שתף קטע נבחר

נסראללה: "הדרישות שלנו לחילופים הן אנושיות"

מנהיג חיזבאללה אומר: "חילופי השבויים יכולים להתבצע מחר אם ישראל תיכנע לדרישות שלנו, אבל יכול להיות גם שלא". מופז: העברנו דרישות גם בעניין רון ארד

מנהיג חיזבאללה, שייח' נסראללה, התייחס אמש (יום ד') לעסקת החלפת השבויים ואמר כי "אנחנו מדברים על שלושת החיילים ועל האלוף משנה הישראלי. אנחנו מדברים על מחירים אנושיים. אנחנו אומרים זאת בבירור. אנחנו לא רוצים לסבך את העניין. היינו יכולים לבקש מחירים מדיניים, או לא מדיניים, אבל עבורנו מדובר בעניין אנושי, מתחילתו ועד סופו. לכן, המחירים והדרישות שהגשנו היו אנושיים. אנחנו רוצים שהפעולה הזאת תצליח, אנחנו לא רוצים שהיא תיגמר בלא כלום. הדרישות האנושיות האלה נוגעות לעצורים, לכלואים, לגופות החללים, ולחשיפת גורל הנעדרים. בשנת 1982, במהלך הפלישה הישראלית ללבנון, אבדו בלבנון אנשים בעקבות הפלישה, תוך כדי הקרב בציונות. אנחנו רוצים לדעת אם פגעו או הרגו אותם. אם הם חיים איפה הם. אם הם מתים - היכן הגופות שלהם. יש גם נעדרים פלסטינים בתוך פלסטין. אנחנו לא יודעים מה איתם, אם הם בסדר או מתים, אם הם כלואים וכו'. בקיצור, יש נעדרים שיש לקבוע את גורלם. יש עניין נוסף שמופיע בדרישות שלנו, והוא המפות המלאות של שדות המוקשים הישראליים בדרום (לבנון) ובבקעה המערבית".
נסראללה הוסיף: "מה שאתם קוראים על פיו חילופי השבויים מסתכמים בעצורים הלבנוניים שבתי הכלא הישראלים לא נכון. זה לא נכון. אני אומר מכאן, וייתכן ששומעים אותי עוד אנשים רבים מחוץ לאולם הזה, אני לא רוצה לחזור בדיוק על המסר שמסרנו לגרמנים עבור ישראל אבל מספיק שאומר שבחילופי השבויים אנחנו פועלים מעמדה אנושית, מוסרית ולוחמת. אנחנו מחוייבים לכל אסיר כלוא ועצור בבתי הכלא של האויב הזה בין אם הוא לבנוני, פלסטיני, סורי, ירדני או אחר. עכשיו, במסגרת הדיון הזה, אנחנו נבחן את התשובות איך העניינים יתקדמו. כמו כן, הדיון בנוגע לזמנים - שזה לפני החג, אחרי החג, בעוד עשרה ימים, שבוע, חמישה עשר ימים, לא נכון. אם יבואו הלילה הגרמנים ויאמרו שהישראלים הסכימו לקבל את הדרישות שלנו - אנחנו נבצע מחר את חילופי השבויים. יכול להיות גם שלא. ייתכן שיתחיל ויכוח. אנחנו נתעקש. הגורמים האנושיים לא מאפשרים לנו למהר יותר מהניתן. אנחנו לא מוכנים להזדרז על חשבון אסירים ועצורים".

מתקפה תקשורתית

דבריו של נסראללה הם חלק ממתקפה תקשורתית עליה החליט הארגון בעקבות גל הידיעות על התקרבות מועד ביצוע עסקת חילופי השבויים. המתקפה נועדה להבהיר ככל הנראה לישראל כי הדרך עדיין רחוקה וכי החיזבאללה עומד על כך שיתקבלו כל תנאיו ושאין מדובר רק ב-19 האסירים הבכירים של הארגון שהוא מעוניין לקבל לידיו. בכיר בחיזבאללה אמר היום בצהריים כי ההחלטה הישראלית להאריך את מאסרם של דיראני ועובייד מוכיחה כי כוונות ישראל אינן רציניות.
"מי שרוצה לבצע עסקת חילופי שבויים לא מאריך מעצר של אסירים המיועדים להיכלל בעסקה לתקופה של שישה חודשים נוספים. הכדור בידי ישראל", הוסיף הבכיר. גם יו"ר הלשכה המדינית של החיזבאללה, מוחמד רעד, נחלץ היום כדי להדוף את גל הידיעות בסוגייה. רעד אומר כי אין עדיין כל הסכם בין ישראל ובין החיזבאללה וכי כל החדש בעניין הוא שהמתווכים הגרמנים הוסמכו על ידי ישראל והחיזבאללה לתווך בנושא.
לדברי רעד אין לצפות שהחיזבאללה יוותר על השיגיו עד כה. הוא אומר כי אין זה משנה מבחינתו אם עסקה כזו צפויה לשרת את ברק במאבקים הפנימיים בישראל והוסיף כי מה שחשוב מבחינת החיזבאללה הוא שחרור האסירים.
הרמטכ"ל שאול מופז אמר אתמול כי ישראל דורשת לכלול, בעסקה להחלפת החטופים, גם את הנווט רון ארד וכבר הגישה את הדרישה באמצעות המתווך מגרמניה. בתשובה לשאלת כתבים אם יש מידע חדש בעניינו של ארד השיב הרמטכ"ל כי אין פרטים חדשים.
העיתון הלבנוני אל-מוסתקבל, כתב (יום ד'), כי שלושת חיילי צה"ל השבויים בידי החיזבאללה חיים, וכי נרקמת עיסקה לשחררם בתמורה לארבעה עשר אסירי הארגון הכלואים בישראל ובראשם השייח עבד אל-כרים עובייד ומוסטפא דיראני.
על פי העיתון, עסקת חילופי השבויים אמורה להתבצע בשני סיבובים. תחילה ישחרר החיזבאללה את שלושת החיילים הישראלים השבויים ובתמורה, תשחרר ישראל ארבעה עשר אסירי חיזבאללה. כאמור, בין האסירים המשוחררים דורש האירגון לכלול את השיח עובייד, דיראני וסמיר אל קנטאר, זקן האסירים הערביים בבתי הכלא הישראלים. בסיבוב השני ישוחרר אלחנן טננבאום בתמורה לחמישה אסירים לבנונים.
לטענת העיתון, בעוד שביצוע הסיבוב הראשון נראה קרוב מאד, יתעכב ככל הנראה השלב השני. העיכוב נובע מרצונו של החיזבאללה ליצור מרווח זמן גדול בין שני הסיבובים, כדי שיוכל להשתמש בטננבאום כקלף מיקוח למקרה ויחולו התפתחויות מיוחדות בין שני הסיבובים.
העיתון מוסר כי שלושת החיילים הישראלים חיים ושלושתם עברו ניתוחים לאחר שנפצעו בפעולה בה נפלו בשבי. עוד נכתב, כי איראן מילאה תפקיד חשוב בגיוס המתווכים הגרמנים, אך לא צפוי שבעסקה הנוכחית יועלה לדיון גורלו של הנווט הישראלי, רון ארד, שעל פי טענת ישראל איראן מחזיקה במידע אודותיו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלושת החטופים הישראלים
צילום: רויטרס
"דרישות אנושיות". נסראללה
צילום: רויטרס
מומלצים