שתף קטע נבחר

חשין: מי שירים יד על העליון, אגדע את ידו

בפנייה נרגשת בשידור חי ברשת ב', הזהיר השופט העליון בדימוס, מישאל חשין, בקול חנוק מדמעות את שר המשפטים הנכנס, פרופ' דניאל פרידמן, שלא יעז לפגוע בבית המשפט העליון: "זה ביתי. מי שירים יד על ביתי אני אגדע את ידו"

מתקפה חריפה על שר המשפטים הנכנס: השופט העליון בדימוס, מישאל חשין, שהיה משנה לנשיא בית המשפט העליון, מזהיר את שר המשפטים הנכנס, פרופ' דניאל פרידמן, שלא לפגוע בממסד המשפטי. בראיון נרגש ליומן הצהריים של רשת ב', אמר חשין בקול חנוק: "אבא שלי היה שופט בית המשפט העליון הראשון. אני הייתי לאחר מכן. הוא הגיע להיות ממלא מקום קבוע לנשיא בית המשפט העליון. אני הייתי משנה לנשיא בית המשפט עליון. זה ביתי. מי שירים יד על ביתי, אני אגדע את ידו".

 

במכתב אישי לשר הנכנס, כתב חשין: "בית המשפט העליון יקר לי מאוד. יש לי חלק בו. גם לאבא שלי היה חלק בו ולא אתן לאיש לפגוע בו. כה יעשה לי אלוהים וכה יוסיף אם לא אגן על בית המשפט בכל כוחי הדל, ולא אתן לאיש לעמוד לשטן על דרכו של בית המשפט. ולכן, כלודר (גלדיאטור) בזירה, כל מי שינסה להרים יד על בית המשפט העליון, ואתה יודע היטב למה אני מתכוון, ואתה יודע היטב כיצד הסתיימו מלחמות הלודרים".

 

בראיון אמר חשין כי "דני פרידמן הוא איש משפט מעולה, אין חולק על כך, מן הטובים שבהם. אולם יש עוד מעולים. אלא שיש בדני פרידמן משהו שאין באחרים. הוא מצטיין בעיקר בכך שבתקופה האחרונה מאז אי מינויה של פרופ' נילי כהן לבית המשפט העליון הוא תקף ללא הרף את בית המשפט העליון ובעיקר את הנשיאה, דורית בייניש.

 

"הוא היה המבקר החריף ביותר של בית המשפט העליון. הוא השתמש בכל כלי הרס ומשחית. פצצות מכל הבא ליד. התקפות אישיות קשות גם תוך כדי ביזוי בית המשפט. כך חשב אהוד אולמרט להשקיט את המערכת? המאמין יאמין ומי שלא יאמין לא יאמין".

 

חשין הוסיף לתקוף את ראש הממשלה על ההחלטה למנות את פרידמן: "ראש הממשלה אהוד אולמרט הצהיר שמינוי של שר משפטים נועד להביא שקט למערכת. נועד להשקיט את המערכת. נועד לשמור על כבודו של בית המשפט העליון, לרומם את בית המשפט העליון, להחזיר את האמון בו. הצהרה זו נשמעת באוזניי הצהרה מוזרה בלשון המעטה. כי אם באמת ראש הממשלה התכוון ברצינות בלבו למה שאמר, כיצד זה בחר את דני פרידמן. אינני מבין".

 

פרידמן ואוקון הם "מי מלח" 

את השילוב בין פרידמן לבין בועז אוקון, שאותו מייעדים אולי לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים, מגדיר חשין "מי מלח": "אני קורא בעיתון על אפשרות מינויו של בועז אוקון למנכ"ל משרד המשפטים. אם ימשיך דני פרידמן בדרכו שעליה הצהיר ואיתו בועז אוקון מאחורי הקלעים, גם כן כדרכו, כי אז השניים יהיו כ'מי מלח', כחומצה שעלולה להמיס את מערכת המשפט והצדק".

 

הוא פנה במכתב אישי לשר המשפטים המיועד, דניאל פרידמן: "אני רוצה לפנות פניה אישית אל דני פרידמן. כמו שאמרתי הייתי ידיד שלו, כרע, כאח לי חמישים שנה. בוודאי ראשית נתת דעתך כי מהיום הזה ואילך אינך עוד משפטן שכותב, מטיף ומבקר. אתה חבר בגוף קולגיאלי בממשלה ואתה אחראי על מה שאותו גוף יחליט. אתה אחראי לכל מעשה ולכל מחדל של הממשלה ושר משריה. כי כאינדיבידואליסט מובהק, וכך אני מכיר אותך וכך אתה, הדבר נוגד את אופייך. אבל דע שכך הוא מצב הדברים. צר לי. אתה בחרת בכך.

 

"אינני בטוח שאתה, דני, שמח במינויך לשר המשפטים. בהכירי אותך אני בטוח שאינך שמח. שאתה יותר מבולבל מאשר שמח. אבל אחרים שמחים על המינוי. הייתי רוצה לשמוח באותה שמחה וקשה לי. וזאת אני אומר לך: היינו ידידים קרובים חמישים שנה, האמנו באותם דברים, חשבנו אותם מחשבות, הלכנו שלובי זרוע, עתרנו יחדיו לבג"ץ, אני ייצגתי את דני בבג"ץ לא פעם. אל תסטה מהדרך שהלכנו והאמנו בה. אתה ואני יודעים היטב מהי אותה דרך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשין מאיים
צילום: חיים צח
פרופ' דניאל פרידמן
צילום: שאול גולן
צילום: יריב כץ
מי מלך. בועז אוקון
צילום: יריב כץ
מומלצים