שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מבנה בית האבות "לב הכרמל" בחיפה לא ייהרס

  הוועדה המחוזית קבעה כי המבנה עומד בקריטריונים לשימור אתרי תרבות המצדיקים את שימורו. עם זאת ניתנה אפשרות להציג תוכנית לבנייה של תוספות שתתאים לשימור המבנה

  הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז חיפה אסרה השבוע על הריסתו של מבנה בית האבות "לב הכרמל" בחיפה. מדובר במבנה באוהאוס שהוקם ב-1937 כבית מלון ונותר כשריד לתקופה בה פעלו על הכרמל עשרות בתי מרגוע ופנסיונים קטנים.

   

  הוועדה קבעה כי המבנה עומד בקריטריונים לשימור אתרי תרבות המצדיקים את שימורו: ערך אדריכלי, נופי ואסתטי, ערך היסטורי וערך חברתי.

   

  הוועדה הורתה עם זאת למועצה לשימור אתרים לצרף בתוך 21 יום לתוכנית שימור המבנה תוכנית בינוי הנותנת ביטוי קונקרטי לשימור המבנה תוך ניצול הזכויות המוקנות. על פי ההחלטה רשאים הוועדה המקומית ובעלי הקרקע להעביר בתוך 14 יום את תגובתם והערכה שמאית מטעמם לעלויות הכספיות הצפויות לשימור הבניין.

   

  עוד החליטה הוועדה המחוזית כי "לאור העובדה כי טרם גובשה סופית המתכונת של תוכנית השימור ולאור החשיבות שמייחסת הוועדה המחוזית לשימור המבנה כמבנה היסטורי... הוועדה מחליטה להורות על פרסום הודעה... הכוללת איסור על הריסת המבנה לשימור, ועל כל פעולה שיש בה כדי לסכן את יציבות המבנה או לפגוע בחזותו. תוקף ההודעה יהיה ל-6 חודשים ממועד פרסומה".

   

  כאמור, בהחלטתה מציינת הוועדה המחוזית את חשיבותו של הבניין ומוסיפה את הכרתה של וועדת השימור העירונית אף היא בחשיבות הבניין בישיבתה באפריל 1999: "מבנה מלון לב הכרמל הוכנס לרשימת השימור ובמקביל לכך הוכרז מתחם היינריך היינה כולו כמתחם לשימור אשר נשען על שלושה מוקדים: מגדל המים, מבנה בית המלון והגן הציבורי". הוועדה המחוזית תשוב ותדון בנושא בעוד כחודש.

   

  יוסי פלדמן, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "החלטתה של הוועדה המחוזית היא ראויה ונכונה. מדובר במבנה שראוי לשימור על פי כל הקריטריונים של שימור מבנים, בעל חשיבות היסטורית, אדריכלית וחברתית. הריסת מבנה לב הכרמל תגרום נזק בלתי הפיך ואנו שמחים על ההחלטה של הוועדה ונמשיך במאבק למען הצלתו ושימורו של המבנה".

   

  רקע

  המבנה, שנבנה במקור כבית מלון "לב הכרמל", תוכנן בשנת 1937 על ידי האדריכל משה חֶת בסגנון הבאוהאוס. מעבר לערכו האדריכלי, המבנה הוא שריד לתקופה בה פעלו על הכרמל עשרות בתי מרגוע ופנסיונים קטנים, בהם מלון הרצליה במתחם אורנים (שעמד אף הוא בסכנת הריסה בשל תוכניות יזמים).

   

  הרחוב המעגלי בו שוכן בית האבות, הוקם בשנות ה-30 של המאה הקודמת כחלק משכונת "בן ציון", וידוע היום בשם כיכר היינריך היינה. הרחוב מקיף כיכר רחבה, שבקצה האחד מגדל מים וגן ציבורי שבו בריכת דגי זהב. הגן תוכנן על ידי האדריכל הנודע צבי מילר כאחד הגנים הציבוריים הראשונים על הכרמל.

   

  לפני יותר משנתיים אושרה תוכנית להוספת שתי קומות לבניין, מאוחר יותר דווח, לטענת המועצה לשימור אתרים על כוונה להרוס את המנה לטובת מבנה חדש. מנהלת אזור חיפה במועצה לשימור אתרים, יעל סיוון-גייסט, פנתה אז לעיריית חיפה בבקשה לפעול לאלתר למניעת הריסתו של המבנה. מאז התקיימו עוד כמה דיונים בוועדה המחוזית ובוועדה המקומית. השבוע כאמור הוחלט לשמר את המבנה במקביל לתוכנית של תוספת בנייה מתאימה. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים