שתף קטע נבחר

גאורגיה: ראש ממשלה נוסף הולך הביתה

ראש הממשלה מגלובישווילי הודיע כי הוא פורש אחרי שלושה חודשי כהונה בלבד, בשל בעיות רפואיות. לפני חודש דווח כי הנשיא היכה אותו. גם קודמו החזיק פחות משנה בתפקיד ורק לפני חודש פוטרו השרים הבכירים ביותר

ראש ממשלת גאורגיה, גריגול מגלובישווילי, הודיע אחר הצהריים (יום ו') כי הוא מתפטר מתפקידו אחרי שכיהן בו שלושה חודשים בלבד. בהודעה שפרסם הוא טען כי נאלץ לפרוש בשל בעיות רפואיות. הנשיא, מיכאיל סאאקשווילי, מינה במקומו לתפקיד את שר האוצר, ניקה גילאורי. המינוי יועבר לאישור הפרלמנט.

  

מגלובישווילי מונה רק בחודש נובמבר האחרון במסגרת שינויים שערך סאאקשווילי בממשלה ובצבא על רקע המלחמה הקשה מול רוסיה בקיץ. הנשיא החליט לפטר את ראש ממשלתו הקודם, לאדו גורגנידזה, והסביר כי הצעד נחוץ כדי "להזרים אנרגיה חדשה" למדינה, כדי שתוכל להתמודד עם האתגרים החדשים שניצבים בפניה לאחר המלחמה. 

 

גורגנידזה (37) החזיק בתפקיד פחות משנה. הוא מונה בנובמבר 2007 לאחר שהאופוזיציה במדינה ערכה סדרה של הפגנות המוניות נגד הממשלה. הנשיא בחר בו לבצע רפורמות שונות בממשל הגאורגי, בעקבות טענותיה של האופוזיציה כי הממשל לוקה בשחיתות.

 

לפני שלושה חודשים מיהר סאאקשווילי למנות ראש ממשלה חדש ובחר את השגריר בטורקיה דאז, מגלובלישווילי (35). התקווה שסבב המינויים הנוסף

יעניק מעט יציבות למדינה התגלה מהר מאוד כמוטעה. לפני כחודש דווח כי הנשיא תקף במכת אגרוף את מגלובישווילי ואף השליך לעברו טלפון. הסיבה לסכסוך אינה ידועה.

 

חוסר היציבות זכה לביטוי נוסף בחודש שעבר עם סדרת שינויים נוספת בצמרת הממשל. מגלובלישווילי פיטר מתפקידיהם את שרי ההגנה, החוץ והחינוך, והסביר כי "דרושים שינויים בתחום ההגנה. חשוב לחזק את את מדיניות החוץ ונדרש יותר ניסיון בכיוון הזה".  שר ההגנה, הישראלי לשעבר דוד קזרשווילי, הוחלף על ידי סגנו, באטו קוטיליה. את שרת החוץ הגאורגית, אקה טקשלשווילי, החליף שר התרבות גריגול ושדזה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גל פיטורים. סאאקשווילי
צילום: AP
צילום: רויטרס
פוטר. ראש הממשלה הקודם גורגנידזה
צילום: רויטרס
מומלצים