שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האם הצמחונית היניקה - הפעוטה במצב קשה
  תינוקת לאם צמחונית אושפזה בבית-חולים כשהיא בסכנת חיים ועם פגיעה נוירולוגית והתפתחותית קשה. הרופאים: "חשוב שאמהות צמחוניות יהיו מודעות לסכנות"

  א' הייתה בטוחה שהיא נותנת לבתה הפעוטה את כל מה שצריך: המון אהבה, טיפול מסור, חלב אם והימנעות מתוספי מזון מלאכותיים. אפילו לרגע אחד היא לא שיערה שדווקא העובדה שהיא צמחונית אדוקה תגרום לבתה נזקים חמורים ותסכן את חייה.

   

  כתוצאה מתזונתה של האם הגיעה התינוקת למצב של תת-תזונה ומחסור חמור בוויטמינים עד שאושפזה כשהיא סובלת מפגיעה נוירולוגית קשה ומפיגור התפתחותי. לאחר טיפול מתאים והשלמת החסרים התזונתיים החלימה התינוקת, אולם היא ממשיכה לסבול מאיחור בהתפתחות, ככל הנראה בשל המחסור התזונתי הקשה שהיה מנת חלקה בחודשים הראשונים לחייה.

   

  ניזונה רק מחלב אם

  התינוקת אושפזה בבית-החולים אסף הרופא בגיל שבעה חודשים כשהיא סובלת ממצב כללי ירוד, מאדישות, מעייפות ומזיהום בדרכי הנשימה העליונות. עד אשפוזה היא ניזונה מחלב אם בלבד, והתברר כי אמה היא צמחונית אדוקה אשר מעולם לא אכלה בשר.

   

  עד גיל ארבעה חודשים הייתה התפתחותה תקינה, ואז דיווחו הוריה כי היא נראתה עצובה ועצבנית ונראה שכישוריה המוטוריים והקוגניטיביים בתהליך נסיגה. "ההורים הביאו אותה לבית-החולים לאחר שראו שהיא הפסיקה לתקשר עם

    הסביבה ונראתה שקועה ואפאתית‭,"‬ מספר ד"ר איברהים אבו-קישק, רופא ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית-החולים אסף הרופא. בבית-החולים התברר כי היא סובלת ממחסור תזונתי חמור ביותר. משקלה היה 5 ק"ג בלבד, היא נראתה חיוורת ועייפה וסבלה ממתח שרירים נמוך.

   

  הבדיקה הגופנית שלה העלתה חשד לדלקת ריאות, ובדיקות המעבדה גילו כי רמת הסוכר בדמה עומדת על רמה מסוכנת של 10 מ"ג/אחוז, בעוד הרמה הרגילה נעה בין 60 ל‭100-‬ מ"ג/אחוז. עוד התגלה בבדיקות כי היא סובלת מאנמיה קשה ביותר – רמת ההמוגלובין בדמה עמדה על ‭3.8‬ גרם לדציליטר בלבד (הרמה התקינה גבוהה מ‭.(11-‬ רמת הוויטמין בי‭12-‬ בדמה עמדה על 77 מיקרוגרם למיליליטר בלבד, בעוד הרמה התקינה נעה בין 200 ל‭.950-‬ בדיקות שנערכו לאמה גילו כי רמות הוויטמין בדמה של האם היו אף הן נמוכות ביותר ועמדו על 150 מיקרוגרם למיליליטר.

   

  בעיה עוד ברחם

  "כתוצאה מזה סבלה כנראה התינוקת ממחסור בוויטמינים עוד בהיותה ברחם, ומשום שניזונה מהנקה בלבד הלכו החסרים והחמירו עד שעשו נזק של ממש‭,"‬ מספר ד"ר אבו-קישק. "כשאושפזה בבית-החולים היא הייתה במצב של סכנת חיים. אילו ההורים לא היו מביאים אותה אלינו בשלב זה, ייתכן מאוד שהיא הייתה מתה‭."‬

   

  בגלל מצבה הירוד נזקקה התינוקת להנשמה וכן טופלה בעירוי נוזלים ומוצרי דם, באנטיביוטיקה וברמות גבוהות של ויטמין בי‭12-‬ ושל חומצה פולית. בעקבות הטיפול בביתהחולים נרשם שיפור מהיר במצבה הגופני.

   

  היא שוחררה מבית-החולים בהמלצה לתוספת תרכובת מזון לתינוקות. כמו כן הורו הרופאים להוריה להתחיל להאכיל אותה במזונות רגילים, נוסף על תגבורת הוויטמינים שקיבלה בבית-החולים. למרות השיפור הדרמטי במצבה לא החלימה התינוקת

   לחלוטין מבחינה נוירולוגית. בגיל שנה היא סבלה עדיין ממתח שרירים נמוך ומתנועות מופחתות, והישגיה ההתפתחותיים היו איטיים יחסית לתינוקות בני גילה.

   

  "חוסר של ויטמין בי‭12-‬ ביילוד הוא תופעה מאוד נדירה‭,"‬ אומר ד"ר אבו-קישק. "הביטוי הראשון למחסור בו הוא חוסר דם, ובשלב מתקדם יותר מחסור כזה עלול לגרום לתופעות נוירולוגיות כגון הפרעות בתנועה והפרעות בתחושה.

   

  "במצב רגיל יש לכל תינוק מאגרים של הוויטמין שהוא מקבל מאמו, שאמורים להספיק לו לשנים רבות עד שעלולים להגיע למצב של חוסר. אבל אם הוויטמין חסר אצל האמא, ברור שיש חוסר גם אצל התינוק. לאור המקרה הזה חשוב שאמהות צמחוניות יהיו מודעות לסכנות שבתזונה צמחונית במהלך הריון והנקה וידברו עם הרופאים לגבי ההשלכות של הדיאטה שלהן. טיפול מונע למצב כזה יכול לחסוך סיבוכים קשים ואפילו להציל את חיי התינוק".

   

  ויטמין בי‭:12-‬ רק במזון מן החי

  ויטמין בי‭12-‬ הוא היחיד מבין הוויטמינים שאינו נמצא בתזונה צמחית אלא אך ורק במזונות שמקורם מן החי: בשר, במיוחד בקר, דגים, פירות ים, ביצים ומוצרי חלב. מחסור בו עלול לגרום לאנמיה חמורה ולתופעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות, בהן קהות חושים, חולשת שרירים ועוד.

   

  הוויטמין חיוני לייצור החומר הגנטי המפקח על תהליך היצירה של תאים חדשים בגוף, בהם כדוריות הדם האדומות. גוף האדם זקוק ל‭4-1-‬ מיקרוגרם של הוויטמין מדי יום, שהם הכמות הנספגת בגוף עם אכילת דיאטה מאוזנת המכילה ‭30-10‬ מיקרוגרם ביום. תפריט דל בבשר, בביצים

   

  ובמוצרי חלב עלול להכיל פחות ממיקרוגרם אחד של הוויטמין ביום. על פי סקר שנערך על ידי משרד הבריאות, ‭15% ‬מהגברים ו‭30%-‬ מהנשים בישראל סובלים ממחסור בבי‭.12-‬

   

  "לאישה צמחונית, שמקפידה לכלול במזון שלה את האספקה של כל המקורות החיוניים כמו ויטמין בי‭12-‬ וברזל, אין סיבה לדאגה‭,"‬ אמר ד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל האיגוד לרפואת ילדים. "הבעיה מתחילה כשאמא צמחונית לא מודעת לחשיבות

  הצורך להשלים יסודות תזונתיים שחסרים בתזונה כזו, ואז גם התינוק שלה ייכנס מהר מאוד לחסר. הרופאים יוצאים מנקודת הנחה שאישה שנראית בסדר גם שומרת על תזונה נכונה, אבל הסיפור הזה מחדד את הצורך בהסברה לצמחונים להתבסס על תפריט שמכיל מוצרי חלב, ירקות ירוקים וטחינה. ברגע שאלה לא קיימים, ברור לגמרי שגם התינוק סובל מכך‭."‬

   

  לדבריו, כל אישה הרה שלא אוכלת בשר צריכה להתייעץ עם רופא הנשים שלה ועם רופא ילדים כיצד לגרום לכך שהתפריט שלה לאורך תקופת ההריון ובעיקר ההנקה יהיה מספק.

   

  המקרה הישראלי מתפרסם השבוע בעיתון בינלאומי בתחום הנוירולוגיה. בעולם תוארו עד כה מספר מועט ביותר של מקרים דומים של תינוקות שנפגעו באורח כה קשה כתוצאה מהנקה על ידי אם צמחונית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים