שתף קטע נבחר

נתניהו: ננהל מו"מ כלכלי לקידום המו"מ המדיני

יו"ר האופוזיציה אמר בוועידת ראש הממשלה: "שלום כלכלי נועד להביא לצמיחת הכלכלה הפלסטינית והוא עשוי להכשיר את הלבבות להסדר מדיני"

ממשלת ליכוד, אם תקום אחרי הבחירות, תנהל עם הפלסטינים משא ומתן כלכלי במטרה לקדם את שיחות השלום המדיניות. כך אמר יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, בוועידת ראש הממשלה לייצוא ולשיתוף פעולה בינלאומי המתקיימת בירושלים.

 

 

נתניהו אמר כי שלום כלכלי נועד להביא לצמיחה מהירה של הכלכלה הפלסטינית והוא עשוי להכשיר את הלבבות להסדר מדיני. נתניהו הדגיש כי לא מדובר בתחליף לשיחות המדיניות אלא במשא ומתן מקביל שיקדם את ההליכים. "ראינו דברים דומים במקומות אחרים בעולם והמרכיב הכלכלי היה חסר עד כה בשיחות עם הרשות הפלסטינית".

 

בהתייחסות למשבר העולמי אמר נתניהו כי מה שהחל כמשבר פיננסי נמשך כמשבר ריאלי שאנחנו נספוג את גלי ההדף שלו ועלינו להיערך כדי לצאת ממנו מחוזקים. אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה הוא לעזור למשק הישראלי לשמור על מקומות העבודה ביצירת מקומות עבודה חדשים כתוצאה של צמיחה מואצת. "צמיחה נמוכה רק תגדיל את הפערים החברתיים וצריך לקדם את הצמיחה המואצת בדרך שכרגע לא נעשית", אמר. הוא ציין כי אם לממשלה היוצאת יהיו יוזמות מכיוון זה לפני הבחירות הליכוד ייתן להם את ידו.

 

נתניהו הדגיש כי מצבו של המשק הישראלי טוב יחסית לאחר שהצליח בעשור הנוכחי להפוך צמיחה שלילית לחיובית ויש להמשיך במגמה זו כדי לשדר לעולם מדיניות ברורה המושכת השקעות. לדבריו המשבר יכול לתת דחיפה נוספת לקידום הצמיחה ואין לקבל את התחזיות לגביי ירידה בצמיחה בהיקף העולמי. "המצטיינים תמיד חורגים מהממוצע ואותה מחשבה מדריכה גם ניהול כלכלי נכון של מדינות. כדי לשאוף לצמיחה מואצת עלינו להתבדל מהתנהגותן של מדינות אחרות", אמר נתניהו.

 

יו"ר האופוזיציה מנה מספר כלים שממשלה בראשותו תפעיל אם תקבל את אמון העם והדגיש כי הוא עצמו כראש הממשלה יישב גם בראש הקבינט הכלכלי-חברתי, תפקיד השמור כיום לשר האוצר. המכשירים שהציע: הפחתת שיעורי המס האישיים ושל החברות; פיתוח תשתיות לתחבורה יבשתית מהירה שלדבריו ניתן להוציא לפועל ללא הגדלת המסגרת התקציבית באמצעות שינוי סדרי העדיפויות; רפורמה יסודית במנהל מקרקעי ישראל לשחרור מרבי של קרקעות פנויות לבנייה עבור מרכזי מגורים ומסחר בפריפריה; ומהפיכה בעבודת ועדות התכנון לאישור התוכניות כדי לזרז את קטר הצמיחה הזה שלדבריו "לא רק לא ירד מהפסים אלא בכלל לא עלה על הפסים".

 

נתניהו ציין כי הביקוש לקרקעות קיים מול הון ששוכב רדום ומחפש הזדמנויות. עוד הציע נתניהו לחדש את חיבור אילת לאשדוד במסילת ברזל שתסייע לפיתוח הנגב ש"באדמותיו לא נגענו 60 שנה".

 

יו"ר האופוזיציה סיים באמרו: "מדינות נבחנות גם בטיב ההנהגה הכלכלית שלהן", והוסיף כי אין להזניח את ההגנה על החיסכון הפנסיוני. "אנחנו במצב שיכולים לספק את רשת הביטחון. הקופה לא ריקה ויש להבטיח לחסכונות רצפה מינימאלית להגנה על החוסכים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו
צילום: AP
מומלצים