שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ערד חגגה 70 לעמוס עוז

  הנשיא שמעון פרס הגיע היישר מארצות הברית כדי לספר איך עוז עוזר לו להפיג את הבדידות, תושבי העיר היו קצת אדישים. והסופר עצמו? הוא ניצל את האירוע כדי להביע אופטימיות בקשר לסכסוך עם הפלסטינים

   

   

  עמוס עוז כבר בן 70, ועיריית ערד, העיר בה הוא מתגורר, החליטה להפיק שלושה ימים של חגיגות, שכללו פאנלים ספרותיים שניתחו בצורה כירורגית את יצירתו, את המופע "אותו הים" עם יהלי סובול, שאול בסר, ליאורה ריבלין ואחרים, פתיחת תערוכה של צלמים תושבי העיר, שכולם צילמו בהשראת כתביו, ובין לבין הוקרנו סרטים קצרים מתוך תוכניות טלוויזיה ישנות. את החגיגות פתח האירוע המרכזי באולם אורון בעיר, ביום חמישי בערב. בין החוגגים היו חברים, בני משפחה, אנשי ספרות וכמובן קוראים נאמנים ואדוקים.

   

  בין היתר עלו על הבמה לנאום נשיא המדינה, שמעון פרס, שבדיוק נחת מארצות הברית, ובין היתר ציין כמה כתביו של עוז עוזרים לו להפיג את הבדידות; המשורר חיים גורי, הסופרת נורית גרץ, ראש עיריית ערד גדעון בר-לב, אשתו של עמוס עוז, נילי, שניגנה עבורו קטע בחליל, וכמובן עוז עצמו, שבין היתר ניצל את ההתכנסות כדי לדבר על מצב המדינה. "אני מאמין שהקטטה עם הפלסטינים יכולה להיפתר תוך שנה או שנתיים", אמר והוסיף: "אבל הבעיה המרכזית של מדינת ישראל כיום היא העוול החברתי, הפערים והאטימות".

   

  למרות החגיגות, בחוץ, ברחובות ערד, הדברים התנהלו כסדרם; חלק מהתושבים אמנם מכירים ומוקירים

  את פועלו של עוז, אבל חלק ניכר מהם גילו אדישות מסוימת, ולא חשו כאילו משהו יוצא דופן מתרחש בעיר, אם כי בכל זאת שמו לב כי "יש קצת יותר אנשים מכרגיל". פה ושם בצבצו שלטים על האירועים, ופאב "המוזה" היה מעט יותר מלא מהרגיל. גדעון בר לב עצמו, שישב וסבא שם בשולחן, אמר לאורחים בין היתר: "נו, ראיתם פעם בתל אביב מקום כזה?"

   

  עוז עצמו, באחד הפאנלים עם הפרופסור למשפטים נילי כהן, הסופר גדי טאוב ופרופ' ניסים קלדרון, הגדיר את ערד כ"מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית", אבל שיבח אותה במיוחד בזכות האוויר הטוב והמדברי.

   

  • לקריאת ביקורת על ספרו האחרון של עוז "תמונות מחיי הכפר" לחצו כאן
  • לדברים שנשא בעקבות הספר לחצו כאן

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עוז. כמו אמריקאי בן 200
  צילום: רועי עידן
  לאתר ההטבות
  מומלצים