שתף קטע נבחר

גמביה: ציד מכשפות עקב מות דודתו של הנשיא

עיתון ה"טיימס" הלונדוני מדווח שהרודן הגמבי חלם על כך שמכשפים עומדים מאחורי מות דודתו, ושיגר מיליציה לאסוף מאות חשודים מעשרות כפרים. העצורים נדרשו לשתות שיקוי בטקס "לגירוש שדים", שגרם למות לפחות שישה מהם

נשיא גמביה, יחיא ג'אמה, הורה בשבועות האחרונים למיליציה אכזרית הנאמנה לו לאסוף מאות חשודים בכשפים, ולערוך להם טקסי גירוש שדים שבמהלכם נדרשו לשתות שיקוי שגרם למותם של לפחות שישה מהם - כך דיווח עיתון ה"טיימס" הלונדוני, שכתבו שוחח עם עדים לפשיטות המיליציה.

 

ארוקי בג'ונג, אם לשישה, סיפרה כי החמושים פשטו על כפרה ג'אמור באישון ליל, כשהם לבושים בגלימות ועליהן מאות חתיכות של מראות שבורות, שניצנצו באפילה. "יש לנו עבודה לעשות כאן", צעקו לוחמי המיליציה הנודעת בשם "הילדים הירוקים". "עבודה עבור הנשיא", הסבירו. בג'ונג הסתתרה עם ילדיה מתחת למיטתה, עד עלות השחר.

 

היא סיפרה שבתוך שעתיים אספו החיילים יותר ממאה תושבים, כשבאותו זמן נעצרו עוד 1,200 חשודים בכשפים ב-20 כפרים ברחבי גמביה - גברים ונשים - שנלקחו למתקני כליאה סודיים. לפי הדיווח, הם נאספו בשם הרודן הגמבי לצורך גירוש שדים, אחרי שהואשמו בהיותם מכשפים ומכשפות, ולפיכך אחראיים למות דודתו האהובה.

 

עד רדת ערב, לפחות שישה מהעצורים מתו משתיית שיקוי מסתורי. אלו ששרדו, סבלו מכאבים במשך ימים. חלקם טענו שדיממו בעיניהם. בג'ונג בת ה-35 נלקחה ביחד עם כמאה תושבים לטקס גירוש השדים. היא סיפרה כי כולם נדרשו להתפשט שם ולשתות משקה שגרם להם להזיות ולכאבים עזים. "אנשים הקיאו דם וסבלו מהתקפים. זה היה מבעית", אמרה.

 

מי הוא יחיא ג'אמה?

לפי הדיווח, במהלך ימי ציד המכשפות, אלפים נמלטו לסנגל השכנה ואחרים, שלא הצליחו הגיע אל הגבול, נורו בראשם. בכפר הזעיר מקומבאיה, הוואה ג'לו וקאודי סואי סיפרו כי בעלן המשותף נרצח אף הוא על-ידי המיליציה. "הילדים הירוקים אמרו שהם באו כדי לקחת את המכשפים שהרגו את דודתו של הנשיא. הם אמרו שהנשיא שמע בחלום שמכשפות באו להרוג אותה וכעת עליהן לשלם את המחיר".  

 

ציד המכשפות הוא רק דוגמה קטנה להתנהלותו הביזארית והקטלנית של נשיא גמביה. בנאום שנשא לאחרונה בבירה בנג'ול, למשל, הוא שב והצהיר כי יש להרוג את כל העיתונאים. מוקדם יותר השנה הזמין אלפי חולי איידס מקומיים להשתמש ב"תרופה הביתית שלו" למחלה. הוא קרא להם לנטוש את התרופות המערביות והורה להם לחכות בתור מחוץ לארמונו כדי לנסות את תרופת העשבים והבננות שלו. רופא שמתח על כך ביקורת נכלא.

 

דו"ח של ארגון זכויות האדם הבינלאומי "אמנסטי" ציין לאחרונה כי ג'אמה, בן 40, הוביל להידרדרות ניכרת במצב זכויות האדם בארצו. בשבוע שעבר הוא פיטר את שגרירתו בוושינגטון, יום לפני שהיתה אמורה להיפגש עם אנשי הארגון ולדון עמם בנושא.  

  

ג'אמה נוהג לעתים קבועות לאיים לערוף את ראשיהם של הומוסקסואלים ולגרשם מארצו. הוא גם הצהיר כי רק לו מותר לנסוע במכוניתו מתחת לשער ניצחון גדול שהקים כדי להנציח את ההפיכה הצבאית שהוביל ב-1994. מאז "ניצח" בשלוש מערכות בחירות. הפעם הראשונה הייתה ב-1996, בבחירות שמשקיפים הגדירו כ"לא הוגנות". הפעם השנייה ב-2001, עם 53 אחוזי תמיכה אחרי קמפיין אלים. ב-2006 כבר זכה בשני-שלישים מהקולות, אך מנהיגי האופוזיציה התלוננו על מסע הפחדה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים