שתף קטע נבחר

הלוויתה של רוז: האב כתב "הכל עבור דקה איתך"

הילדה הקטנה עם המבט העצוב שחיה על קו צרפת-ישראל, הובאה למנוחות בעיירה מונטסו בצרפת בטקס נוצרי. אחד הקרובים קרא מכתב שכתב אביה: "אם הייתי רק יכול להיות איתה עוד דקה אחת, הייתי נותן הכל". כתבת "ידיעות אחרונות" מדווחת ממסע הלוויה

בטקס נוצרי שנמשך כשעה בעיירה מונטסו נקברה הערב (יום ב') הילדה רוז פיזם, שגופתה נמצאה במזוודה בירקון. בטקס הוקראו קטעים שכתבו האב בנימין והסבתא בטי, על-ידי קרובי משפחה אחרים. באחד הקטעים, כך סיפרו הנוכחים בטקס, כתב אביה: "אם הייתי רק יכול להיות איתה עוד דקה אחת, הייתי נותן הכל". 


ארונה של רוז פיזם בפריז, היום (צילום: AFP)

 

הטקס, שבו הושמעה מוזיקה, נערך תחת שמיים קודרים. רוח קרירה העיפה שלוש פעמים את תמונתה של רוז הקטנה, עד שזו התנפצה. עשרות בני אדם ליוו את רוז בדרכה האחרונה, בהם קרוביה, נציגי הקהילה היהודית, נציג הסוכנות, נציגת הקונוסוליה ונציגת משטרת ישראל.

 

ראש, מנהל אזור אירופה בסוכנות היהודית שנכח בלוויה, אמר ל-ynet: "הלוויה הייתה מזעזעת. הרגשתי שכל העניין היה מלאכותי ולא כן. הרי בפועל, היא לא היתה רצויה באף משפחה".

 

ההלוויה נערכה שעות ספורות אחרי שאמה וסבה הואשמו ברציחתה. במשך חודש שלם נערכו חיפושים קדחתניים אחרי גופתה של הילדה בת ה-4.5, שתמונתה ועיניה העצובות הביעו באלם את הכאב שהיה מנת חלקה. לפני כעשרה ימים היא נמצאה, ובכך הקיץ הקץ על חוסר הוודאות שליווה את המחפשים, החוקרים וכל מי שקרא ושמע על הפרשה הקשה.

 

בעיתוי מצמרר, בצהריים החליטה הפרקליטות להגיש כתבי אישום ברצח בכוונה תחילה נגד הסב רוני רון ונגד האם מארי פיזם. "הנאשמים, או מי מהם, הכניסו את רוז לתיק לאחר מותה או בעודה בחיים", נכתב באישום. "בהמשך נטל רוני את

התיק ובתוכו רוז, או גופתה, והשליכו לתוך מי נחל הירקון בתל אביב". מעצרם של בני הזוג הוארך עד 27 לאקטובר.

 

ביום חמישי האחרון נחת בצרפת ארונה של רוז, אך איש לא בא לקבל את הארון מלבד נציג חברה קדישא בצרפת. מנהל אזור אירופה בסוכנות היהודית, דוד ראש, פנה לבנימין פיזם והציע לו סיוע בארגון הלוויה - אלא שהאב סירב. "הוא קיבל את

זה באופן חיובי, אך הסביר שהוא רוצה לעשות לוויה צנועה וקטנה ללא עיתונאים, רק עם המשפחה הקרובה וחברים", דיווח ראש.

 

ביום לאחר מציאת הגופה הגיעו אזרחים רבים שביקשו להיפרד מרוז. חלקם הדליקו נרות נשמה, אחרים הניחו זרי פרחים, והיו גם מי שהשאירו לה מכתבי פרידה. בתוך אחד מזרי הפרחים שהושאר במקום היה מי שהשאיר לרוז הקטנה כמה ממתקים, אולי כסמל לרוך והמתיקות שלא קיבלה בעודה בחיים. 


פורסם לראשונה 22/09/2008 16:00

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפרדים מרוז
צילום: AFP
משטרת ישראל
רוז. מנוחת עולמים
משטרת ישראל
הארון בדרך לצרפת
צילום: AFP
בנימין פיזם. הלוויה קטנה ושקטה
צילום: גלי איתן
רון. מואשם ברצח
צילום: רועי גזית
מארי. שותפה לפשע
צילום: ירון ברנר
מומלצים