שתף קטע נבחר

אובאמה: ארה"ב לא יכולה להתעלם מנושא הגזע

לאחר שנוכח שפרשת הדרשות השנויות במחלוקת של הכומר שלו, ג'רמיה רייט, מסרבת לרדת מסדר היום, ניצב ברק אובאמה מול המצלמות ונשא נאום חוצב להבות בניסיון לצלוח את המשוכה. "אנחנו לא נראים אותו דבר, אבל אנחנו רוצים להתקדם לאותו כיוון של חיים טובים יותר לנו ולבנינו"

המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ארה"ב, סנאטור ברק אובאמה, ניצב הערב (ג') בפני האומה האמריקנית ונשא נאום שהוקדש לנושא הגזע, בתקווה להשכיח את הדיון שהתעורר ולובה בהערותיו האנטי-אמריקניות של הכומר שלו, ג'רמיה רייט. "אני מגנה ומתנגד לחלק מההצהרות שלו, כאילו שהבעיות במזרח התיכון הן בגלל ישראל ולא בגלל האיסלאם הקיצוני", אמר אובאמה בנאום שנשא בעיר פילדלפיה.

 

במה שהוגדר כנאום חשוב על גזע וכרגע האמת בקמפיין של אובאמה לנשיאות, עשה הסנאטור מאילינוי מאמץ כמעט נואש לכבות את התבערה של דרשות השטנה של הכומר רייט. אובאמה עבד בלילה על הנאום, שהיה כצפוי מלוטש ומשכנע, שנועד להחזיר אותו למעמד שהיה לו עד לפני כמה ימים - של מועמד טוב לנשיאות שצבע עורו שחור.


אובאמה נואם בפילדלפיה. "הייתי תמים לחשוב שזה לא יעלה" (צילום: AFP)

 

אובאמה ניסה להרחיק את עצמו מהדרשות השנויות במחלוקת של הכומר רייט, מבלי להרחיק עצמו מהכומר, מהכנסיה שלו ומהחברים שלו. "גזע הוא נושא שאני מאמין שהאומה הזאת אינה יכולה להתעלם ממנו עכשיו", אמר אובאמה. "אנחנו לא נראים אותו דבר, אבל אנחנו רוצים להתקדם לאותו כיוון של חיים טובים יותר לנו ולבנינו". הוא הוסיף: "אני בן לאדם שחור מקניה ואישה לבנה מקנזס. גדלתי עם סבא וסבתא לבנים. אשתי באה ממשפחת עבדים. יש לי בני משפחה מכל הגזעים בשלוש יבשות. בשום מדינה אחרת בעולם הסיפור שלי אפשרי".

 

המועמד הדמוקרטי הוסיף כי הגזע היה ברקע לאורך מערכת הבחירות הנוכחית. "פרשנים כתבו שאני לא שחור מספיק ואחרים שאני יותר מדי שחור. בשבועיים האחרונים הנושא של גזע לקח תפנית לא טובה. הכומר ג'רמיה רייט השתמש בשפה גזענית מפלגת. גיניתי את ההצהרות של הכומר רייט", אמר אובאמה והזכיר ששחורים ולבנים צריכים "לפתור יחד בעיות איומות: איום טרור, כלכלה קורסת, התחממות כדור הארץ".

 

אובאמה גינה את דברי הכומר שלו על אמריקה, על הלבנים, ועל ישראל, אך דיבר באהבה על הכומר שהביא אותו לפני 20 שנה לכנסיה. "הוא לימד אותי לאהוב את הזולת. הוא שרת את

הכנסיה באהבה במשך 30 שנה, במתן עזרה לעניים, לחסרי בית, חולי איידס".

 

ערב הנאום שלו אמר אובאמה בראיון לרשת הטלוויזיה הציבורית PBS: "הייתי תמים לחשוב שהנושא הזה לא יעלה כשאהיה מועמד מוביל". אובאמה, שידע שהכומר שלו שנוי במחלוקת, הסתיר אותו במשך יותר משנה. עכשיו צצה פרשת הכומר רייט ומסרבת לרדת מסדר היום. חלק מהפרשנים אינם משוכנעים שגם נאום טוב אחד של אובאמה, יצליח להחזיר את המצב לקדמותו ולהחזיר את השד הגזעי לבקבוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה בנאומו הערב
צילום: AP
הכומר ג'רמיה רייט. ארכיון
צילום: AP
מומלצים