שתף קטע נבחר

תעודות הזהות החכמות: מחדל בן שמונה

שורת מחדלים שנמשכים כבר שמונה שנים הביאה לביטולו של המכרז השני להנפקת תעודות זהות חכמות: תנאי המכרז איפשרו רק לחברת HP להשתתף בו, וההצעה שהוגשה הייתה גבוהה ב-‭50%‬ מהערכות הממשלה. כך הצליח משרד הפנים לתקוע את אזרחי ישראל עם תעודת זהות קלה לזיוף

עשרות אלפי דולרים ומאות אלפי שעות עבודה הושקעו במכרז המיחשוב היוקרתי ביותר שפירסמה מדינת ישראל בעלות של מאות מיליוני דולרים: המכרז להנפקת תעודת זהות חכמה לתושבי המדינה.

 

משרד הפנים שכר חברות ייעוץ ומומחי מחשבים, אבל זה לא מנע ממנו לפרסם מכרז שלא עומד

בסטנדרטים משפטיים ושדרישותיו התאימו לחברת אחת בלבד ‭.HP -‬ כך למשל, המכרז דרש שלחברה יהיה אישור מיוחד ממכון התקנים האמריקני.

 

אישור כזה יש רק לחברת ג'מלטו הצרפתית, שותפתה של HP במכרז. סעיף זה גרם ל-26 החברות האחרות שרכשו את מסמכי המכרז לא להגיש את הצעותיהן בשל החשש שהוא נתפר בדיוק למידותיה של ‭.HP‬ למרבה

האבסורד, אחת המתמודדות, CS בריבוע (שניגשה למכרז יחד עם דפוס בארי‭,(‬ זכתה במכרז של ממשלת ארצות הברית לאספקת דרכונים חכמים, גם בלי האישור ממכון התקנים.

 

השלומיאליות לא הסתיימה כאן. הממשלה שכחה להכניס במכרז סעיף המאפשר לה לנהל משא ומתן מול החברה הזוכה במטרה להוריד את המחיר וכך כאשר נפתחו מעטפות המכרז התברר כי הצעת המחיר של HP הייתה גבוהה ב-‭50%‬ מההערכות המוקדמות של הממשלה. בעקבות זאת נאלץ ביום ראשון מנכ"ל משרד הפנים אריה בר לבטל את המכרז.

 

"אסור למסור את הפרויקט לגורם זר"

בעקבות כישלון המכרז הוחלט במשרד האוצר להשתלט על הליך ההתמחרות. ל ידיעות אחרונות נודע כי בדיון שנערך בין שטרית לבין החשב הכללי באוצר ירון זליכה הוסכם כי זליכה יכנס בימים הקרובים את הוועדה לפטור ממכרז מטעמי דחיפות.

 

זליכה דרש לבטל את הסעיף שהכניס משרד הפנים ולפיו רק חברה שעומדת בתקן מסוים מאוד תוכל להתמודד במכרז. המשמעות היא כי צוות של החשב הכללי ומשרד הפנים ינהל משא ומתן עם קבוצת HP וגם עם קבוצת בארי.

הקבוצה שתסכים לתת את המחיר הנמוך ביותר, המתקרב ל-10 דולרים לתעודה, היא שתזכה. גורם ממשלתי אמר אתמול: מדובר בפרויקט ביטחוני שאסור לתת אותו לחברה זרה. תעודת זהות היא נושא אסטרטגי .

 

מנכ"ל משרד הפנים אריה בר אמר אתמול כי לאחר אישור הליך הפטור ממכרז יוכנס לתעודת הזהות החכמה לא רק שבב מחשב של חתימה אלקטרונית אלא אף רכיבים ביומטריים, כלומר טביעות אצבע. בכך יהפכו תעודות הזהות לבלתי ניתנות לזיוף.

 

בהתייחסו למחדל המתמשך בהנפקת תעודת הזהות החכמה אמר בר: "זו תקלה גדולה שבעשור האחרון התעכב מתן התעודות החכמות, אבל מעכשיו נפסיק להתקשקש. אני מבטיח כי בתוך שנה יחולקו לאזרחיים תעודות חכמות‭."‬

 

בתוך כך מסרו אתמול בכירים במשרד הפנים כי על אף דברי משרד האוצר, טרם הוחלט אם להחזיר להליך ההתמחרות גם את קבוצת בארי.

 

זו הפעם השנייה שבה מתבטל המכרז בשל התנהלות לא תקינה של משרד הפנים. התוצאה היא שאזרחי ישראל יישארו עוד כמה שנים לפחות עם פיסת נייר הנחשבת קלה ביותר לזיוף. כיום ניתן להכין תעודת זהות ישראלית גם במדפסת רגילה. לא אחת חשפו כוחות הביטחון מעבדות לזיוף תעודת הזהות הישראלית על מנת להיכנס לתחומי ישראל ולבצע פיגועים.

 

פער של 150 מיליון שקל

כבר בסוף שנות ה-90 החליטה הממשלה לשדרג את תעודת הזהות ולהפוך אותה לחכמה. כך, ניתן יהיה לזהות את אזרחי המדינה במדויק, ללא זיופים. כך ניתן להזדהות בקלפי בלי זיופי בחירות המוניים וכך ניתן היה על

פי התוכנית לפעול מול הממשלה. האזרח אמור היה להכניס את הכרטיס החכם למחשב - ולפעול ישירות באינטרנט מול הממשלה בלי לכתת רגליו בין המשרדים השונים.

 

אולם שמונה שנים לאחר פרסום המכרז הראשון להנפקת התעודות החכמות, ולאחר שמרבית מדינות העולם עברו כבר לתעודות זהות ודרכונים ביומטריים בלתי ניתנים לזיוף, הודיע משרד הפנים כי המכרז מבוטל.

 

כפי שפורסם ב"ידיעות אחרונות", הסיבה לביטול המכרז היא פער עצום בין הערכת העלויות של משרד הפנים שהייתה כ-10 דולרים לתעודה, לבין ההצעה שהגישה חברת ‭.HP‬ משרד הפנים נערך להוצאה של כ-250 מיליון שקל, בעוד שהצעתה של HP מתקרבת על פי ההערכות ל-400 מיליון שקל.

 

החברה זומנה לשימוע במשרד הפנים והבהירה כי המכרז נבנה לפי אומדן עלויות שערך המשרד בשנת 1999 ובינתיים המוצרים התייקרו. למה משרד הפנים לא עידכן את אומדן העלויות? המשרד סירב למסור.

 

"מכרז לא ראוי"

גורמים בענף העריכו אתמול כי משרד הפנים טעה בתמחור התעודה החכמה ולכן נאלץ לבטל את המכרז. מדובר, כאמור, באחד המכרזים היקרים ביותר שפירסמה ממשלת ישראל, אולם משרד האוצר סירב לקחת בו חלק בעקבות עימותים מקצועיים מול משרד הפנים על דרך התנהלותו במכרז.

 

לפני שנה הודיע בועז דולב, הממונה על ממשל זמין בחשב הכללי באוצר, כי אינו מוכן להיות שותף למכרז. בפגישה שקיים עם חברי ועדת המכרזים של משרד הפנים הטיח דולב באנשי המשרד כי מדובר במכרז לא ראוי, שרק HP תוכל לזכות בו.

 

מישהו פישל פעמיים

מישהו כאן פישל פעמיים, אמר גורם המעורב במכרז. היו רינונים רבים על כך ששני המכרזים נתפרו למידותיה של חברת ‭.HP‬ מנכ ל משרד הפנים לא הסכים להתבזות שוב בבית משפט, שבוודאי היה פוסל את המכרז, והחליט לבטל אותו בעצמו. המפסידים העיקריים הם האזרחים. המדינה תמשיך להפסיד מיליוני דולרים בגלל המתחזים שמשתמשים בתעודות מזויפות, והסכנה הביטחונית הנובעת מהתעודות הפשוטות תמשיך לרחף מעלינו .

 

בחברת HP מתכנסים בזעמם ומסרו שיגיבו לאחר שילמדו את העניין. מקורבים למכרז אמרו: HP זכתה כבר פעמיים במכרז. מדובר בחברה אמריקנית שדואגת מאוד לשמה הטוב. השמועות הנוכחיות והבחישות סביב המכרז מסבות לה נזק עצום. הנהלת החברה העולמית מאוד מוטרדת ממה שקורה בישראל עם המכרז הזה .

 

שר הפנים מאיר שטרית אמר אתמול: נפעל לסיום ההליך כבר בתקופה הקרובה כדי להוביל מהפכה שתבלום את השימוש בתיעוד המזויף בישראל. זהו פרויקט בעל משמעות לאומית רחבה ואין בכוונתנו לעכב את ההליך. אנו עושים כל מאמץ לסיום הפרויקט בתקופה הקרובה.

 

שמונה שנים של חלמאות

2000. המכרז הראשון לתעודת הזהות החכמה יוצא לדרך בשיא שנות האינתיפאדה השנייה,

על רקע העובדה כי אחת השיטות של המחבלים המתאבדים הייתה לגנוב תעודות זהות ישראליות ולהיכנס בעזרתן לתוך תחומי הקו הירוק.

 

ינואר 2003. 11 הצעות שונות — בהן של החברות ‭HP, IBM, EDS, NDC‬ טלדור ודפוס בארי מוגשות למכרז.

 

פברואר 2003. ועדות המכרזים במשרדי הפנים והאוצר בוחרות בהצעה של חברת HP ישראל.

 

אמצע 2003. EDS ישראל, IBM ודפוס בארי - שהצעותיהן לא התקבלו - עותרות נגד תוצאות המכרז. הטענה: HP לא קיימה תנאי-סף הדורש הצגתו של תו תקן ‭ISO-9000‬ על-ידי קבלני המשנה שלה, לא הציגה אישורים מחברת ביטוח המפרטים את הביטוחים הנדרשים ועוד.

 

דצמבר 2003. בית המשפט מבטל את זכיית HP ומותח ביקורת קשה על משרד הפנים.

 

2005. משרד הפנים מפרסם מכרז חדש. 27 חברות רוכשות את מסמכי המכרז. בסופו של דבר מוגשות שתי הצעות: HP בשיתוף ג'מלטו הצרפתית, ודפוס בארי בשיתוף CS בריבוע.

 

נובמבר 2005. ”ידיעות אחרונות” חושף את הקשרים בין משרד הפנים לבין HP בהפעלת מחשבי מרשם האוכלוסין. HP הרוויחה עשרות מיליונים מהתקשרות זו.

 

2006.

  • משרד האוצר פורש מוועדת המכרזים תוך מתיחת ביקורת קשה על התנהלות משרד הפנים ועל סעיפי המכרז. משרד האוצר טוען כי לא יתן ידו למכרז שרק HP יכולה לזכות בו.

 

  • מבקר המדינה מפרסם ביקורת חריפה על משרד הפנים שלא פיקח על HP בפרויקט מערכת מחשבי מרשם האוכלוסין ומאשש את ממצאי ”ידיעות אחרונות‭. ‬

 

אוגוסט 2007. משרד הפנים מפסיק את ההליכים מול דפוס בארי שאינו מוזמן לשלב המצגות. רק HP נשארת במכרז.

 

ספטמבר 2007. שר הפנים מאיר שטרית מודיע כי יכניס לתעודות הזהות החכמה רכיבים ביומטריים כמקובל בעולם - טביעות אצבע וצילום פנים. עם זאת, עד כה לא נוהלו שום מגעים עם המתמודדות בעניין זה.

 

נובמבר 2007. 

 

  • סגן נשיא HP העולמית פונה לראש הממשלה אהוד אולמרט בבקשה לאפשר לחברה שימוע נוסף, כדי להדוף את הטענות הפוגעניות כלפי החברה.

 

  • מנכ”ל משרד הפנים אריה בר מבטל שוב את המכרז ומבקש לקבל פטור ממכרז כדי לנהל התמחרות עם חברות שונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים