שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: זולטן קלוגר, לע"מ
  משפחת לופז
  כיצד הפכו זאב, דג ובז לשמות משפחה יהודים? בית התפוצות ואנציקלופדיה ynet חושפים את שורשי שמות המשפחה של כולנו

  שמות משפחה יהודיים רבים נובעים מכינויים של דמויות מפתח מקראיות. כך שזאב, דג ובז הם שמות משפחה יהודים נפוצים ולא התחלה של בדיחה זואולוגית. במסע אל שורשי ההיסטוריה היהודית נגלה הפעם כיצד חיות שונות הפכו לשמות משפחה וגם מה הקשר בין ג'ניפר לופז לשיילוק, הסוחר היהודי מוונציה.

   

  אתה מוצא שלושה שמות נקראים לו לאדם: 

  אחד מה שקורים לו אביו ואמו 

  ואחד מה שקורים לו בני האדם 

  ואחד מה שקונה הוא לעצמו  

  מדרש תנחומא פרשת ויקהל א'  

   

  במאה ה-16, חי בחצר המלוכה של המלכה אליזבת, הרופא היהודי רודריגו לופז, מאנוסי ספרד, שטיפל במשפחת המלוכה הבריטית וסופו שהוצא להורג באשמת בגידה, ויש הסוברים שהוא אף שימש השראה לדמותו של שיילוק היהודי מן המחזה "הסוחר מוונציה" של שייקספיר. למרות שגר באנגליה, מקור שמו של הרופא חסר המזל היה ספרדי: לופז בספרדית הוא זאב. במקרא, זאב הוא כינוי לבנימין, בנם הצעיר של יעקב אבינו ורחל אימנו: "בִּנְיָמִין זְאֵב יִטְרָף, בַּבֹּקֶר יֹאכַל עַד; וְלָעֶרֶב, יְחַלֵּק שָׁלָל" (בראשית מ"ט, כ"ז).

   

  וריאנט של לופז הוא לובטו שהוא זאב קטן, כשמו של המתמטיקאי ההולנדי, בן המאה ה-19 – רעואל לובטו. אם כי ייתכן שמקור השם הוא מאזורים שונים בספרד שנקראו לובטו ככפר לובטון בקורדובה.

    

  עם נדודי היהודים לארצות שונות, לופז תורגם ללופו ברומניה, לוולק, ווילק, וואלק בשפות הסלאביות על גווניהן ולוולף בגרמנית ויידיש. בהונגרית וולף תורגם לפרקש או וורקש, ומתועד כבר מאמצע המאה ה-15 בבודפשט. יעקב פרקש, הקריקטוריסט המוכשר יליד הונגריה, חתם את שמו המתורגם לעברית, הלא הוא "זאב". 

   

  גם הבז זכה להפוך לשם משפחה נפוץ. אלבז הערבי ופאלק הגרמני משמעותם בז, שהוא כינוי ליהושע בן נון, בן שבט אפרים. מקור נוסף לפאלק, בתעתיק הגרמני Falk, הוא ראשי תיבות של "ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא י"ט, י"ח). מכאן השם עבר מספר שינויים לפאליק, פאליג, וולק, ופאלק. השם פאלקון מתועד כבר למן המאה ה-14 בצרפת, ואלבז כבר מהמאה ה-16 במרוקו.  

   

  היינו באוויר, עמדנו על האדמה ועכשיו נשחה במים: מקומם של הדגים לא נפקד במהלך ההיסטוריה. ברומניה, במחצית הראשונה של המאה ה-20, חי סופר יהודי מפורסם, שכתב תחת שם העת שהסווה את יהדותו מיכאיל סבסטיאן. שמו המקורי הוא יוסיף הכטר, או יוסף הדייג.  הכט, הוא לא אחר מאשר זאב-ים, שם שמעלה אסוציאציות למקצועות הים. שמות רבים הקשורים לדגים או למסחר בהם, מקושרים לשבט אפרים, בנו הצעיר של יוסף, היות שבורך על ידי סבו – יעקב אבינו: "...וְיִדְגּוּ לָרֹב, בְּקֶרֶב הָאָרֶץ", (בראשית פרק מח, פסוק טז). 

   

  במקרים אחרים, מקור השם הוא מהסימן שהיה חרוט על הבתים, לרוב של בעל חיים או פרחים למיניהם. סימנים אלו עם הזמן היו לחלק מהמורשת הביתית של המשפחה, כך שבפרנקפורט, כבר ב-1550, מוזכר בית עם סימן של זאב-הים.

   

  בפעם הקודמת - משפחת משה

   

  נכתב בסיוע בית התפוצות ע"ש נחום גולדמן, ת"א. רוצים לגלות את משמעות שם המשפחה שלכם? - פנו לאתר בית התפוצות

   


   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                               לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ההשראה למשפחת לובטו
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  זאבים בהוליווד
  צילום: איי פי
  מומלצים