הצעת החוק מאפשרת למשטרה לחדור לגופים המספקים תקשורת כדי להתחקות אחרי מקום הימצאותם של עבריינים.

  המידע כולל נתוני גלישה באינטרנט, טלפונים ניידים, קובצי מחשב, הודעות SMS, זימוניות, ומידע המופק באמצעות תקשורת לווינית.

   

  המידע הגולמי אינו מכיל את תוכן השיחות, אלא רק מידע המאפשר איתור המשוחחים, אולם במקרה הצורך יוסמכו החוקרים לחדור גם לתוכן השיחה ולפענח אותו.

   

  צו שופט שלום או קצין משטרה

  על פי הצעת החוק, תינתן סמכות לבית משפט שלום להצויא צו המתיר למשטרה או לכל רשות חוקרת אחרת לקבל נתוני תקשורת מחברות המחזיקות נתונים כאלה.

   

  הצו, שיהיה בתוקף ל-30 יום לכל היותר, יינתן לאחר שהמשטרה תוכיח כי שוכנעה שהדבר נדרש לצורך גילוי עבירות, מניעתן, חקירתן, חקירת עבריינים, והעמדתם לדן או הצלת חיי אדם וחילוט רכוש.

   

  הצעת החוק מציעה לתת סמכום מקבילה גם לקצין משטרה שהוסמך על ידי המפכ"ל, שיוכל להוציא צו

  ל-24 שעות בלבד, במקרים דחופים בהם דרוש המידע למניעת פשע או להצלת חיי אדם ואין זמן לפנות לבית המשפט.

   

  יישמר במאגרים חסויים

  לאחר מתן הצו תוכל המשטרה לתבוע מבעליהם של מאגרי המידע להעביר את המידע הנדרש ובכלל זה רשימת לקוחות של ספקי אינטרנט ופריסת אנטנות שבאמצעותן מספוקים שירותי תקשורת לטלפונים סלולרים.

   

  המידע יישמר במאגרים חסויים והשימוש בו ייעשה רק למטרות שלשמן נמסר.  על פי הצעת החוק, חברות התקשורת יקבלו מהמדינה החזר הוצאות על מסירת המידע.

   

  כדי למנוע חדירה פולשנית לפרטיות, מוצע כי הדרגים הבכירים במשטרה והויועץ המשפטי יקבלו דיווח שוטף על השימוש בסמכות הזו.

   

  הצטרפתם כבר לניוזלטר החדש שלנו? הירשמו באמצעות תיבת הרישום התכולה מימין ותקבלו בימים ב'-ד' את מהדורת סיכום היום שלנו - עם קישורים מעניינים והערות על המצב

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים