שתף קטע נבחר

השייח סלאח: נתניהו רוצה להקים את בית המקדש

בנאום לפני סטודנטים מוסלמים, הזהיר מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כי נתניהו מתכנן להשלים את תוכניותיו מהקדנציה הראשונה: "אם יציעו לנו לוותר על המקומות הקדושים לנו, אנחנו מעדיפים למות ונקבל את המוות בברכה"

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, נאם אחר הצהריים (יום ד') לפני סטודנטים מוסלמים באוניברסיטת חיפה, והזהיר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכנן להשלים את תוכנית ההשתלטות על הר הבית, שניסה ליישם - לטענתו - עוד בקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה. מולו התייצבו כ-150 סטודנטים יהודים, מצוידים בדגלי ישראל ובתופים, וקראו לעברו "כאן זה לא טהרן".  

 

השייח, שהוזמן מטעם ארגון הסטודנטים "איקראא" המזוהה עם התנועה שלו, סקר בדבריו את תולדות התנועה ואת המהלכים הפליליים שננקטו נגדו ונגד אנשיו לפני מספר שנים. הוא ציין כי דחה הצעות של השב"כ להביע נכונות לוויתורים בירושלים: "אנחנו אוהבים את החיים, את משפחותינו, בתינו וילדינו, אולם אם יציעו לנו לוותר על עקרונותינו ועל המקומות הקדושים לנו, אנחנו מעדיפים למות ונקבל את המוות בברכה".


הסטודנטים השיבו ב"אללה הוא אכבר" (צילום: שי וקנין)

 

הוא טען כי הממשלה ממשיכה כל העת לחפור מנהרות מתחת להר הבית ולמסגד אל-אקצה, וכי נתניהו מתכוון בקדנציה הנוכחית לסיים את מה שלא הספיק, לדבריו, בקדנציה הראשונה - "לחפור עוד מנהרות מתחת לאל-אקצה ולהקים את בית המקדש בהר הבית". הסטודנטים המוסלמים הגיבו בקריאות "אללה הוא אכבר". מנגד, סטודנטים יהודים התעמתו עם אנשי ביטחון של האוניברסיטה ושל חברת אבטחה פרטית. במקום היו גם כוחות יס"מ וסיור של המשטרה, אולם התערבותם לא נדרשה. 

  

הסטודנטים היהודים שהפגינו מחו על עצם קיום האירוע וכן על "סלקציה" שערכה האוניברסיטה כשאיפשרה רק לסטודנטים ערבים להיכנס לאירוע. בהנהלת אוניברסיטת חיפה ציינו כי ההזמנה לסלאח לא הייתה של המוסד, וכי מבחינה חוקית לא יכלו למנוע את עצם הגעתו. "האוניברסיטה מסתייגת מדבריו של השייח ראאד סלאח, כפי שהושמעו בעבר - גם בין כותלי אוניברסיטאות אחרות, אך אין באפשרותה למנוע ממנו להופיע לפני סטודנטים. האוניברסיטה מקווה שהשייח לא ינצל זאת להסתה, כי אם לקריאה לשלום ולקיום משותף".


הפגנת המחאה מחוץ להרצאה (צילום: שי וקנין)

 

גורמים בהנהלת האוניברסיטה ציינו כי הם מסתייגים מהאירוע ואף הצליחו למנוע את הגעתו של סלאח למקום במשך מספר שנים, כולל ביום האדמה האחרון, אולם לאחרונה קיבלו ייעוץ משפטי כי לא יוכלו עוד לדחות את בקשות הסטודנטים שירצה לפניהם.

 

בהתייחס לכניסתם של הסטודנטים היהודיים אמרו בהנהלת האוניברסיטה כי כניסתם נמנעה כדי שלא להפר את הסדר הציבורי. "גם באירועים טעונים קודמים, בהם הרצו ליברמן ומופז, נמנעה כניסת סטודנטים ערביים", אמרו באוניברסיטה.

 

מאגודת הסטודנטים נמסר כי הם מגנים "כל אקט גזעני שיש בו שנאה ורצון להסית. אנחנו מייחלים לדו קיום ונאום שכזה ואדם שכזה יוצר פרובוקציות ומפר את השקט בין כותלי האוניברסיטה. לא נשב ולא נשקוט כשאירוע כל כך חמור מתרחש בביתנו". באגודה ציינו כי רק היום נודע להם על האירוע משום שההזמנות לכנס היו כתובות בערבית. להערכתם, אם היו מקבלים הודעה מוקדמת יותר, היה מספר המפגינים רב בהרבה.

 

בעקבות הנאום מתכוון שר החינוך, גדעון סער, להביא לדיון במועצה להשכלה גבוהה, את דבריו של ראש התנועה האיסלאמית. מקורבים לשר מסרו כי בעבר היה מקרה דומה באוניברסיטת תל-אביב ושיש לשייח סלאח רקורד של עבר פלילי והסתה. עוד מסרו הגורמים כי לאוניברסיטאות צריך להיות שיקול דעת אם לאשר לאדם כזה להופיע אצלם.

 

בהכנת הידיעה השתתפה יהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השייח ראאד סלאח באוניברסיטת חיפה
צילום: שי וקנין
מפגינים תמיכה באוניברסיטה
צילום: שי וקנין
מומלצים