שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס

  חיים רמון: לדתיים אין תירוצים לא לתרום אברים

  הרבנים מטיפים לתרומה, ישנם פסקי הלכה בנושא, וכל מאמין יודע שאם יציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. המשנה לראש הממשלה, השר חיים רמון, סבור כי אלה שמצהירים כי אינם תורמים מטעמי דת לא שקדו על תלמודם ולא הפנימו את ערכי דתם

  החתימה

  חתמתי על כרטיס אָדי לפני למעלה מ– 15 שנים, בזמן שהייתי שר הבריאות.

   

  ההתלבטויות

  לא היה לי ולו היסוס לפני החתימה. חשבתי שאם אחרי מותי אוכל להעניק חיים, זה רק יכול לעשות טוב בחיי. לדעת שאני יכול להביא תועלת גם אחרי לכתי. רצוי שכל אדם יתחייב לכך בחייו.

   

  הגורם

  לא היה גורם מיוחד, זוהי השקפת עולמי. כשר הבריאות נחשפתי לעניין והמודעות שלי בנושא גברה. אבל לא היה גורם מיוחד. ברגע שיכולתי והעניין הגיע אלי, מיד חתמתי וקראתי לכל מי שאני יכול להצטרף אלי.


  "צריך למצוא דרך מתקדמת לשווק את הנושא" (צילום: דודי ועקנין) 

   

  התגובות

  התגובות הן בדרך כלל חיוביות. אני חושב שהרוב המכריע של האנשים לא חותם בגלל סיבות טכניות ולא אידיאולוגיות. לדעתי צריך למצוא דרך הרבה יותר מתקדמת כדי לשווק את הנושא אבל אני משוכנע שאם מגיעים לאנשים אז חלק גדול חותם.

   

  פגשתי בחולה

  בעיקר בתקופת כהונתי כשר הבריאות נפגשתי עם אנשים שהמתינו להשתלה. אחד הסיפורים הזכורים לי במיוחד הוא ניסיון, שלצערי נכשל. לילה אחד בוצעה לתינוק השתלת לב מתורם שהיה ילד. הייתי באותו הלילה בבית החולים ונפגשתי עם המשפחות. בעיקר זכורה לי התקווה של האנשים העומדים מצד אחד, ומצד שני האסון של המשפחה האחרת. כי אסון של משפחה אחת הוא התקווה של משפחה שנייה.

   

  אני עושה

  בתקופת כהונתי הוקם המרכז הלאומי להשתלות שעד היום מרכז את התור להשתלות. עד אז כל בית חולים ניהל לעצמו את העניין. עשיתי זאת אז בעקבות המציאות שנחשפתי אליה. ערכנו גם ימי החתמה באוניברסיטאות שאני עצמי באתי והשתתפתי בהם ועמדתי מאחורי הדוכן והחתמתי את העוברים והשבים.

   

  חותמים עכשיו:

   

  פרויקט תורמים לחיים:

 1. מתלבטים? היכנסו לפורום אדי ב-ynet

   

  כולנו שווים

  אני מצטער על הקולות שמתנים את תרומתם. יש הרבה מאוד מקרים שערבים תרמו ליהודים, אני חושב שיש כלל גדול בהצלת חיים וצריך להציל אפילו אויבים. לכן אני דוחה את ההתבטאויות האלה, הן לא ראויות. אני מניח שאם באיזשהו מקום אנשים היו אומרים שהם מוכנים לתרום לכל אחד רק לא ליהודים, היינו

   מגיבים בחומרה ומגדירים זאת כגזענות וכאנטישמיות, וזה נכון גם במקרה ההפוך.

   

  התרומה והדת

  אנשים דתיים באמת לא יכולים להשתמש בתירוצים, יש פסקי הלכה ברורים בעניין הזה. הרבנים מטיפים להצלת חיים, ואם אחרי מותך אתה יכול להציל אדם, הרי על פי ההלכה הצלת עולם ומלואו. לכן אני סבור שאלה שטוענים שהם לא תורמים מטעמים דתיים הם כאלה שבלשון עדינה, לא למדו את תלמודם ואת ערכי יהדותם.

   

  מילה לספקנים

  אין משימה נעלה יותר מהצלת חיים ולהציל חיים כשאתה למעשה כבר אינך בחיים. הידיעה שאולי במותך תציל חיים, הופכת אותך לאדם הרבה יותר טוב, לאדם הרבה יותר חיובי ושכר המצווה הוא המצווה ואין דבר גדול מזה: להציל עולם ומלואו - ואולי אף כמה עולמות.


  רוצים לראות מי עוד חתם על כרטיס אדי ומפציר גם בכם להציל חיים? לחצו כאן  


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חתם כשכיהן כשר הבריאות. חיים רמון
  צילום: דודי ועקנין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים