שתף קטע נבחר

ח"כ אורון: אתמודד על ראשות מרצ

למרצ יש חמישה חברי כנסת בלבד, אך שלושה מתוכם כבר רוצים להוביל את המפלגה. הבוקר הצטרף למירוץ ח"כ רביעי. אורון: "אני מאמין שביכולתי לתרום והצבתה של מרצ במרכז הבמה"

צפוף בצמרת: חבר הכנסת חיים אורון הודיע הבוקר (יום ב') באופן רשמי על מועמדותו לראשות מפלגת מרצ. ב-ynet פורסם כבר לפני ימים אחדים כי אורון נוטה להתמודד, וכי בתנועה יש חברים רבים אשר ביקשו ממנו לרוץ לראשות המפלגה. אורון ירוץ כמעט מול כל חברי הכנסת של מרצ. מתוך חמישה ח"כים, הודיעו עד היום כבר שלושה על התמודדות: יוסי ביילין, זהבה גלאון ורן כהן.

 

הבוקר אמר אורון כי "כאשר אהוד ברק מחזק את המאחזים הבלתי חוקיים, וכשהחינוך, הבריאות והשירותים החברתיים האחרים הולכים ומידרדרים, הציבור מגלה סימנים גוברים של מיאוס מהפוליטיקה. מנגד, נוצר סיכוי לשלום שאסור לפספס, ויש צורך במרצ חזקה עם כוח לשנות ולהשפיע. אני מאמין שביכולתי לתרום והצבתה של מרצ במרכז הבמה".

 

מועמדותו של אורון נחשפה ב-ynet כבר לפני כשבועיים, אז נודע כי ותיקי מרצ, בהם שולמית אלוני, ניסים קלדרון, יאיר צבן והסופר עמוס עוז, הפעילו על אורון לחצים כדי להתמודד. בשבוע שעבר פורסם כי אורון צפוי להתמודד, אולם הוא סירב להתייחס לדברים. אורון, בין חברי הכנסת המוערכים בפרלמנט הישראלי, אמר הבוקר ל-ynet: "אני מודע לכך שישנה משימה קשה להפוך את מרצ לרלבנטית. חברים רבים חוזרים להתפקד כעת למרצ, וזה משדר משהו. האתגר הגדול זה לא לנצח בתוך מרצ, אלא זה לעשות תפנית בציבור הרחב. בסוף אתה נמדד בכמה מנדטים אתה מקבל".

 

אורון סיפר כי שוחח לפני הודעתו הרשמית עם שאר המועמדים לראשות התנועה - יוסי ביילין, זהבה גלאון ורן כהן, וציין כי הוא לא חושב שיש לנגח את היושב ראש המכהן ביילין. "אני מקווה שההתמודדות לא תפגע ביחסים בינינו. עבדנו ביחד ונעבוד יחד. אני לא שותף לביקורת הכוללנית שמושמעת כלפי יוסי, למרות שאני מתמודד מולו. אני יודע ומעריך מאוד את יכולותיו. צריך לזכור שאני לא מתמודד רק מולו. אני מתמודד מול כולם. יש התמודדות אחת לארבע שנים, ואני לא מציע להכניס את המימד של ההדחה לסיפור הזה".

 

ח"כ אורון ואנשיו משקיעים לאחרונה מאמצים בהגדלת מספר המתפקדים, לקראת סגירת

 ספר הבוחרים של התנועה בעוד כשבוע. גורמים במרצ אומרים כי ח"כ אורון מנסה להגדיל את מספר תומכיו.

 

מאז תחילת שנות התשעים, כאשר הובילה שולמית אלוני את מרצ ל-12 מנדטים, המפלגה נמצאת בירידה מתמדת מבחינה אלקטורלית. כל הניסיונות לשקם את המפלגה ולהחזיר אותה לעמדת כוח נכשלו. אורון מודע לבעיה, אולם טוען כי האג'נדות של מרצ מספיקות וכעת, נותר להציג אותן מחדש בפני הציבור.

 

"האג'נדות שלנו קיימות, ואני לא בטוח שצריך לסדר אותן בהיררכיה שונה. היום בפוליטיקה הכל זה אופנות: פתאום יש אופנה של ירוק, קודם היתה אופנה של אג'נדה חברתית, ולפני כן היתה אג'נדה של לכסח את החרדים. עכשיו יש גם לאולמרט אג'נדה של שלום. אני לא איש של אג'נדות, אלא של תפיסת עולם, של מאבק לאורך זמן. זה מה שמרצ מציגה בפוליטיקה. לכן מרצ לא מועמדת אוטומטית בכל ממשלה. אבל לכן היא לא אוטומטית באופוזיציה". 

 

אורון, ברמז עבה כלפי אהוד ברק, תקף את מנהגם של הפוליטיקאים לחפש את "נקודת האמצע" בפוליטיקה. "אני חושב שבפוליטיקה שקיימת היום, גם כשהעבודה מתלבטת אם היא מימין לאולמרט או משמאלו, וקדימה לא יודעת מי היא ומה היא, מרצ מציגה עמדות ברורות. אנחנו לא משתמשים בביטוי 'מה שרואים מכאן לא רואים משם'. מה, אריק שרון לא ידע קודם את מה שגילה? וציפי לבני ואולמרט לא ראו ולא ידעו את מה שהם רואים?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
עוד מועמד. ח"כ אורון
צילום: אלי אלגרט
מומלצים