שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שביתת הרכבת: הוועדים לא נכנעים
  הכאוס ברכבת צפוי להמשך. למרות צווי המניעה שהוציא בית הדין לעבודה, ועדי עובדים ברכבת הנחו את העובדים שלא לחזור לעבודה. מנכ"ל הרכבת: מי שפגע בשירות שנותנת הרכבת ל-150 אלף אזרחים, יטופל באופן נחרץ

  שביתת הרכבת מחריפה: ועדי העובדים ברכבת מודיעים הבוקר לעובדים - אל תכבדו את צו בית המשפט, ואל תחזרו לעבודה. ל-ynet נודע כי למרות שבית הדין האזורי לעבודה בחיפה הוציא צווי מניעה ארעיים, המורים לעובדי הרכבת לשוב לעבודה סדירה, הנחו הוועדים את העובדים להימנע מלהגיע לעבודה. ראוי לציין כי הוראה זו של הוועדים אינה חוקית, מאחר שצו מניעה ארעי מחייב עובדים לחזור לעבוד באופן מיידי.

   

   

  על-פי הערכות, היענות העובדים להנחיות הוועדים תביא להמשך השבתת הרכבות במרבית הקווים בארץ. כדאי לזכור כי גם אם ישובו העובדים לעבודתם,

  לא תתחדש פעילות הרכבות באופן מיידי, וזאת מאחר שהפעלת הרכבות מחדש אורכת זמן רב. מלבד זאת, חשוב לציין כי יום חמישי הוא אחד משני ימי השיא של הרכבת: מספר הנוסעים מגיע ל-150 אלף, ובהם חיילים רבים. מהרכבת נמסר כי בשעות אלה נעשה מאמץ להשיב חלק מהקווים לשירות: בשעה הקרובה צפויה להתחדש התנועה בקווים הבאים: כפר-סבא - תל-אביב; כפר-סבא - ראשונים; ירושלים - תל-אביב; באר-שבע - תל-אביב.

   

  בשיחה עם ynet אמר מנכ"ל הרכבת, יצחק הראל, כי הוא רואה בחומרה רבה את החלטת העובדים להשבית את תנועת הרכבות החל מחצות. לדבריו, הטיפול באחראים להשבתת הרכבות יהיה נחרץ. כבר אתמול, כאשר דיווח ynet לראשונה על השביתה הצפויה, הגיבה הנהלת הרכבת בהודעה כי "כל שיבוש שיעשה בעבודת הרכבת יטופל באופן החריף והחד ביותר".


  הוועדים לעובדים: אל תחזרו לעבודה (צילום: ירון ברנר) 

   

  "הייתה התראה, אך לא נעשה דבר"

  מקורות ברכבת טענו הבוקר בשיחה עם ynet כי הנהלת הרכבת קיבלה כבר אתמול (ד') בבוקר התראות בדבר כוונת העובדים לשבש את תנועת הרכבות, אולם עד שעות הערב - ולמעשה, עד הפרסום הראשוני ב-ynet - לא נעשה דבר כדי למנוע את השביתה. עוד האשימו גורמים ברכבת כי ההתעלמות מכוונת העובדים לפתוח בשביתה, נובעת מרצון מנכ"ל החברה, יצחק הראל, לגרום נזק חמור לוועדים ולעובדים. בכך, מסבירים אותם גורמים, מנסה הראל להחליש את כוחם של הוועדים והעובדים - ובכך למנוע מהם מלהתנגד למהלכים ארגוניים שהוא מוביל לאחרונה.

   

  יש לציין כי מאז נעצרו ראשי ועד העובדים הארצי - שאול עוקיש ומיכה חיון - בדצמבר האחרון, בחשד לשחיתות וקבלת טובות הנאה, אין למעשה לעובדי הרכבת ייצוג אפקטיבי מול הנהלת החברה. העובדים טוענים כי הנהלת הרכבת מעודדת את המשך המצב הקיים. זאת, מאחר שכך נמנע מהעובדים מלהשפיע על מהלכי ההנהלה. בקרב העובדים ניכרת התמרמרות רבה לאחרונה, בעיקר לאור פיטוריהם של עשרות עובדים, והחלפתם - בחלק מהמקרים - בעובדים חדשים, המקורבים למנכ"ל החברה.

   

  "מדובר במאבק ירושה"

  בהתייחסו לטענות שהעלו גורמים ברכבת, אומר היום מנכ"ל הרכבת הראל, כי היעדר ייצוג העובדים כיום נובע ממאבק ירושה שמנהלים ועדי העובדים השונים בחברה. לטענתו, הוא כלל אינו מעורב במאבק זה, ואף פנה להסתדרות בבקשה כי ימונו ממלאי מקום לראשי ועדי העובדים. הראל הבהיר כי ההסתדרות אף מינתה ממלא מקום ליו"ר ועד העובדים הארצי - עו"ד טוביה גודיס. "יש מלחמת ירושה ברכבת, והמיליטנטים שבוועדי העובדים מחפשים דרך בה יוכלו לבנות מנהיגות חדשה, ובוחרים במאבק על גבו של הציבור".

   

  לדברים אלה אפשר למצוא חיזוק גם בקרב עובדים בחברה, הטוענים גם הם כי מדובר במאבק ירושה על מקור כוח משמעותי, שבחלקו מנוהל על-ידי ראשי הוועד המורחקים.

   

  ההסתדרות: נדיח את המעורבים

  בהסתדרות זועמים על החלטת הוועדים להשבית את תנועת הרכבות באופן מיידי, וקראו לעובדים לשוב מיד לעבודה. כבר אמש הודיעו בהסתדרות כי מדובר ב"שביתה פראית". היום הודיע יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, כי יפעל להדיח את חברי הוועד האחראים לשביתה שהחלה הבוקר. לדבריו, "ההסתדרות לא תאפשר לחברי ועד לפעול בצורה פראית, ללא אישור ההסתדרות, בניגוד להנחיותיה, תוך פגיעה מיותרת בציבור".

   

  היום אחר הצהריים, בשעה 17:00, תקיים ההסתדרות הליך משמעתי נגד חברי הוועד המעורבים בשביתה. יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, הבוקר מכתב דחוףלבתיהם של שישה מחברי הוועד, ובו כתב: "פעולותיכם נעשו ללא כל תיאום או קבלת אישור של ההסתדרות, ואנו רואים זאת בחומרה רבה. מדובר בהפרת משמעת חמורה ואנו מתעתדים לנקוט מיידית בהליך משמעתי בהתאם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים