שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הוכרזו הזוכים בפרסי שר התרבות לספרות
  מנחם פרי זכה בפרס מפעל חיים על עריכה. בין ספרי המופת זכה "כל כתבי דוד אבידן". בין זוכי ספרי הביכורים זכו בין היתר אלי אליהו, ענת לוין, אורי אלון ועוד

  משרד התרבות הכריז על הזוכים בפרסי השר בתחומי היצירה הספרותית לשנת תשס"ח. ערכם הכספי הכולל של הפרסים הוא 374 אלף שקל. הם יוענקו בטקס חגיגי שייערך ביום ד', 17 בספטמבר, במרכז עינב בתל אביב.

   

  ועדת השיפוט של פרסי השר לספרות מופת בראשותו של ד"ר עמי דיקמן, כללה השנה את פרופסור חנן חבר, פרופסור טובה כהן, פרופסור רות קרטון בלום ופרופסור אריאל הירשפלד. בקטגורית המופת זכו השנה בפרס של 20 אלף שקל חמישה והם: "מורה נבוכי הזמן" של הרנ"ק, בעריכת פרופסור אמיר יהוידע שראה אור בהוצאת כרמל; "כל כתבי דוד אבידן" בעריכת ד"ר ענת וייסמן וד"ר דוד ויינפלד, שראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד; "שירי משה זכות" בעריכת פרופסור דבורה ברגמן, שראה אור בהוצאת יד בן צבי; "מנדלי מוכר ספרים בעברית" בעריכת ד"ר ענת וייסמן בהוצאת חרגול, ו"כל כתבי ברדיצ'בסקי, כרך ח'" בעריכת פרופסור אבנר הולצמן.

   


  "פרי עיצב את הטעם הספרותי בישראל מאז שנות השבעים ובמשך שלושה עשורים" (צילום: תמר פלג)

   

  את פרס העריכה הספרותית, על סכום של 30 אלף שקל, החליט חבר השופטים בראשותו של פרופסור מיקי גלוסמן להעניק למנחם פרי, העורך הראשי של הוצאת הספרייה החדשה. בנימוקיהם כתבו השופטים: "מאז שנות השבעים ולאורך יותר משלושה עשורים עיצב מנחם פרי את הטעם הספרותי בישראל באמצעות עבודתו כעורך. הוא ערך בשנים אלה את כתב העת 'סימן קריאה', את ספרי 'סימן קריאה' ופרויקט הדגל שלו הוא העריכה של הספרייה החדשה. הפרס מוענק לו על מפעל חיים שלם על עריכה ספרותית, מפעל שנעשה בקפדנות מתוך אהבת ספרות עמוקה".

   

  חבר השופטים בפרסי השר לספרי ביכורים, בראשותה של דורית פלד, כלל השנה גם את יערה בן דוד ופרופסור שלום רצאבי. ועדת השיפוט החליטה להעניק השנה חמישה פרסים בקטגוריה זו. ערכו הכספי של כל אחד מהפרסים הוא 10,000 שקל. רשימת הזוכים כוללת את "המופע הנסתר" מאת אורי אלון שראה אור בהוצאת כתר; "בגלל השירים" מאת אורי פרידמן שראה אור בהוצאת ספרא; "על אודות יונתן" מאת אתי בן אליעזר שראה אור בהוצאת כרמל; "אני לא מלאך" מאת אלי אליהו שראה אור בהוצאת הליקון, ו"אנה מסתובבת לאט" מאת ענת לוין שראה אור בהוצאת אחוזת בית.

   

  בציון לשבח זכה הספר "הביתה" מאת אסף ענברי, שראה אור בהוצאת ידיעות ספרים. פרסי השר לספרי ביכורים נועדו לעודד מו"לים להשקיע בהוצאות לאור של יצירות ספרותיות של יוצרים בראשית דרכם. כספי פרסים אלו מועברים להוצאות עצמן.

   

  פרס היצירה למתרגמים, בסכום של 65 אלף שקל, הוענק השנה לאופירה רהט ולמרים שוסטרמן. "רהט היא מתרגמת ותיקה ופורייה העוסקת מזה ארבעים שנה בתרגום רומנים, מחזות ויצירות עיון מן הספרות האנגלית והאמריקנית ועושה את עבודתה מתוך בקיאות במכמני התרבות האנגלית, ומקפידה ליצוק את היצירות המתורגמות על ידה לעברית מדויקת", כתבו חברי ועדת השיפוט בראשותו של פרופסור דוד ויינפלד בנימוקיהם.

   

  "שוסטרמן תרגמה יצירות מן הקלאסיקה וממיטב הפרוזה האיטלקית של

  המאה העשרים. תרגומיה והפנורמה המרשימה של בחירותיה, מעידים על אהבה ליצירות הללו ועל בקיאות עמוקה בתחומה", הוסיפו. בקטגוריה זו הוענקו כמדי שנה גם פרסים בסכום 12 אלף שקל למתרגמים משפות מיוחדות, והם מרדכי ברקאי על "סיפור בלשי" שתורגם מהונגרית ושרה סבירה על "הסופים" שתורגם מערבית/פרסית.

   

  פרס לספרות בגיל הרך בסכום 15 אלף שקל הוענק למירה מאיר. "בשירתה הצלולה ובסיפוריה החמים חכמים, מגלה מאיר מזה שלושה עשורים רגישות פיוטית, ספרותית והומניסטית", כתב חבר השופטים שכלל את שהם סמיט, יונה כהן וסמדר אייל. פרס לספרות ילדים ונוער בסכום 15 אלף שקל הוענק ליונה טפר, אותה הכתירו השופטים ככותבת בולטת במרכזיותה בתחום זה. הפרס למשוררים בתחילת דרכם הוענק למי-טל נדלר. חברי ועדת השיפוט בקטגוריה זו שכללו את ליאת קפלן, רפי וייכרט ועמרי הרצוג בחרו לציין לשבח גם את טלי לטוביצקי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים