שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מאבק על חוק הפריפריה: מי יהיה זכאי להטבות?
  האוצר מציג היום בכנסת מתכונת חוקית לקביעת הגבולות של אזורי העדיפות הלאומית. ח"כ מירי רגב מתכוננת למאבק: "הגבולות נקבעו באופן שרירותי ולפי צורכי התקציב, הם מוציאים מחוץ לתחום יישובים ברמה סוציו-אקונומית נמוכה"

  האוצר אמור להציג היום (ג') לראשונה, בוועדת הכספים, מתכונת חוקית לקביעת התחומים של אזורי העדיפות הלאומית וזכאותם להטבות הכספיות של הממשלה. המתכונת נכללת בהצעת חוק ההסדרים לתקציב הדו-שנתי. לפי תוכניות האוצר מדובר בהטבות בסדר גודל של כמיליארד שקל בשנה. הוועדה תקיים עליה דיון ראשוני כמבוא לדיון המעשי הצפוי לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה.

   

   

  עיגון אזורי העדיפות בחקיקה נעשה לפי דרישת בג"צ, שפסל את כללי הגדרת האזורים והזכאות להטבות בהיותם לא שוויוניים ומקפחים. כללים אלה וכן גבולות האזורים השתנו מפעם לפעם בהחלטות ממשלה, כתחליף לחוק ערי ואזורי הפיתוח שהוקפא במשך שנים בחוקי ההסדרים. ביטולו הסופי הוא חלק מהחקיקה החדשה.

   

  לאוצר צפויה כבר היום התמודדות, גם מהקואליציה, עם ההתנגדות המתארגנת בכנסת להצעת החוק. חברת ועדת הכספים ח"כ מירי רגב (ליכוד) מובילה את ההתנגדות שחיציה ממוקדים בעיקר בגבולות שהאוצר מתווה לאזורי העדיפות במפות הנלוות. רגב טוענת שגבולות אלה מוציאים מחוץ לתחום יישובים ברמה סוציו-אקונומית נמוכה, כמו מגדל העמק, נצרת, עפולה, קריית-גת וקריית מלאכי, שהוגדרו כערי פיתוח.

   

  הגבול הדרומי של אזור העדיפות בצפון הארץ, עובר במתווה של חצי סהר בין עכו לבית-שאן, ומותיר מחוץ לתחום חלקים מהגליל התחתון ומעמק יזרעאל. הגבול הצפוני של האזור הדרומי עובר כמעט בקו ישר מאשקלון עד צפונית לעין גדי ומותיר בחוץ את חבל לכיש ובירתו קריית-גת.

   

  המפות מצורפות לחוק בניגוד לתוכנו שמסמיך את הממשלה לקבוע את גבולות האזורים או את רשימת היישובים בעלי המעמד של עדיפות לאומית, לאורך זמן, לתקופה מסוימת או לעניין מסוים. רגב מציינת כי האוצר הזדרז "לרתום את הסוסים לפני העגלה" בכך שקבע את גבולות האזורים ב"שרירות לב גיאוגרפית" בלבד – רק על פי המרחק מתל-אביב. זאת מבלי להביא בחשבון, כפי שמוצע בחוק, גם את "חוסנו הכלכלי והחברתי של האזור או היישוב ורמת השירותים בו".

   

  רגב אומרת כי הוסבר לה באגף התקציבים באוצר שגבולות האזורים נקבעו משיקולים תקציביים. "מצוקת הפריפריה הפגועה לא מטרידה את האוצר כמו המצוקה התקציבית שלו", היא טוענת. "אין מצדנו כוונה להרחיב את המפה על כל הארץ, אבל המפה צריכה להביא בחשבון גם יישובים קולטי עלייה ולא לפסוח על יישובים שמצוקת התושבים והרשויות המקומיות החריפה בהם בעקבות הגידול באבטלה עקב המשבר הכלכלי".

   

  לפי הצעת החוק, ההטבות אמורות להינתן לתקופה שלא תפחת מ-4 שנים. ההטבות יהיו במענקים כספיים, בהלוואות או במתן הטבות ייחודיות מצד משרדי ממשלה שונים לביצוע או לתגבור פעילות ייעודית. הטבות שאושרו עד כה על הבסיס הזמני של עדיפות לאומית יישארו בתוקף עד שנה מקבלת החוק החדש. החוק מסמיך את ראש הממשלה להיות הממונה על ביצועו כשסמכויותיו ייקבעו בהתייעצות עם שר האוצר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רגב: פריפריה פגועה
  צילום: ירון ברנר
  הפגנה של עובדי עוף העמק. עמק יזרעאל מחוץ לאזור ההטבות
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים