שתף קטע נבחר

הטיימס: בקרוב הסכם בין בריטיש גז לישראל

העיתון מדווח כי קבוצת בריטיש גז קרובה לחתימה על עסקה בהיקף של 4 מיליארד דולר למכירת גז משדה הגז של הרשות הפלסטינית לישראל. החמאס מתנגד לעסקה, ומאיים לפוצץ אותה

קבוצת בריטיש גז על סף הסכמה על עסקה בהיקף של 4 מיליארד דולר למכירת גז פלסטיני לישראל. כך דיווח השבוע העיתון "טיימס" הלונדוני.

 

לפי הדיווח, נציגי חברת האנרגיה הבריטית צפויים להיפגש בשבוע הבא עם צוות מתווכים שנבחר על ידי הקבינט הישראלי לצורך חתימה על הסכם לאספקת גז במשך 15 שנים.

 

לדברי ה"טיימס", למרות האלימות הנמשכת בעזה, משרד החוץ הישראלי אמר כי הוא רוצה לסגור את העסקה "מוקדם ככל האפשר".

 

העסקה המוצעת תאפשר לקבוצת בריטיש גז להתחיל בפיתוח של שדה גז בים, שהוא המשאב הטבעי היחיד של הרשות הפלסטינית. לפי הדיווח, השדה מכיל גז שיספיק ל-10% מסך תצרוכת האנרגיה בישראל, והפלסטינים יקבלו תמלוגים בהיקף של מיליארד דולר.

 

לדברי ה"טיימס", מקורות במזה"ת מדגישים כי ההסכם עלול להיתקל בקשיים ואף להיגנז בשל המתח הפוליטי הרב שקשור אליו.

 

סגן נשיא בריטש גז באזור, נייגל שאו, אמר עם זאת: "אנו מתקדמים. יש עדיין סוגיות מסחריות שעלינו להשלים, ואנו זקוקים גם להסכם דו צדדי בין שתי הממשלות כדי שהפרויקט יעלה על המסלול. אבל זהו סיכוי לשגשוג כלכלי גדול יותר בפלסטין, וזה רק טוב לשלום".

 

החמאס מתנגד להסכם

קבוצת בריטיש גז גילתה את שדה הגז בשנת 2000. השדה מכיל טריליון רגל מעוקב של גז, המקביל ל-150 מיליון חביות נפט.

בשנה שעברה התקרבה בריטש גז להסכם למכירת גז למצרים, אך ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר התערב וביקש מהחברה לתת לישראל הזדמנות נוספת. לפני שלושה שבועות אישר הקבינט את הצעתו של אהוד אולמרט לרכוש גז מהרשות.

 

החמאס הביע אתמול התנגדות עזה להסכם, ואמר כי יחסום אותו. נציגי החמאס אמרו ל"טיימס" כי כל הסכם כזה יהיה שווה ערך ל"הצהרת בלפור" מודרנית. שר האוצר הפלסטיני זיאד תאתה (מהחמאס) אמר ל"טיימס" כי "קבוצת BG היא בושה לעם הפלסטיני. כשחברה מוכרת גז פלסטיני לכיבוש הישראלי, הדבר דומה לגניבה שהישראלים מבצעים כל יום באדמותינו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
קידוח בים
צילום: רוני שיצר
מומלצים