שתף קטע נבחר

בג"ץ נוזף: להכיר באימוץ חד-מיני שהוסדר בחו"ל

משרד הפנים סירב להכיר באשה כאם בנה של בת-זוגה, גם לאחר שהאימוץ הוסדר בבית-משפט בסן פרנסיסקו אישר להסדיר את האימוץ. כבר לפני שבע שנים חייב בג"ץ להכיר באימוץ גם בארץ - אולם ההחלטה לא בוצעה. כעת נזפה הנשיאה בייניש במדינה: "אתם עושים דין לעצמכם" - ודרשה לקיים את הפסיקה הקודמת

הרכב מורחב של שופטי בג"ץ הורה היום (א') למשרד הפנים לקיים צו קודם של בית המשפט העליון, לפיו יש לרשום בנות זוג לסביות כשתי אמהותיו של תינוק של אחת מהן - לאחר שהאימוץ הוסדר בחו"ל. ההחלטה הסופית בנושא תתקבל בעוד שבועיים.

 

הדיון נערך בפני תשעה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש. השופטים דנו בשאלת חוקיות צו האימוץ בעקבות בקשת משרד הפנים לערוך דיון נוסף לשינוי פסק הדין שניתן בשנת 2000. השופטים חייבו את מרשם האוכלוסין להכיר בבנות הזוג, ניקול ורותי ברנר-קדיש, כשתי האמהות של בנה הביולוגי של אחת מהן, שאומץ על ידי האחרת בחו"ל.

 

משרד הפנים התעקש שלא לרשום את ניקול ברנר-קדיש כאמו החוקית של הילד. בידי ניקול נמצאת תעודת אימוץ שלו מבית המשפט הפדרלי בסן פרנסיסקו. בג"ץ בהרכב רגיל כבר קיבל את עתירתן. כעת המליצו השופטים למשרד הפנים למשוך את בקשתו לקיים דיון נוסף בנושא. השופטת ביניש הביעה גם תמיהה על-כך שמשרד הפנים ביקש לקיים דיון נוסף, לאחר שבית המשפט העליון כבר קבע כי על פי החוק הישראלי זוגות חד מיניים יכולים לאמץ ילדים.

 

פרקליטות המדינה התחייבה כי בינתיים ילדים מאומצים מחו"ל של זוגות חד-מיניים יירשמו במשרד הפנים ובעוד כשבועיים תתקבל החלטה האם משרד הפנים ימשוך את העתירה.

 

השופטת ביניש אמרה: "זה בלתי מתקבל על הדעת. אתם עושים דין לעצמכם, יש פסק דין של בית המשפט ואתם לא מקיימים אותו". השופטת מרים נאור אמרה במהלך הדיון: "אני לא מבינה איך משרד הפנים לא רושם את הילדים הנוספים, אני מביעה את דעתי האישית, אבל זה כשלעצמו מהווה עילה לדחות את הבקשה לדיון נוסף".

 

עו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח, אמר ל-ynet לאחר הדיון: "הדגשתי במהלך הדיון את עינוי הדין של המשפחה. המצב הוא שילד אחד רשום כבעל שתי אמהות ושני אחיו הצעירים רשומים כבעלי אמא אחת. גם ברמה המשפטית בית המשפט כבר אישר אימוץ על פי החוק הישראלי של בני הזוג מאותו המין ולכן נשמט הבסיס מהטיעון של משרד הפנים שמדובר בהסדר משפטי שאינו מוכר בישראל".

 

יצויין כי בית המשפט הכיר באימוץ בארץ, לאחר שבשנה שעברה הוענקו צווי אימוץ לזוג הלסביות טל ואביטל ירוס-חקק ובכך למעשה קבע בית המשפט שהמדינה מכירה בהן כאמהות לשלושת ילדיהן המשותפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. נזפה
צילום: גיל יוחנן
שאולי שם טוב
בנות הזוג ברנר-קדיש
שאולי שם טוב
מומלצים