שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אנונימוס: נלחמים בסיינטולוגיה בהומור וברשת

  הלובי נגד דת הסיינטולוגיה צמח מהרשת ובחסות האלמוניות: קבוצה בינלאומית עם סניף ישראלי בשם אנונימוס מארגנת הפגנות ופורצת לאתרים. "מדובר בסייבר-טרוריסטים שמתחבאים מאחורי מסכות ומחשבים", טוענים הסיינטולוגים

  קשה לשים את האצבע על הרגע שבו נולדה תנועת המחאה המקוונת נגד הסיינטולוגיה, "אנונימוס" (אין קשר לארגון זכויות בעלי החיים), אבל אפשר לומר שהוא הושק, בערך, בסרטון וידאו שפורסם ב-YouTube לפני כשנה. הקליפ כולל קטע אודיו בטון מאיים בן שתי דקות, בו נאמר: "במהלך השנים צפינו בכם, בקמפיין הדיסאינפורמציה שלכם, בהשתקת המתנגדים. אנונימוס החליטה שאת הארגון שלכם יש לחסל, לטובת המאמינים שלכם, לטובת המין האנושי, וכמובן - בשביל הצחוקים".

   

  "אנונימוס" הוא תופעת רשת חברתית, שאינה ארגון או עמותה רשומה, ולמרות זאת מדובר בהתנגדות המשמעותית והקולנית ביותר כיום לכת הסיינטולוגיה, עם אלפי פעילים ברחבי העולם ובישראל. ל"אנונימוס" אין הנהגה או היררכיה, אבל יש לא מעט אתרי אינטרנט, חדרי צ'אט ברשת IRC ופורומים בהם מתדיינים המתנגדים ומארגנים הפגנות צבעוניות. לפעילים אין פנים – הם מזדהים בכינויי הרשת שלהם, ומגיעים להפגנות כשהם מחופשים ועוטים מסכות של גאי פוקס, שחתר תחת שלטון הכתר באנגליה, ניסה לרצוח את המלך ג'יימס הראשון, נתפס והוצא להורג.

   

  מהי הסיינטולוגיה?

  למי שלא מכיר, סיינטולוגיה היא דת שנוסדה בארה"ב בשנות ה-50 על ידי סופר המדע הבדיוני ומחבר "הדרך אל האושר", ל. רון האברד, והתפשטה למדינות נוספות, לרבות ישראל. הדת נחשבת שנויה במחלוקת, בלשון המעטה, ומתנגדיה טוענים כי היא משתמשת בשיטות פסולות לכאורה, מפעילה "מרכזי שיקום" לפעילים שסרחו, ואינה אלא מערכת משומנת לגביית כספים.

   

  בישראל יש לסיינטלוגים שני מרכזי לימוד עיקריים בתל אביב: האחד ברחוב שונצינו, והשני בשדרות רוטשילד. יכול להיות שקיבלתם מהם מייל שנשלח בתפוצה רחבה טרם כניסת חוק הספאם, המשווק סמינרים או מוחה נגד השימוש בתרופות פסיכיאטריות, תחת השמות של ארגוני הבת, "העמותה לשגשוג במזרח התיכון", "המכון לאבחון עסקי", "מגן לזכויות אנוש" או "ריטה זוהר".

   

  ומיהם האנונימוסים?

  "האתר הישראלי רשום על שם אנון (פעיל בקבוצה) בקנדה ומתוחזק על ידי אנון ישראלי", אומרת יעל, עובדת הייטק בת 26 מאזור השרון ומשתתפת קבועה בפעילויות אנונימוס. היא מונה את האתרים ההומוריסטיים 4CHAN, SomethingAwful ו-Encyclopedia Dramatica כמקומות בהם נולדה התנועה. את חברי הסיינטולוגיה הם מכנים 'סיילונים', על שם הרובוטים המשוכפלים דמויי האדם בסדרת המדע הבדיוני באטלסטאר גלקטיקה. המתקפה עליהם, היא מסבירה, החלה אחרי נסיון לצנזר מהרשת הפצת סרטונים פנימיים בכיכובו של הסיינטולוג הפעיל ושחקן הקולנוע טום קרוז, שנתפש בעיניי אנונימוס כהפרת חופש הביטוי.

   


  עוטים מסכות, לובשים תחפושות. הפגנה של אנונימוס בישראל (צילום: ברק ברודו )

   

  אין מרכז שאפשר לתקוף

  "זה מאמץ קבוצתי לא מאורגן. בישראל יש בסביבות העשרים ומשהו אנשים. מי שרוצה לתרום למאבק, זורק מה שהוא יכול לקלחת – כישרון כזה או אחר, מקום אחסון בשרתים", מסבירה יעל. "לפעמים בא פעיל אחד כריזמטי שעוזר לארגן אנשים ועורך אירוע".

   

  מה היתרונות של ארגון מחאה שמתנהל כמעט בלעדית באינטרנט?

  "היכולת של כל הקולקטיב לשנות כיוון באופן לא צפוי. אין ביורוקרטיה והחלטות נעשות בין רגע ובאופן מסיבי ודמוקרטי. מישהו זורק רעיון לאוויר, ואז או שאנשים מתלהבים ועושים את זה או שמתעלמים ודורכים עליו. ארגנו הפגנה שהנושא שלה היה הצבא הימי של הסיינטולוגיה והתחפשנו לפיראטים. פשטנו על חוף תל-אביב פעם אחת, היה כיף".

   

  בין שיטות הפעולה של פעילי הקבוצה ברחבי העולם: שליחת פקסים שחורים שמבזבזים דיו לארגוני הבת של הסיינטולוגיה, האקינג ומתקפות שלילת שירות (DoS – הצפת אתר בכמויות ענק של מידע כדי להפילו) שהשביתו 16 אתרי סיינטולוגיה.

   

  "הקראקינג הוא אחת מהבעיות שעולות מהשימוש במבנה של ארגון לא מאורגן", טוענת יעל. "מישהו מחליט לפרוץ ואין לנו שום קשר לזה. אנחנו יכולים רק לומר לו ללכת לעזאזל. אף אחד לא אחראי על מעשיו של האחר, והם לא מבקשים רשות כדי לפרוץ".

   

  למה האנונימיות, המסכות של גאי פוקס?

  האנונימיות מגנה עלינו מפני הבולשיט של הסיינטולוגיה. המסכות הן בדיחה על epic fail guy, דמות של אחד שנכשל בכל מה שהוא עושה, שרצה באתר 4chan. יש הרבה בדיחות פנימיות כאלו. אנחנו המחאה הראשונה שהסיינטולוגיה לא יודעת איך להתמודד איתה. כל האמצעים הרגילים שלהם נכשלים. אין להם אדם ספציפי ללכת אליו, יש לנו שפה פנימית, אין מרכז שאפשר לתקוף".

   

  למה דווקא סיינטולוגיה? יש מספיק קבוצות דתיות חזקות יותר בישראל, ואולי אתם עושים את זה רק כי זה קול ?

  "כל אחד עושה את זה מסיבות אישיות. אני למשל ראיתי ידידים שלי נכנסים לזה ונעלמים. אחד איבד קשר עם אחיו. גם אם מישהו עושה את זה כי זה קול, אז מה? זה אומר שהתרומה שלהם למאבק פחות חשובה? הסיינטולוגיה הפריעה לי ברמה האישית כבר הרבה זמן, אז הצטרפתי. סוף סוף מישהו עושה משהו".

   

  איש חכם עם זקן

  לאנונימוס אמנם אין מנהיג, אבל מי שמשמש כמנהיג רוחני אולי הוא מארק באנקר, עיתונאי ובמאי סרטים דוקומנטריים אמריקני שהקדיש את חייו למאבק בסיינטולוגיה. באנקר
  ניסה לתבוע בית עסק שסירב לשרתו בעיירה קלירווטר, פלורידה (המרכז הבינלאומי של התנועה). בית המשפט פסק נגדו וקבע כי לסיינטולוגיה מותר לא לספק שירותים למתנגדים. האתר של באנקר, XenuTV, קיים מאז 1999 – ימי קדם במונחי אינטרנט ומפיץ בחינם את הכתבים הסודיים שסיינטולוגים צריכים ללמוד שנים רבות כדי לקבל גישה אליהם, ולשלם סכומי עתק בהתאם.

   

  אבל באנקר לא היה חלק מאנונימוס – להיפך. כשהם פירסמו את סרטוני האיום שלהם ופרצו לאתרים שקשורים לסיינטולוגיה כדי להשחיתם, הוא פירסם ב-YouTube סרטון תגובה משלו, שקרא להם לשנות את דרכיהם ולהילחם ללא האקינג, באמצעים לא אלימים - למשל, פנייה לרשויות החוק במדינות שלהם בדרישה לבטל את הקלות המס שהסיינטולוגיה מקבלת.

   

  במפתיע, הסרטון התקבל באהדה בקרב הפעילים, ובעקבותיו פורסמה קריאה באתרים של אנונימוס לחדול מהפריצות לאתרי סיינטולוגיה. האיור של באנקר, לצד הכיתוב "איש חכם עם זקן", הפך לסמל. "הוא לא ממש מנהיג, אבל היו לו כמה רעיונות טובים. מקשיבים לו לא פחות משמתעלמים ממנו לפעמים", מסבירה יעל.

   

  כשנשאל באנקר בראיון לוויקיניוז אם הוא תומך באנונימוס, אמר: "אנשים צריכים לקום ולהשמיע את קולם. אם אנונימוס יכולים לעשות זאת באופן חוקי, והם הוכיחו שכן, אני תומך בהם בהחלט. לא מעט ניסו להביא לרפורמה בסיינטולוגיה כבר 60 שנה, אבל הדת הזו התנגדה לכל רעיון של שינוי.

   

  כשפניתי לאנונימוס ב-YouTube חשבתי שיתקפו אותי על הביקורת, אבל במקום זה הם פשוט התעשתו ותיקנו את דרכי הפעולה שלהם. לסיינטולוגיה יש הרבה מה ללמוד מאנונימוס, אני גאה בהם מאוד. הם עשויים להביא לשינוי אמיתי".

   

  נא לא לחפש בגוגל

  האינטרנט הוא האוייב הגדול ביותר של הכת הסיינטולוגית: בחיפוש פשוט בגוגל, יכול כל גולש לגלות את המיתולוגיה ואת סיפור בריאת העולם על-ידי זינו החייזר מכוכב טיגיאק, בעוד שחברי הכת צריכים ללמוד במשך שנים רבות כדי להגיע לרמה המאפשרת להם גישה למידע זה. מסיבות אלו ניסו הסיינטולוגיה בעבר לתבוע אתרים שפירסמו טקסטים

  של הכת, לפי ה-DMCA – חוק זכויות היוצרים האמריקני לעידן הדיגיטלי.

   

  "כשנכנסתי לזה האינטרנט עוד היתה בממדים קטנים, ואסרו עלינו לגלוש ולחפש מידע ביקורתי על הסיינטולוגיה", מספר נ', סיינטולוג לשעבר בן 31 המכונה "גורילה" בקרב חברי אנונימוס. נ' קנה את "דיאנטיקה" של ל.רון האברד בשבוע הספר, והתחיל להתעניין בתחום. בחמש השנים שלאחר מכן הוציא לטענתו על הלימודים הסיינטולוגיים כ-60,000 שקלים בסך הכל.

   

  "הקורסים הראשונים היו זולים, רק 145 שקלים. ההכשרה המקצועית כבר עלתה יותר, כולל חומרים וציוד. בסוף החזירו לי חלק מהכסף, אחרי שנלחמתי עליו", הוא מספר. "עזבתי אחרי כמה דברים מטורפים שהורו לי לעשות, כמו להפסיק להיפגש עם בחורה שאני יוצא איתה, כי חשדו שאני משפיע עליה לרעה. אמרו שבגללי היא שוקלת לעזוב את הסיינטולוגיה".

   

  באיזה סמכות הם יכולים לומר לך להיפרד מחברה שלך?

  "הייתה הוראה שאסור לי להיפגש איתה יותר, בסמכות מדור האתיקה. צריך להבין איך זה עובד: כשמצטרפים לסיינטולוגיה, חותמים על מעין הסכם לפיו כל בעיה, תביעה או עניין יטופלו בדרכים סיינטולוגיות ולא בבית משפט רגיל" (הסניף הישראלי של הסיינטולוגיה טוען בעניין: "סיינטולוגים פונים לבתי משפט כמו כל אדם אחר, אולם הם מגלים אחריות לא לעשות צעד זה אם יש בו פגיעה וחוסר צדק מעצם הפניה").

   


  "אם מישהו עושה את זה כי זה קול, אז מה?" (צילום: אנונימי)

   

  "כשרציתי לעזוב אמרתי להם מה שאני חושב", מספר נ', "אבל הם לא מתייחסים לנקודות שעולות בביקורת, אלא תוקפים ישירות את מי שמעביר עליהם ביקורת".

   

  נ' הוא האדם היחיד בהפגנות של אנונימוס שלא לובש מסיכות ולא מסתתר. "המסכות הן לא רק בשביל הכיף – הן באו מתוך חשש לשלומנו, אבל אני ממש לא פוחד מהם", מצהיר. "למעשה, הסיינטולוגיה בישראל הוא לא יותר מגוף קטן ועלוב. הם נהנים מהמוניטין המאיים לכאורה הזה, כי אז חוששים לצאת נגדם. אני יודע שיש להם תיק עם מידע עליי שבו רשום שאני 'מנהיג אירגון הטרור אנונימוס' ".

   

  איך הם מצליחים לגייס כיום מאמינים חדשים, עם הקושי של ההתמודדות עם האינטרנט?

  "האינטרנט דוחק אותם לפעול במסווה, ויש עלייה בפעילויות פחות גלויות שהם עורכים. קורסים על יזמות עסקית או סדנאות לילדים, בלי אף מילה על סיינטולוגיה – וככה מכניסים לזה אנשים. קשה להם למכור את עצמם, כי כולם רצים לקרוא על זה בגוגל".

   

  איך נשארת שם חמש שנים?

  "כל עוד הצליחו להסתיר ממני את הצד האפל הכל היה פחות או יותר בסדר. אני רוצה להאמין שכשהייתי סיינטולוג באתי עם ראש פתוח, וניסיתי להקשיב לאנשים מה שיותר. בתוך הקבוצה עצמה יש המון צנזורה, ואם אתה בתוך הבועה ולא גולש באינטרנט, אלא חי בעולם שיוצרים לך, הכל היה טוב ויפה".

   

  הסניף הישראלי של הסיינטולוגים: "זה אירגון סייבר-טרור"

  הדר בורשטיין, שמשמשת כדוברת הסיינטולוגיה בישראל, מותחת ביקורת קשה על אנונימוס: "אירגון אנונימוס הבינלאומי מוכר למשטרות בעולם כאירגון העוסק בטרור והפרת הסדר הציבורי. חלק מהחומר בנושא הועבר לידי אירגוני הסיינטלוגיה בעולם על מנת להבטיח את שלומם של האנשים הלומדים סיינטולוגיה. מטרתו לאפשר לאירגוני הסינטולוגיה בכול העולם, גם בישראל, להיערך מול גוף כמו אנונימוס. זו קבוצה של סייבר-טרוריסטים שמסתירים את הזהויות שלהם מאחורי מסכות ומאחורי אנונימיות במחשבים.

   

  "הרבה לפני ש"אנונימוס" בחרו את סיינטולוגיה בתור היעד הנוכחי שלהם, הם השמידו אתרים של אלפי משתמשי MySpace. כאשר בשנת 2007 רשת החדשות פוקס חשפה את פעילויותיהם, ההאקרים של "אנונימוס" הרסו את האתר של פוקס ופרסמו הצהרת כוונות בהודעת וידאו באינטרנט: "אנחנו הפנים של התוהו ובוהו ... אנחנו הורסים חיים של אנשים אחרים רק בגלל שאנחנו יכולים ... כאשר מאות מתים בהתרסקות מטוס - אנחנו צוחקים. כאשר האומה מתאבלת על ארועי הירי בבית-הספר - אנחנו צוחקים. אנחנו ההתגלמות האנושות חסרת החרטה, חסרת האכפתיות, חסרת האהבה, חסרת המוסר".

   

  באשר למידע המופץ על סיינטולוגיה ברשת: "כמו כל דת גם לדת הסינטולוגיה יש מיתולוגיה משלה. המיתולוגיה כפי שאת נחשפת אליה אינה מדויקת, שיקרית, זדונית ומופצת באינטרנט רק על מנת להוציא דיבה ולהכפיש את הסיינטולוגיה", מסרה  בורשטיין (לקריאת התגובה המלאה, ראו מסגרת).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוגו אנונימוס: "כי אחד מאיתנו לא אכזר כמו כולנו ביחד"
  מומלצים