שתף קטע נבחר

שטרית התקפל: תוכנית איחוד הרשויות הוקפאה

התוכנית שהציג שר הפנים לפני כחודש, לאחד 69 רשויות מקומיות ל-27 בלבד הוקפאה בשל התנגדויות במערכת הפוליטית. השר שטרית אמר ל-ynet: "קמה מולי חזית של שרים וח"כים מכל הקשת הפוליטית. מסתבר שהפופוליטיקה חוגגת ושהפוליטיקאים מקבלים ברכיים רכות ברגע האמת"

לפני כחודש הכריז שר הפנים, מאיר שטרית, על תוכנית לאיחוד 69 רשויות מקומיות ל-27 בלבד, אך היום (ב') הוא הודיעה כי התוכנית הוקפאה - בשל התנגדויות במערכת הפוליטית.

 

רוב ראשי הרשויות שהיו אמורות להתאחד התנגדו לתוכנית בחריפות, והפעילו את קשריהם במערכת הפוליטית כדי לבטל את התוכנית. כחלק מהקמפיין הפוליטי, הגיש חבר הכנסת אבישי ברוורמן (עבודה) הצעת חוק שזכתה לתמיכה של למעלה ממחצית חברי הכנסת. אותה הצעה היתה אמורה למנוע מהשר שטרית לבצע את האיחודים לפני הבחירות כפי שתכנן.

 

בשבוע שעבר החליטה מפלגת העבודה להתנגד לתוכנית, ושר התשתיות, בנימין בן-אליעזר, רצה להעלות אתמול בישיבת הממשלה הצעה שתורה לשר הפנים לבטל אותה. שני השרים שוחחו ביניהם - והשר שטרית הבטיח לבן-אליעזר לשקול את מימוש התוכנית מחדש.

 

"עקרונית, לא מדובר בביטול של התוכנית אלא בדחייתה לאחר הבחירות", הבהיר השר שטרית ל-ynet. "ניהלתי דו-שיח עם ראשי הערים והם לא אמרו לי שהמהלך אינו נכון, אלא רק רצו לדחות אותו. כנראה שהם בנו על כך שהפריץ ימות או הכלב ימות והתוכנית לא תצא לפועל".

 

שר הפנים הוסיף: "קראתי את המפה הפוליטית וראיתי שראשי הרשויות הפעילו מכבש לחצים על הפוליטיקאים. קמה מולי חזית של שרים וחברי כנסת מכל הקשת הפוליטית, כולל קדימה. מסתבר שהפופוליטיקה חוגגת ושהפוליטיקאים מקבלים ברכיים רכות לקראת רגע האמת. כנראה הם חוששים שראשי הערים לא יתמכו בהם בפריימריז. זה פסול ואני מצעטר על כך, אבל אני אדם מציאותי ולא אלך עם הראש בקיר".

 

גם פורז נכשל

מדובר בפעם השנייה שהממשלה מנסה למזג רשויות מקומיות - הניסיון הקודם, בתקופתו של אברהם פורז כשר הפנים, הצליח באופן חלקי בלבד. "אנחנו רוצים ליצור ערים גדולות וחזקות יותר", אמר שטרית במסיבת עיתונאים שכינס בחודש שעבר, "יש מקומות שבהם אי אפשר להרגיש את ההבדל בין עיר לעיר. הזמן הטוב ביותר לעשות זאת הוא עכשיו, לפני הבחירות ברשויות המקומיות, כדי שמועמדים יוכלו לרוץ לבחירות ברשות הממוזגת".  

  

אחד הנימוקים שהביא שטרית לטובת האיחודים הוא הטענה שתיווצר אינטגרציה בחינוך בין ילדים מרקע שונה. "אני בעד האינטגרציה למרות כל מה שאמרו עליה", הוא הצהיר, "הובלתי אינטגרציה ביבנה בין ילדים שגדלו בשיכונים ובשכונות של וילות, וכולם יצאו נשכרים".

 

כצפוי, גררה ההחלטה על מיזוג הרשויות תגובות נזעמות של תושבים ביישובים מבוססים המתנגדים לה. ראש מועצת סביון, רוממיה הלוי-סגל, שביישובו מתגוררים לא מעט מיליונרים, מסביר מדוע הוא מתנגד למיזוג עם שכנותיו העניות יותר: "צריך לאחד רשויות בחתך סוציו-אקונומי דומה. אנחנו הרשות שגובה את הארנונה הנמוכה במדינה ונותנת את השירותים הטובים ביותר. אין סיבה שנשלם ארנונה נוספת כדי לממן רשויות אחרות. זה יתמרץ אותם להיות בזבזנים עוד יותר. אם הממשלה רוצה להקטין פערים, שתגבה יותר מס הכנסה בסביון ותשקיע ביהוד ובאור יהודה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרית. לחץ פוליטי
צילום: דודי ועקנין
אור יהודה. לא תתאחד עם סביון
צילום: אוהד קינר
מומלצים