שתף קטע נבחר

משפט חדש לג'אמי תומאס שהורשעה בשיתוף קבצים

האם החד הורית שהורשעה בשיתוף קבצים תישפט מחדש. זאת מאחר שהשופט קבע שהטעה את המושבעים, כשאמר להם שהתביעה לא חייבת להוכיח כי מישהו הוריד בפועל שירים מתומאס

ג'אמי תומאס, האם החד-הורית שהורשעה בארצות הברית בשיתוף קבצים, תזכה למשפט חדש. זאת לאחר שהשופט הפדרלי מייקל ג'יי דיוויס קבע אתמול (ד') כי טעה בהנחיות שנתן לחבר המושבעים, וגרם בכך להטייתם. השופט אף הפציר בקונגרס לשנות את חוקי זכויות היוצרים.

 

תומאס, אם בת 30 במשפחה חד הורית, תאלץ לשלם לחברות המוזיקה 220 אלף דולרים, בגין שיתוף 24 שירים ברשת באמצעות תוכנת Kazaa, כך נפסק באוקטובר, במקרה הראשון של שיתוף קבצים בלתי חוקי שהגיע לבית המשפט בארצות הברית.

 

הנושא עליו חלה המחלוקת היא האם היה על חברות התקליטים להוכיח כי מישהו הוריד מתומאס שירים בפועל, כפי שטען עורך דינה של תומאס בערעור שהגישו, או שמספיק לטעון, כפי שעשו חברות התקליטים, שתומאס אפשרה לאחרים להוריד את השיר ("העמדה לרשות הציבור").

 

בהסתמך על החלטה מ-1993 של בית משפט לערעורים, השופט דיוויס קבע כי החוק אומר, שצריך להוכיח הפצה בפועל של חומר המוגן בזכויות יוצרים. בהוראה שנתן למושבעים, הוא אמר להם את ההפך. הוסיף השופט כי בעוד היא אינו שולל את הטענה שנגרם לחברות התקליטים נזק, הפיצוי של 220,000 אלף דולר חסר פרופורציה לנזק שנגרם. דיוויס כתב כי 24 שירים מקבילים לשלושה תקליטורים שעולים פחות מ-54 דולרים.

 

דיוויס ציין בהחלטתו כי פיצויים בסך של יותר מפי 100 מהעלות בפועל יכולים לשמש כגורם מספיק מרתיע להורדות בלתי חוקיות. הפיצוי שדרשו חברות התקליטים שווה ערך לפי 4000 מעלות השירים הממוצעת. דיוויס הדגיש כי תומאס לא הרוויחה מההורדות.

 

תומאס: שבעת רצון

תומאס הביעה שביעות רצון מההחלטה, אך לא שמחה לחזור שוב לבית המשפט. עוד אמרה כי היא צופה שהחברות יערערו על ההחלטה, וכי הפרשנות של חוקי זכויות יוצרים עשוייה אף להגיע לבית המשפט העליון.

 

גונת'ן לאמי, דובר מטעם איגוד חברות התקליטים RIAA אמר כי ההחלטה "לא הייתה בלתי-צפויה", לאור הצהרותיו הקודמות של השופט שאמר כי חושב שטעה. לדבריו, חברות התקליטים שוקלות את המשך צעדיהן המשפטיים. לאמי הזכיר כי המושבעים קבעו כי תומאס הפרה זכויות יוצרים ו"גרמה נזק משמעותי לתעשיית המוזיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומאס. תשלם רק 54 דולר?
צילום: איי פי
מומלצים