שתף קטע נבחר

האם כנס על לינוקס צריך לקבל מימון ממיקרוסופט?

כנס הלינוק והקוד הפתוח "אוגוסט פינגווין" יתקיים השנה בין השאר, בחסות מיקרוסופט, חברה שלא נחשבת למופת בתחום התוכנה החופשית

ההחלטה של עמותת "המקור", העוסקת בקידום הקוד הפתוח בישראל, לקיים את כנס הלינוקס והקוד הפתוח השנתי שלה, אוגוסט פינגווין, עוררה לא מעט מחלוקת בקרב אנשי הקהילה, בפורומים ובבלוגים. הסיבה היא אחת מנותנות החסות לכנס - מיקרוסופט, חברה שאינה נחשבת לדוגלת בעקרונות של תוכנה חופשית, בלשון המעטה.

 

הכנס כולל "הרצאות על לינוקס, תוכנה חופשית, קוד פתוח ובעיקר - מפגשים עם פינגווינים אחרים". חלק מחברי העמותה או מבקרי הכנס הקבועים סבורים כי מהות הקהילה אינה "שנאת מיקרוסופט", ולכן אין כל פסול בקבלת תרומות שיסייעו למימון הארוע - להפך. התומכים בצעד טוענים כי קבלת תרומה שכזו עשוייה להדגיש כי קהילת הלינוקס היא לא "אנטי" ואינה עוסקת בשנאת תאגידים עיוורת. חלק אחר, לעומת זאת, מאמין כי אין לקבל תרומות מחברה ששמה מקלות בגלגלי התנועה שלשמה נערך הכנס.

 

"תוכנה חופשית היא סתירה לכל מה שמיקרוסופט מייצגת. לא בגלל שזו הסיבה לקיומה של התופעה הזו, אלא בגלל שמיקרוסופט הפכה עצמה, לגמרי בכוחות עצמה, אוייבת שלה", כתב אחד המגיבים ב-Linmagazine. "ארגון הבריאות העולמי לא יקבל תרומות למחקר רפואי ממק'דונלדס, או חברות הטבק למיניהן. זה פשוט סותר את המנדט של הגוף הזה, אפילו אם בשורה התחתונה זה יכול לסייע לו לממן מחקר נוסף".

 

מגיב אחר כתב כי "מיקרוסופט (...) פעילה בצורה ברורה נגד התוכנה החופשית, תקנים פתוחים וחופש המידע. בקיצור, אם יש חשש, עדיף להמנע. במקרה של מיקרוסופט זה פשוט בלתי מתקבל על הדעת", הדגיש.

 

"מתן חסות זה אומר שהחברה אומרת שהיא מאמינה במטרות של הכנס, לא להיפך", אומר שחר שמש, פעיל בעמותת המקור ואחד ממייסדיה, בתשובה לטיעוניהם של המבקרים - רובם, הוא מציין, אינם חברים רשומים בעמותה. שמש מספר כי הפנייה לצורך מתן החסות הגיע ממיקרוסופט ישראל, והעמותה לא פנתה לחברה מיוזמתה.

 

"גם במיקרוסופט יש זרמים, ויש אווירה של שינוי בעולם - זה נושא שאדבר עליו גם בכנס. המודל העסקי הקנייני מת, קרנות הון סיכון לא משקיעות בחברות שזה המודל העסקי שלהן. בשבוע שעבר התפרסם שמיקרוסופט תרמה לפרוייקט Apache (שרת אינטרנט בקוד פתוח - א.ש.), למשל", הוסיף שמש.

 

- ובכל זאת, יש כאן הבעת אמון הדדית - לא רק של מיקרוסופט בכם, אלא שלכם במיקרוסופט.

 

"בפירוש יש כאן נכונות מצד עמותת המקור שהלוגו שלה ושל מיקרוסופט ישבו על אותו נייר. אבל מאז ההקמה של העמותה, חזרנו והדגשנו שאנחנו לא נגד מיקרוסופט כחברה, אלא רק נגד הפעולות שהיא ביצעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיקרוסופט מממנת כנסים של לינוקס - האמנם?
מומלצים