שתף קטע נבחר

הומתק עונשו של סא"ל אל-הייב שהורשע בריגול

בית הדין הצבאי קיבל את ערעורו של סא"ל עומר אל-הייב, שהורשע בריגול חמור ומגע עם סוכן זר, והפחית את עונש המאסר שנגזר עליו מ-15 שנים לעשר בלבד. זאת לאחר שהקצין זוכה מאשמת ריגול חמור, והודה באישומים האחרים נגדו

בית הדין הצבאי לערעורים החליט אמש (שני) לקבל את ערעורו של סגן אלוף עומר אל-הייב, שהורשע בריגול חמור, ולקצר את עונש המאסר שנגזר עליו. בית הדין קבע כי הוא ירצה עונש של עשר שנות מאסר במקום 15 שנים, זאת לאחר שהודה באישומים שיוחסו לו.

 

לפני כשנה הורשע אל-הייב בעבירות של מגע עם סוכן זר וריגול חמור, ובשתי עבירות של ייבוא סמים מלבנון. במהלך הדיונים בערעור שהגיש על חומרת עונשו הודה לראשונה אל-הייב בעבירות בגינן הורשע, מלבד העבירה של ריגול חמור, ואף הביע חרטה על מעשיו. בית הדין, בו ישבו האלוף ישי בר והאלוף (מיל'), אילן שיף ותת אלוף שי יניב, החליט לזכותו מהאישום בגין ריגול ולהמתיק את עונשו. עם זאת, בית הדין החליט שלא לשנות את העונש הנוסף שהוטל עליו - גירוש מצה"ל ושלילת דרגותיו, והוא יישאר על כנו.

 

בפסק הדין ציינו השופטים כי החליטו להתחשב במצבו הבריאותי של אל-הייב, הסובל מ-98 אחוזי נכות בעקבות שירותו

הצבאי, לאחר שנפצע באורח קשה במהלך מרדף אחרי מחבלי חיזבאללה לפני כ-11 שנים. לאחר קבלת ההחלטת בית הדין אמר אחיו של הקצין, סגן אלוף (מיל') חסן אל-הייב, כי הוא מבקש ליטול אחריות על מעשיו של אחיו. "אנחנו לא נשתנה כלפי מדינת ישראל. אנו נשאר נאמנים למדינה, אנחנו חלק ממנה", אמר לבית הדין.

 

אל-הייב נעצר לראשונה בספטמבר 2002, והוא הוחזק מאז בכלא צבאי. בגזר דינו הראשון כתבו השופטים "במעשיו בייש הנאשם את מדי הצבא אותם לבש ואת דרגות הקצונה אותן ענד", אולם אל הייב הכחיש את החשדות נגדו וטען כי הוא נרדף על ידי המדינה על רקע מוצאו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
אל-הייב. הודה והביע חרטה
צילום: ירון ברנר
מומלצים