שתף קטע נבחר

חוק צרפתי: מורידי קבצים מפירים - ינותקו מהרשת

בית הנבחרים הצרפתי קיבל היום (ג') את חוק "שלוש הפסילות". החוק, יאפשר לרשות ממשלתית לנתק מהרשת גולשים אשר יתפסו מפיצים או מורידים תכנים המוגנים בזכויות יוצרים

חוק "היצירה והאינטרנט", שזכה גם לכינוי "חוק שלוש הפסילות" התקבל היום בבית הנבחרים הצרפתי ברוב של 296 נציגים מול 233. החוק יועבר מחר לאישורו של הסנאט, אך מדובר בהליך פורמלי בלבד - ומשמעות ההצבעה היום היא שהחוק למעשה, כבר התקבל, כך לפי דיווח של ה-BBC. החוק יאפשר לסוכנות ממשלתית ייעודית להורות על ניתוקו של גולש מהרשת עד למשך שנה, למי שייתפס שלוש פעמים בהורדת חומרים פיראטיים (ומכאן זכה לכינוי חוק "שלוש הפסילות", בדומה לעיקרון המקובל במשחק הבייסבול האמריקני). 

 

החוק, זוכה לתמיכה של אלפי אמנים בצרפת (יותר מעשרת אלפים מהם חתמו על עצומה) ושל הנשיא סרקוזי על מפלגתו, המפלגה השמרנית - אך גם להתנגדות חריפה מצד גופי צרכנות. מתנגדי החוק, מהמפלגה הסוציאליסטית, כינו אותו "התקפה על חירויות אישיות וציבוריות", ואף הצליחו בצעד מפתיע להפיל אותו בהצבעה בחודש שעבר.

 

שוד מוצרי תרבות

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי העניק את ברכתו בשעתו להסדר החדש, בנאום בו התבטא בחריפות נגד הפיראטיות: "אסור לאינטרנט להפוך להיות 'המערב הפרוע של ההיי-טק', אזור נטול חוק שבו פושעים יכולים לבזוז עבודות, או גרוע מכך, לסחור בהן - ללא חשש מעונש. ועל גב מי? על גב האומנים!" אמר סרקוזי. עוד הוסיף נשיא צרפת כי הוא חושש ש"אנו עלולים להיות עדים להרס אמיתי של התרבות".

 

ארגוני זכויות יוצרים וקניין רוחני ברחבי העולם, הביעו תמיכה בחוק הצרפתי, וקראו בעבר לא פעם לאכיפה נוקשה יותר של זכויות יוצרים על יצירות כמו מוזיקה, סרטים ותוכנה.

 

תומכי החוק מקווים כי האיום בניתוק ירחיק את הגולשים מתכנים פיראטיים, וידחוף אותם לזרועות שירותי הורדה חוקיים. אך שרת התרבות כריסטין אלבאנל, פטרוניתו העיקרית של החוק, הודתה כי הסיכוי כי החוק יעקור את "התופעה הרחבה של שוד מוצרי תרבות" כדבריה – נמוך. אלבאנל מסבירה כי מטרת החוק היא ליצור "הלך רוח חדש בקרב משתמשי האינטרנט, שיכבד מגוון ויצירה תרבותית ויעניק את התנאים הכלכליים והחוקיים כדי לשמר אותה”.

 

חוקים ברוח דומה מקודמים כיום במדינות שונות ברחבי העולם. בניו זילנד נדחה בעבר חוק דומה לחוק הצרפתי, ואילו בשבדיה נכנס לתוקף חוק המאפשר לבעלי זכויות היוצרים, לקבל ללא מאמץ את פרטיו של גולש שפגע בזכויותיהם על ידי שיתוף קבצים.

 

 

מחפשים משחקים ברשת? בואו לאתר המשחקים שלנו

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירדוף משתפים. סרקוזי
צילום: רויטרס
מומלצים