שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פישר מודה: יש ערבים מופלים לרעה בתעסוקה

  נגיד בנק ישראל אומר כי אחת הסיבות לעוני בקרב ערביי ישראל נובע מכך שכוח העבודה הערבי משכיל פחות והתעסוקה שלהם מרוכזת בענפים ומקצועות שהשכר בהם נמוך. סגן יו"ר Lehman Brothers: "האוכלוסייה הערבית בישראל הוכיחה את יכולתה להצליח ואת זכותה להזדמנות שווה"

  נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מודה כי אכן, האוכלוסייה הערבית בישראל מופלית לרעה בשוק התעסוקה הישראלי. בכנס המרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי שמתקיים היום (ג') בהרצליה אמר פישר: "יש אי שוויון תעסוקתי ואי שוויון בשכר בין האוכלוסייה הערבית לאוכלוסייה היהודית בישראל. אני לא אחדש אם אציין גם את נושא האפליה".

   

  יצוין כי בנק ישראל עצמו מעסיק ערבי אחד - אבוליל טלעאט, המשמש כמנהל חדר הבקרה של בנק מתוך למעלה מ-700 עובדים, וזאת, למרות שהבנק מצהיר על מדיניות של "הפלייה מתקנת" לטובת עובדים ערבים.

   

  פישר עצמו התייחס לכך באומרו: "בנק ישראל למשל, לאחר שנים שבהן כמעט לא הועסקו ערבים בתפקידים המקצועיים, כמו כלכלנים, רואי חשבון ועורכי דין, עושה מאמצים כנים להגביר את הסיכוי להעסקתם ונוקט בגישה של הפליה מתקנת כלפי עובדים מהמגזרים הרלוונטיים. המכרזים מפורסמים גם בשפה הערבית כדי להגביר את נגישות בני האוכלוסיות הזכאיות לייצוג הולם להיקלט לעבודה בבנק". כמו כן הבנק פונה לארגונים שונים במגזר, כמו ארגון מוסוואה.

   

  הנגיד ציין כי 57% מהערבים נמצאים מתחת לקו העוני ואמר כי הדבר קשור לשיעורי התעסוקה הנמוכים של הערבים. עם זאת ציין סיבות נוספות לעוני ולאבטלה של הערבים באומרו: "כוח העבודה הערבי משכיל פחות ומרוכז בפחות מ-12 שנות לימוד, התעסוקה שלהם מרוכזת בענפים ומקצועות שהשכר בהם נמוך, וכן שיעור התעסוקה של הנשים הערביות הוא נמוך מאוד ומגיע ל-17% בלבד לעומת 51% בקרב הנשים באוכלוסייה".

   

  פישר ציין כי נשים ערביות רבות מנסות לאחרונה להצטרף לשוק העבודה, אבל אינן מצליחות.

   

  איש העסקים הערבי חדד אסקנדר מנצרת (יו"ר מכבי אח"י נצרת) הגיב בזעם לדבריו של פישר באומרו: "פישר משקר לנו בפרצוף. אם הוא כל כך רוצה להעסיק אותם, שיעסיק אותם. מחר אני שולח 50 רואי חשבון ערבים ונראה אם אחד מהם מוצא אצלו עבודה בבנק. אין עובדים ערבים ודרוזים בחברות ממשלתיות כי לא רוצים להעסיק אותם וכל השאר זה סיפורי סבתא".

   

  דובר בנק ישראל, יוסי סעדון אמר לאסקנדר: "אתה מוזמן לבוא ולראות איך שאנחנו עושים מאמצים כנים לשלב אותם בעבודה. רק מעטים מאוד באים לראיונות ומנסים את כוחם והם נושרים בגלל השכר הנמוך שאנו מציעים לעובדים שלנו".

   

  הארווי קרוגר: "יש אנשים בלי אפשרות לעבוד"

  סגן יו"ר ענקית פיננסים הבינלאומית Lehman Brothers, הארווי קרוגר, שהוא אורח כבוד בכנס אמר כי "להרבה אנשים בישראל אין אפשרות לעבוד ואני ממש לא מבין איך זה קורה. הייתי כאן 350 פעם ואני עדיין לא מבין. האוכלוסייה הערבית בישראל הוכיחה את יכולתה להצליח ואת זכותה להזדמנות שווה. פגשתי הרבה מאוד אנשי עסקים ומורים ערבים מבריקים".

   

  קרוגר התייחס לדברים שאמר בכנס גם לשביתת המורים ואמר כי הוא אינו "מבין מדוע משרדי האוצר והחינוך אינם מוצאים לכך פיתרון כיוון שזאת מדינה שאינה יכולה להתקיים בלי חינוך".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פישר. יש אפלייה
  צילום: ישראל הדרי
  מומלצים