שתף קטע נבחר

חסימת אתרים: הצעת חוק מרוככת תוגש לאישור

הצעה חלופית להצעה 892, שמשכה הרבה אש, תוגש לאישור ועדת השרים לחקיקה. ההצעה החדשה תחייב ספקיות אינטרנט לשאול כל מנוי אם ברצונו בסינון אתרים ולספק את השירות גם לגולשים שלא מסרו תשובה

הצעת החוק של ח"כ אמנון כהן, אשר נועדה לחייב ספקיות אינטנרט לחסום אתרי מין, אלימות והימורים, הגיעה, ככל הנראה לסוף דרכה. ל-ynet נודע, כי במקום הצעת החוק 892, שעוררה ביקורת רבה, תוגש היום (א') הצעה חלופית לאישור ועדת השרים לחקיקה.

 

הצעת החוק המקורית, שאושרה בקריאה טרומית, ביקשה לחייב ספקיות אינטרנט לחסום בפני קטינים אתרים המיועדים למבוגרים, שמהותם העיקרית היא מין, אלימות והימורים. כל האתרים האלה אמורים היו להיחסם והגישה אליהם תתאפשר רק באמצעות זיהוי פיזי או ביומטרי של הגולש, בנוסף להקלדת סיסמה - על מנת לאמת שהגולש הוא בגיר. ההצעה קבעה קנס של 20,000 שקלים ושנה מאסר למנהלי ספקיות אינטרנט שלא יקיימו את החוק.

 

הספקיות יחויבו להציע שירות סינון

ההצעה המתוקנת, שתוגש לאישור ועדת השרים על דעת שר התקשורת, תחייב ספקיות אינטרנט להציע למנויים שירות של סינון אתרים בלתי הולמים לקטינים. הצעת החוק מגדירה אתרים בלתי הולמים לקטינים כאתרים

שעיקר מהותם אלימות, תועבה או הימורים, ובלבד כי התכנים האמורים אינם באופן מובהק בעלי ערך אומנותי, מדעי, חדשותי, חינוכי או הסברתי.

 

על פי גורמים במשרד המשפטים, ההתקנה או ההפעלה של השירות ייעשו על ידי ספקית האינטרנט או על ידי המנוי או בדרך אחרת שהשר אישר בתקנות. 

 

ספקית האינטרנט תציע את השירות במועד ההתקשרות או במועד החידוש שלה. הצעת החוק אוסרת על הספקית לספק למנוי שירות גישה לרשת אלא לאחר קבלת הודעה מפורשת ממנו אם רצונו בקבלת שירות סינון התכנים.

 

בהמשך הצעת החוק נקבע, באופן הסותר את מה שנכתב לפני כן, כי אם לא התקבלה כל הודעה מהמנוי, יסופק שירות גישה לאינטרנט מסונן. ספקיות האינטרנט לא יגבו תשלום נוסף עבור שירות הסינון.

 

השר רשאי לקבוע הוראות בעניין ביצוע הסעיף, ובכלל זה להגדיר את מתכונת שירות הסינון, הדרכים למסירת ההודעה למנוי ואופן זיהוי המנוי כמבוגר. תוך 60 ימים מהיום בו ייכנס החוק לתוקפו חייבות ספקיות האינטרנט לפנות למנויים הקיימים לצורך קבלת הודעה אם הם מבקשים להשתמש בשירות מסונן או לא.

 

ביקורת אפשרית

על אף שהצעת החוק החדשה יותר ישימה ופחות מרחיקת לכת מקודמתה, אף היא צפויה

 למשוך לא מעט אש. גם ההצעה החדשה מחייבת את ספקיות האינטרנט להפעיל שירות סינון תכנים למנויים גם כאשר כלל לא ברור אם הם מעוניינים בכך. הקביעה בחוק כי השירות יסופק כברירת מחדל לכל המנויים צפויה לעורר מחלוקת. 

 

מלבד זאת, ההצעה מטילה את חובת הסינון דווקא על ספקיות האינטרנט על אף שבשוק קיימים שירותים ותוכנות סינון יעילות, כולל מנגנון בקרה הורית המשולב בתוך Windows Vista.  

 

הצעת החוק החדשה אינה נותנת פתרון לשאלת העול הכלכלי שייפול על ספקיות האינטרנט, אם יתברר כי מספר המנויים המעוניינים בשירות או לא מסרו תשובתם הוא גדול מאוד. ספקיות האינטרנט רוכשות את שירותי סינון התוכן מחברות אחרות עבור המנויים. לא מן הנמנע כי דרכן של ספקיות האינטרנט להתמודד עם הבעיה היא באמצעות העלאת מחירים כללית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סינון אתרים. הצעת חוק מרוככת
צילום: אלון נוריאל
ח"כ אמנון כהן. ההצעה תוגש על דעתו
צילום: אלון נוריאל
מומלצים