שתף קטע נבחר

Sims 3: המשחק הכי טוב בסדרה

מעריצי הסימס ברחבי העולם - הגיע הזמן להתפטר מהעבודה, לזנוח את בני הזוג ולהשמין מול מסכי המחשב. ההיסטריה מכה בפעם השלישית

וויל רייט, היוצר המיתולוגי של הסימס הראשון (וגם SimCity), לא היה מעורב במיוחד בהפקה של הסימס 3. לפחות, זה מה שמספרים. מוזר שדווקא בלעדיו הצליחו מפתחי המשחק להגשים את החזון השאפתני עליו הוא דיבר עוד בשנת 2000,

אך מעולם לא הצליח להביא לידי מימוש.

 

SimsVille היה אמור להיות שילוב בין הסימס לבין SimCity ולאפשר לכם לשלוט על שכונה שלמה, לעצב את הבתים בה ולנהל את החיים של אנשיה. SimsVille בוטל בזמנו על מנת להתרכז בפיתוח תוספות לסימס, ועכשיו, תשע שנים לאחר מכן, הוא חי ונושם- וקוראים לו The Sims 3.

 

עוד ב-vgames: סימס 3 דלף לרשת

 

הרבה אנשים, בעיקר גיימרים, לא אוהבים את הסימס. זכותם. הסימס 3 כנראה לא ישנה את דעתם. אבל מי שמחפש חוויה ייחודית שמאפשרת לו לספר סיפורים, לעצב בתים ודמויות, לבנות חיים וירטואליים שלמים, להפעיל את הדמיון ולקחת חלק בקהילה גדולה שאוהבת לשתף את היצירות שלה, ימצא בסימס 3 את כל מה שהוא אוהב.

 

"בצלם אלוהים ברא אותו"

כמו כל חובב סימס הגון, הדבר הראשון שתעשו הוא ליצור סימים משלכם ולשכן אותם בשכונה. כאן תקבלו את ההזדמנות שלכם לשחק לכמה דקות את אלוהים וליצור אדם. כאן תבחינו בשינויים שהוכנסו במערכת בניית הדמויות. הממשק הרבה יותר ידידותי ומזמין, ובעל אפשרויות התאמה אישית רבות יותר. הדמויות שתיצרו בעזרתו תהיינה הרבה יותר מגוונות מאלה שהייתם יכולים ליצור בכותר הקודם.

 

מעבר לאפשרות להתאים אישית כל פריט לבוש, החל מהעיצוב ועד לצבע, ואפילו למקם נקודות חן על פניו של הסים שלכם, תוכלו להכתיב לסימים אישיות הרבה יותר מפותחת מזו שהיתה להם עד היום בעזרת שורה עצומה של "תכונות אופי" שניתן לשלב ביניהן. רוצים בשלן גורמה שהוא גם חובב סכנה, גס רוח ובר מזל? אולי צמחונית עדינה, אידיאליסטית ופרנואידית? הכל כאן.

 

עוד ב-vgames: ביקורת משחק - Cryostasis

 

שינויים נוספים כוללים שלב נוסף בחייו של הסים, וחייו הבוגרים כעת מחולקים לשני שלבים: מבוגר-צעיר ומבוגר. כמו כן, מבנה הגוף ניתן סוף סוף להתאמה נוחה, ולא תצטרכו לבחור בין מקל לבין מקרר מהלך. תוכלו גם לעשות את הסים שלכם שרירי היישר מהתנור, מבלי לייבש אותו שלוש שעות ביום על מכשיר האימונים רק כדי שיתרחבו לו קצת הכתפיים. כמובן שעדיין תוכלו ליצור בחור עם עור ירוק ושיער סגול. זו פשוט מסורת של הסדרה. לכו תבינו.

 

בנייה מעולם אחר

כרגע תוכלו לבחור בין שתי ערים בלבד, כאשר אחת מהן מותקנת יחד עם המשחק ואחת מהן תצטרכו להוריד (בחינם). בכל אחת מהן תוכלו לבנות בית חדש מאפס או להשתכן בבית מוכן. כרגיל, הבניה ועיצוב הבית תופסים מקום של כבוד במשחק, ותמצאו כאן המון אפשרויות בנייה חדשות, סוגי רצפות וקירות חדשים, גגות וכדומה.

 

ממשק הבנייה מחולק לפי "חדרים" ולא לפי קטגוריות. למשל, אם תחלצו על כפתור ה"סלון", ייפתח תת-חלון בו תוכלו לבחור טלויזיות, כורסות ושטיחים. אם תלחצו על כפתור ה"אמבטיה" תוכלו לבחור מקלחות, כיורים ומראות. הממשק החדש מאוד נוח וחוסך המון זמן בחיפוש אחר בדיוק אותו אגרטל שראיתם קודם, אם כי תוכלו להשתמש בממשק הישן אם אתם מעדיפים. עכשיו גם אפשר למקם חפצים באלכסון. יופי, לקח להם סך הכל עשר שנים לעשות את זה.

להתקדם אל העולם הפתוח

 

ברגע שתסיימו להתאקלם בביתכם החדש (כן, הסימים עדיין מתפעלים מעציצים חדשים ויבלו כמה דקות בבהייה בהם) תוכלו לצאת להסתובב בעיר.

 

לצאת לעיר? בהחלט. השינוי הגדול ביותר במשחק השלישי הוא העיר, בה תוכלו להסתובב כאוות נפשכם מבלי להתקל במסך טעינה אחד. זהו, אתם כבר לא מוגבלים לבית שלכם, אלא יכולים לצאת ממנו באופן חופשי ולהתחיל לסייר באזור, להכנס לבתי השכנים, לשבת בבית הקפה ולחפש לעצמכם עבודה.

 

קשה להאמין עד כמה השינוי הזה משמעותי. במקום להצטמצם ל- ד' אמותיכם, במה שהרגיש כ"בית-בובות וירטואלי", העיר החיה והנושמת שסביבכם, השכנים, החברים, העסקים ומבני הציבור הופכים את החוויה למשכנעת וסוחפת הרבה יותר מאי פעם. עכשיו קל יותר לטבוע באשליה שאתם באמת מנהלים חיים וירטואליים אי שם בפרוור אמריקאי, מוקפים באנשים ובעולם אמיתי.

 

עוד ב-vgames: ביקורת משחק -Red Faction Guerrilla

 

שימו לב כי עולם הסימס סוף סוף התקדם לעידן המודרני ויש לכל סים מכשיר טלפון סלולארי, בעזרתו תוכלו לעשות את כל מה שעשה הטלפון הביתי במשחקים הקודמים. תוכלו גם לצלם בעזרתו תמונות מנקודת מבטם של הסימים שלכם ולשמור באלבום המשפחתי, לתיעוד זכרונות. כדי לנוע ממקום למקום תוכלו ללכת, לנסוע במונית, ואפילו לרכוש מגוון מכוניות לשימושכם הפרטי.

 

אנשים, מפוליגונים

הפעם, הסימים שלכם הרבה פחות תלויים בכם, וזה הכל לטובה. המשחקים הקודמים נתנו לפעמים הרגשה שאנחנו מטפלים בילדים בני שלוש, ולא כמו מדיה בידורית. גם מדי הצרכים של הסימים, שקובעים את מצב הרוח שלהם, מתרוקנים הרבה יותר לאט, כך שלא תצטרכו לחפש שירותים כל חמש דקות, לנקות את המטבח כל דקה ולתפוס תנומה פעמיים ביום כדי שהסים לא יתמוטט לכם מעייפות.

 

למעשה, הסימים שלכם כל כך הרבה יותר עצמאיים, עד שרוב הזמן בכלל לא תצטרכו להתערב במעשיהם. זהו גם אחד החסרונות במשחק- אפשר רוב הזמן פשוט לבהות במסך.

 

מערכת האינטרקציה בין הסימים עברה שינויים. הפעם היא מבוססת על בחירה בין קבוצות כלליות יותר של נושאים לשיחה, ולא על מתן פקודות מוגדרות כמו "דבר איתה על פרחים! פרחים אמרתי!". ברגע שתקבעו נושא כללי, השיחה (בסימליש, השפה המומצאת החמודה של הסימים) תתעצב לפי תחומי העניין של הסימים ושאיפותיהם, ויכולה להמשך שעות ולהחליף נושאים אוטומטית.

 

להתרכז בדברים הגדולים בחיים

לא הכל אוטומטי במשחק. כמובן שעדיין יהיה עליכם למלא את שאיפותיהם של הסימים שלכם, אם זה במישור האישי או המקצועי. למשל, ככל שתתקדמו בעבודה ותקבלו תפקידים מכובדים יותר הסימים שלכם יהיו שמחים ומרוצים יותר מעצמם. הבטחון העצמי שלהם יעלה וכמו כן גם הפרודוקטיביות. על הישגים כאלה תקבלו נקודות אותן תוכלו לבזבז על אייטמים מיוחדים, כגון טלפורטר נייד.

 

מצד שני, תתמקדו הרבה פחות בחייהם הפרטיים ובנקודות הקטנות של הניהול היומיומי של החיים. הסימס 3 מתרכז בתמונה הכוללת, הגדולה יותר, ומשאיר לאינטיגנציה המלאכותית לטפל בטרדות היומיום הקטנות. זה דווקא נותן הרגשה הרבה יותר משכנעת של סימולטור חיים אמיתים. בואו נודה בזה- אפילו לשחקני מחשב יש חיים מחוץ לבית, וסימס 3 עושה עבודה נהדרת בהמרה שלהם לצורה דיגיטלית.

 

לפני שתכנסו למשחק עצמו תזכו לבקר בעולם התוכן ובחנות הוירטואלית של סימס 3. מערכת תוכן זו, בשונה מזו של Spore למשל, אינה חלק אינטגרלי בתוך המשחק עצמו אלא מופיעה כעמוד המזכיר מאוד דפדפן אינטרנט. בחירה מוזרה למדי לאחר שמערכת התוכן של Spore זכתה לשבחים רבים.

 

בעזרת מערכת התוכן תוכלו להתעדכן בחדשות הקהילה, להוריד תוכן חדש, להעלות תוכן שאתם יצרתם ואף לקשר את המערכת לעמוד הפייסבוק שלכם (זה רק אני, או שעוד מעט יתחילו לייצר טוסטרים עם חיבור ישיר לפייסבוק?) כך שחבריכים ואתם תוכלו לקבל עידכונים ישירות לדף הבית שלכם בכל פעם שיקרה משהו חשוב.

 

הטכנולוגיה מאחורי הוילון

המנוע הגרפי של סימס נכתב כולו מאפס כדי להצליח להתמודד עם העיר הפתוחה, האנימציות החדשות ואפשרויות ההתאמה האישית. לא ניכרת קפיצה משמעותית בגרפיקה, אך זה מובן מאליו שצריך לוותר על חלק מהיופי לטובת העיר הפתוחה וכדי להוציא את זמני הטעינה מחוץ לתמונה. הסימים עצמם, מצד שני, נראים טוב יותר והרבה יותר אנושיים מבעבר. תוסיפו לזה את היכולת לנהל את חייהם של עשרה סימים בקצוות שונים של העיר בבת אחת, ותקבלו חתיכת חוויה צבעונית.

 

הופתעתי ושמחתי לגלות שהמשחק רץ אצלי בקצב מהיר של כמאה פריימים לשנייה, מה שאומר שהוא לא יאתגר גם מערכות ישנות וחלשות בהרבה. יש כמה בעיות: לסימים יש בעיות התמצאות קלות ולפעמים הם נתקעים אחד בשני כמו רובוטים, עד שהבינה המלאכותית מתאפסת על עצמה. לסימים שלכם יש גם דחף בלתי נשלט לעמוד בפינה מסויימת של הבית בכל פעם שהם ייכנסו, ורק אז יתפנו לשאר עיסוקיהם. זה כאילו שכדי "להכנס לבית" הם חייבים להגיע למקום מאוד מסויים בתוך הבית, ולא רק לעבור את דלת הכניסה.

  

עוד ב-vgames: ביקורת משחק - X Men Origins, Wolverine

 

השפה הסימית שודרגה גם היא, הפעם יש לה כמה סוגי מבטאים וסגנונות דיבור והיא נשמעת הרבה יותר מגוונת ודומה יותר לשפה אמיתית. משום מה יש לי הרגשה שלא יעבור זמן רב עד שמעריצי הסדרה השרופים ילמדו אותה בעל פה, בדיוק כפי שעשו מעריצי "מסע בין כוכבים".

 

השורה התחתונה

סימס 3 הוא משחק מלוטש ומהנה, והוא לא מיועד רק לחובבי הסדרה עד כה אלא לכל מי שיהנה מניהול חיים וירטואליים של אנשים קטנים. שחקנים שמחפשים רק משחקי אקשן או ספורט לא ייהנו ממנו, כמו שהם לא נהנו מהמשחקים הקודמים בסדרה- ואם אתם כאלה, למה בעצם אתם קוראים את הביקורת הזו?

 

אמנם, ברור מאליו שהסימס 3, כמו קודמיו, בנוי מראש לתוספות אינספור- למשל, אי אפשר לצאת לחופשה ואין חיות בית. אבל היי, סימס הוא לא סימס בלי חבילות תוספת כגון "ספה חדשה בצבע ירוק זית – חבילת ההרחבה".

 

ציניות בצד, המשחק השלישי בסדרה הנמכרת ביותר למחשב האישי מעולם (100 מיליון עותקים והיד עוד נטויה) הוא ציון דרך וקפיצת מדרגה, ולא סתם שדרוג עם גרפיקה טובה יותר. זהו משחק הסימס הטוב מאז ומעולם, וזה אומר הרבה. לא פלא שהוא כבר שובר שיאי מכירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים