שתף קטע נבחר

הערכה בליכוד: הסכם עם ישראל ביתנו - מחר

לאחר פגישה בין בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן, אמרו גורמים בליכוד כי חלה התקדמות משמעותית במגעים להקמת הקואליציה בין שתי המפלגות. הגורמים העריכו כי ייתכן שכבר מחר ייחתם ההסכם. בליכוד אומרים כי נמצא פתרון יצירתי לסוגיית תיק המשפטים

הסכם ראשון בדרך להרכבת הממשלה החדשה? גורמים המקורבים למשא ומתן הקואליציוני העריכו הערב (יום ד') כי ייתכן שצוותי המשא ומתן של ישראל ביתנו והליכוד יחתמו כבר מחר על הסכם קואליציוני. עם זאת, בישראל ביתנו הביעו הסתייגות ואמרו כי ייתכן שההסכם ייחתם רק בעוד כמה ימים. היום נפגשו ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בארבע עיניים בכנסת.

 

גורמים בליכוד הביעו אופטימיות ואמרו כי חלה התקדמות משמעותית במגעים להקמת הקואליציה, אולם בישראל ביתנו הבהירו כי כמה מהנושאים שעומדים למשא ומתן עדיין פתוחים. נתניהו וליברמן סיכמו בפגישתם על כמה נושאים ומחר ייפגשו צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות לנסח את הטיוטה.

 

בישראל ביתנו אמרו כי סוגיית חלוקת התיקים בממשלה והתפקידים בכנסת עדיין לא סוכמה. בליכוד אמרו כי נתניהו מבין את הרגישות שבנתינת תיק המשפטים לישראל ביתנו, ולכן הוא מנסה לשכנע את ליברמן לוותר בעניין הזה. בנוגע לתיק המשפטים אומרים גורמים בכירים בליכוד, כי בימים האחרונים נעשה ניסיון מאומץ למצוא פתרון יצירתי שימתן את הביקורת הציבורית על מינויו של דניאל פרידמן. בליכוד אומרים כי יתכן שנמצא הפתרון. בין היתר הוזכר בהקשר זה שמו של השר לשעבר יעקב נאמן. ליברמן כינה אותו בעבר "האדמו"ר של ישראל ביתנו".

 

בתום פגישת צוותי המשא ומתן של הליכוד וישראל ביתנו ביום ראשון אמר חבר הכנסת דוד רותם, החבר בצוות של ישראל ביתנו, כי קיימות עדיין מחלוקות ממשיות בכל הנוגע לברית הזוגיות ולנושא הגיור. אנשי ישראל ביתנו דחו את ההצעה שהציג הליכוד.

 

בנושא הגיור, הוצע להקים מנגנון לנישואין בתוך בתי הדין לגיור, במיוחד עבור אנשים שהתגיירו בישראל. כמו כן הוצע כי בנושא האפשרות לבטל גיורים, יוקם מנגנון מיוחד שיקבע באופן ברור מתי אפשר לבטל גיורים ועל-ידי מי. בישראל ביתנו דרשו כי גם רבני ערים יוכלו לבצע גיורים ובליכוד אמרו כי ניתן להגיע לכך באמצעות אישור של מועצת הרבנות הראשית, שתבדוק את הפעילות של רבני הערים.

 

בנוגע לברית הזוגיות, הציעו בליכוד לאפשר לכמה עשרות אלפי ישראלים שאינם מוכרים כיהודים על-ידי הרבנות להינשא בינם לבין עצמם.

 בהמשך, הציעו בליכוד להקים מנגנון שימצא פתרון גם לזוג מעורב שמבקש להינשא. בישראל ביתנו אמרו ביום ראשון כי הצעות אלה לא מספקות.

 

בתוך כך, ייפגשו מחר שר הביטחון אהוד ברק ונתניהו, בלשכת שר הביטחון בתל אביב. הפגישה אמורה להתמקד בנושא תקציב הביטחון וישתתפו בה גם מנכ"ל משרד הביטחון פנחס בוכריס, סגן הרמטכ"ל האלוף דן הראל וגורמים מקצועיים נוספים. מדובר בפגישה בהמשך לסדרת פגישות שיתקיימו בין חלק מהחפיפה הביטחונית המתחייבת מכניסתו של ראש ממשלה חדש.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לקראת הסכם
צילום: AFP
מומלצים