שתף קטע נבחר

טכניון: מעבדה חדשה לפיתוח להקות לוויינים

עשויה לקרב את אפשרות קיומה של טיסת-להק ישראלית במסלול סביב כדור הארץ ותאפשר הפעלה בו זמנית של עד ארבעה לוויינים בחלל למטרות צילום וניווט, באיכויות חסרות תקדים

חוקרי הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון הקימו מעבדה יחידה מסוגה בישראל, לפיתוח טיסות של "להקות" לוויינים בחלל. המעבדה מכילה מתקן שתוכנן וצויד במטרה לבצע ניסויים בתנאים הקרובים ככל האפשר לתנאי הפעולה הממשיים בחלל. הציוד המתקדם במעבדה כולל שולחן אוויר גדול, מודלים של כלי רכב חלליים ואמצעי חישה. שולחן אויר הוא שולחן אשר נושף אויר בלחץ דרך חורים הנמצאים על פני השטח שלו ומאפשר ל"לוויינים" לרחף כמו במצבם בחלל (אפס כבידה).

 

במעבדה מדמים חוקרי הטכניון תעופה בו-זמנית של לוויינים קטנים, המשתפים פעולה ביניהם וגם קל להחליפם במקרה של תקלה. המערכת נועדה להחליף לוויינים גדולים ומסורבלים הפועלים כיום. ה"לוויינים" שבנו חוקרי הטכניון נעים על שולחן האוויר והתקשורת ביניהם מבוססת על ZigBee, שהיא שיטת תקשורת רחבת פס אלחוטית לטווחים קצרים (עד עשרות מטרים).

 

חוקרי הטכניון מאמינים כי הודות למערכת החדשנית, יוכלו בעתיד לוויינים קטנים לבצע צילום סימולטני של כל נקודה על פני כדור הארץ, דבר שישפר באורח ניכר את איכות הצילומים ויאפשר קבלת תמונות ריאליות בתלת מימד. כן יתאפשר מתן שירותי ניווט לווייני מקומיים וניתן יהיה לצלם מערכות כוכבים לצורכי חקר החלל. המעבדה תוכננה בשיתוף מהנדסים מהמכון לחקר החלל וחברת ציקל הנדסה, ונבנתה במימון הטכניון, סוכנות החלל האירופית ומשרד המדע.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לווייני הטכניון מתקשרים ביניהם על שולחן האוויר
מומלצים