שתף קטע נבחר

"פרס הפליל את פולארד ולא ראוי לנשיאות"

רגע לפני שהמשנה לראש הממשלה מכריז על מועמדותו לנשיאות, שיגר הוועד למען פולארד מכתב לחברי הכנסת ובו תחקיר הטוען: מסמכים שהעביר פרס לממשל האמריקני שימשו להפללת פולארד

עוד בטרם הספיק המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, להכריז באופן רשמי על מועמדותו לנשיאות, העביר הבוקר (יום ד') הוועד למען שחרורו של יונתן פולארד לידי כלל חברי הכנסת מכתב שבו נטען כי פרס, שכיהן בעת מעצרו של פולארד כראש ממשלה, הוא האיש שהביא ביודעין להפללתו של הסוכן הישראלי. מלשכתו של שמעון פרס טרם נתקבלה תגובה לדברים.

 

חברי הוועד שצירפו למכתב גם תחקיר שעשו לאחרונה, טוענים כי פרס העביר לידי האמריקנים מסמכים שהביאו בסופו של דבר להפללתו של פולארד. "בעקבות החלטתו של שמעון פרס להציג את מועמדותו לנשיאות מדינת ישראל אנו חשים חובה להביא בפניכם את התחקיר. בהצגת מועמדותו לנשיא המדינה נאמר כי בחירתו תחזיר את הכהונה למעמד ולכבוד שהיא ראויה לה. לאחר שתעיינו בנתונים הנחשפים בתחקיר אין ספק כי תגיעו למסקנה כי פני הדברים הם בדיוק להיפך".

 

22 שנים לאחר שנתפס והושם בכלא האמריקני טוענים היום חברי הוועד למען פולארד כי מה שהביא להפללתו היו מסמכים אותם העביר ראש הממשלה דאז, שמעון פרס, לידי מזכיר המדינה האמריקני בשעתו ג'ורג' שולץ. "בלילה שפולארד נעצר התקשר שולץ לפרס. פרס מצדו התנער מאחריות וטען כי לא היה לו כל ידע אישי על הפעלתו של הסוכן", טוען היום עו"ד לארי דאב, המייצג במשך השנים את פולארד.

 

מהתחקיר עולה כי בחודש יוני, חצי שנה לאחר שנעצר פולארד, ובעקבות סיכומים בין ממשלת ישראל לאמריקנים הגיעה לישראל קבוצת אמריקנים שקיבלה לידיה את המסמכים אותם העביר פולארד לידי מדינת ישראל במהלך פעילות כסוכן. "פרס הוא האיש שנתן את ההנחיה למשרד הביטחון להעביר את המסמכים, מדובר במסמכים שהיו עליהם טביעות אצבע של פולארד והם ששימשו להפללתו", טוען דאב.

 

זמן קצר לאחר מכן, בדו"ח ועדת החקירה בראשותו של אבא אבן, נמתחה ביקורת נוקבת על שמעון פרס ותפקודו בפרשה. "הסכמתו של ראש הממשלה שמעון פרס להחזיר את המסמכים שהובאו על ידי פולארד הייתה מוטעית מיסודה וגרמה נזק חמור ביותר. מסמכים אלו היוו את הבסיס שהביא להרשעתו של פולארד ולגזר הדין החמור - מאסר עולם - שהוטל עליו. ראש הממשלה לא שעה לעצת הגורמים שטיפלו מטעמו בפרשה, שסברו שאין אפשרות להחזרת מסמכים אלו", נכתב בדו"ח. עם זאת נטען בדו"ח כי בידי ישראל הייתה הבטחה אמריקנית שניתנה לפרס לפיה המסמכים לא ישמשו במסמכים נגד פולארד.

 

שנים לאחר מכן הגיעו לידיו של עו"ד של פולארד המסמכים ולאחרונה, לאחר שריכז אותם ובדק, הגיע למסקנה החד משמעית כהגדרתו כי פרס העביר את המסמכים תוך שהוא מבין היטב שעתה יהיה לאמריקנים "קייס" נגד האיש. "אם אכן היה הסכם שהאמריקנים התחייבו שלא להשתמש במסמכים, מדוע לא שמענו את מדינת ישראל והעומד בראשה בשעתו מר פרס זועקים זעקה על הפרת ההסכם?", אומר דאב.

 

בבג"ץ שהוגש לאחרונה לבית המשפט נטען על ידי פולארד כי מאחר והשימוש במסמכים הייתה בניגוד להסכם, על בג"ץ להורות למדינה להפעיל לחץ על האמריקנים להביא לביטול הרשעתו. "להפתעתנו, במשפט טענה המדינה כי לא נמצאה אמירה חותכת לפיה אכן היה סיכום כזה", אומר דאב. בעקבות טענת המדינה החל עו"ד דאב לרכז את החומר ועתה הוא קובע בתחקיר שהגיש היום לחברי הכנסת כי פרס הוא האיש שהביא להפללתו של פולארד ביודעין. "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של הריגול המודרני שראש ממשלה מביא להפללתו של סוכן שפעל מטעמו. זהו מעשה חמור מאין כמוהו וחשוב שחברי הכנסת הבאים להצביע למר פרס לתפקיד נשיא המדינה יחשבו רגע לפני למי הם מצביעים, לא יעלה על הדעת שפרס ישב על כסא הנשיאות בשעה שפולארד טרם שוחרר מן הכלא", כותב הוועד לחברי הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פולארד
צילום: איי פי
העביר מסמכים? פרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים