שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מתי נקבל מבזק ADSL ללא קו טלפון?
  משרד האוצר מנסה לגרום למשרד התקשורת לחייב את בזק, אך משרד התקשורת מתנגד: השוק לא ערוך לכך, אומר השר אטיאס. בזק: מחכים להחלטת הרגולטור

  חדירת האינטרנט המהיר בישראל היא מהגבוהות בעולם, והתחרות בשוק הישראלי די מורכבת. בבחירת ספקית תשתית (ולפני שבוחרים גם ספקית), עומדות בפני הצרכנים הישראלים שתי אפשרויות בלבד: בזק או HOT.

   

  הבחירה המצומצמת הזאת קיימת משום שרק לשתי החברות האלה יש תשתית פיזית של כבלים לתקשורת ברחבי הארץ (כאשר מדובר על תקשורת קווית ולא סלולרית)

  - פרט לאינטרנט מהיר, מספקות שתי החברות גם שירותי טלפוניה נייחים. חברת HOT מספקת גם טלוויזיה רב ערוצית, ואילו בזק לא מספקת זאת באופן ישיר, אלא דרך חברת Yes שהיא מחזיקה חלק ממניותיה.

    

  שירותים נפרדים

  חברת הכבלים HOT מציעה חבילות משולבות ("טריפל פליי"), של שירותי טלפון קווי, תשתית אינטרנט מהיר, וחבילת ערוצים לטלוויזיה, בתשלום מוזל. אולם, ישנה אפשרות גם לרכוש מה-HOT את כל אחד מהשירותים הללו בנפרד וללא תלות אחד בשני.

   

  בבזק, לעומת זאת, כאשר רוצים לרכוש מנוי ADSL  - תשתית לאינטרנט המהיר, חייבים לרכוש גם קו טלפון. עלותו הבסיסית למנוי, עבור קו טלפון בבזק (ללא תשלום על שיחות וללא תשלום נפרד עבור ה-ADSL) היא 25 שקלים לחודש, ל"קו קל" וכ-50 שקלים לחודש בקו רגיל. אין כלל אפשרות לרכוש קו ADSL בלבד, המכונה גם Naked ADSL ("עירום").

   

  משרד האוצר בעד, משרד התקשורת נגד

  משרד האוצר החליט להתערב בעניין, ועל פי טיוטאת החלטה שיצאה לאחרונה, בכוונת המשרד להנחות את שר התקשורת, במסגרת חוק ההסדרים, לחייב חברות בעלות רשיון לשירותי טלפוניה פנים ארציים (כלומר, בזק) לספק שירות Nakes ADSL בלי לחייב את הלקוח לרכוש גם קו טלפון ולא להתנות שירות בשירות (מה שמכונה גם Unbundling - התרה). תאריך היעד שקבע משרד האוצר הוא ה-1 לאוקטובר, כלומר עוד כחודשיים בלבד.

   

  במשרד התקשורת, מעוניים, עקרונית, ב-Naked ADSL אך מתנגדים בתוקף להצעה לחייב את בזק לעשות זאת כל כך מוקדם . "השוק לא ערוך לכך", אומר ל-ynet שר התקשורת אריאל אטיאס. הנושא עלה לדיון גם בשימוע שנערך ה-VOB (שירותי טלפוניה פנים ארצית מבוססי פס רחב).

   

  במשרד התקשורת הוחלט לדחות את הדיון בנושא ולהמתין עד שספקי ה-VOB יכנסו לשוק והתחרות תתפתח "כמו שצריך", לדברי יחיאל שבי, דובר המשרד. עם זאת, שבי לא יודע לציין תאריך יעד משלהם, או לחילופין את אחוז נתח השוק שירד מבזק בטלפוניה הפנים ארצית שיגדיר את רמת התחרות ואם היא מספיקה בשביל לדון ב-Naked ADSL.

   

  כך או כך, אטיאס הודיע כי הוא לא מעוניין עדיין לפרסם שימוע בעניין ולהתחיל את התהליך שינוי תנאי הרשיון של בזק. לדברי אטיאס, משרד התקשורת, והאנשים המקצועיים שעובדים בו צריכים להיות אחראים על העניין. אטיאס עוד אומר לנו כי הוא לא מעוניין שנושא כזה ייקבע בחוק ההסדרים.

   

  אז מתי בכל זאת זה יקרה? הנושא, כך אומרים לנו במשרד התקשורת, נמצא עדיין בבדיקת אנשי הכלכלה וההנדסה של המשרד.

   

  בזק - סוגיה סבוכה - מחכים לרגולטור

  בזמן שהתהליכים הביורוקרטי והפוליטי מתרחשים, יכולה חברת בזק, לפחות מבחינה טכנולוגית, להציע שירות כזה בעצמה כבר עכשיו, אך החברה בוחרת שלא לעשות כך ולחכות להוראה של משרד התקשורת, כי "העניין סבוך", כהגדרת גורמים בחברה.

   

  מבזק נמסר בתגובה "מדובר בסוגייה סבוכה שיש לה השלכות משמעותיות וקשות על בזק, ובוודאי על מבנה התעריפים של החברה. בזק תציג את עמדתה לכשתתבקש לכך על ידי גורמי הרגולציה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתי הטלפון וה-ADSL יפרדו
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים