שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקפאה? "104 יחידות דיור בראס אל-עמוד"
  ב"שלום עכשיו" טוענים כי המתנחלים משתמשים בתוכניות בנייה ישנות, כדי לבנות מבנים חדשים ביהודה ושומרון. בתנועה מפנים אצבע מאשימה לממשלה שלדבריהם "עוצמת עיניים" - ומביאים דוגמאות להרחבת התנחלויות. ועמותה ירושלמית חושפת: "התנחלות" חדשה במזרח העיר

  המתנחלים משתמשים בתוכניות בנייה ישנות וממשיכים לבנות בעידוד הממשלה, כך שבפועל הבנייה בשטחים לא מוקפאת - כך נטען בדו"ח חצי שנתי של תנועת "שלום עכשיו", המתפרסם הבוקר (יום א'). לטענת אנשי התנועה, הבנייה בהתנחלויות מבודדות נעשית באמצעות "מסלולים עוקפים" וגם במאחזים נמשכת הבנייה, בהם גם אלו שנועדו לפינוי לפי רשימת משרד הביטחון.

   

  לטענת "שלום עכשיו", חלק מהבנייה בחודשים האחרונים, בעיקר בהתנחלויות המבודדות, מתבצעת לפי תוכניות בנייה ישנות שאושרו לפני שנים. הדבר נועד, לטענת התנועה, כדי לעקוף את "הקפאת הבנייה בהתנחלויות", בלי להזדקק לאישור תוכנית חדשה, שחייבת לקבל אישור של שר הביטחון.


  בנייה ברבבה (צילום: באדיבות "שלום עכשיו")

   

  על פי הדו"ח, ביהודה ושומרון החלו להיבנות 596 מבנים חדשים במחצית הראשונה של שנת 2009, מתוכם 96 במאחזים. כ-35% מהמבנים הוקמו ממזרח לתוואי גדר ההפרדה וכ-65% מהמבנים החדשים

   החלו להיבנות ממערב לגדר. עוד נטען, כי קיימת עלייה במספר מבני הקבע וירידה במספר הקרוואנים. לפי הנתונים, מספר מבני הקבע שהחלו להיבנות עלה ב-8% במחצית השנה הראשונה של 2009 ומספר הקרוואנים ירד בכ-43%.

   

  בדו"ח מובאות כמה דוגמאות: תקוע - הכשרת קרקע לשכונה חדשה והמשך בנייה בשכונת הכניסה. אלקנה - הכשרת קרקע לשכונה חדשה והמשך בנייה בשכונה הצפונית. חלמיש - 12 מבנים דו משפחתיים. קידר- הכשרת קרקע לשכונה חדשה של 42 יחידות דיור. נעלה - הכשרת קרקע לשכונה חדשה והתחלת בנייה של תשעה מבנים. כפר עציון - הכשרת קרקע לשכונה חדשה. ברקן - הכשרת קרקע לשכונה חדשה של 62 יחידות דיור. 

   

  מתתיהו וצופין - הכשרת קרקע לשכונה חדשה. המשך בנייה באתרי הבנייה בביתר עילית, מודיעין עילית, גבעת זאב עילית, אורנית ומעלה אדומים. יצהר - שלושה מבני קבע ו-13 קרוואנים חדשים. בית אריה - 26 מבנים חדשים. קריית נטפים - 15 מבנים חדשים. כפר אדומים - 25 מבני קבע ו-21 קרוואנים. רבבה - המשך בנייה בשכונה החדשה והוספת 11 קרוואנים. כוכב יעקב - שכונת קרוואנים חדשה. נוקדים - הכשרת קרקע לכעשרה בתים חדשים.

   

  בנושא המאחזים, אומרים ב"שלום עכשיו" כי לא פונה אף לא מאחז אחד של ממש, אלא שנבנו לפחות 96 מבנים חדשים, מתוכם 73 קרוואנים, 19 מבני קבע, וארבעה מבנים חקלאיים או תעשייתיים. 15 מבנים נבנו במאחזים ממערב לתוואי הגדר, לעומת 81 במאחזים ממזרח לה. בנוסף הוכשרה קרקע לבניית לפחות 20 מבנים חדשים במאחזים וב-60 מאחזים התקיימו עבודות בנייה כלשהן.

   

  עוד נטען בדו"ח, כי בעשרה מתוך 23 מאחזים שנועדו לפינוי מיידי, לפי רשימת משרד הביטחון, התקיימה בנייה והרחבה: אביגיל - שלושה קרוואנים חדשים. בני אדם - חמישה קרוואנים חדשים. חוות גלעד - שישה מבנים חדשים, הכשרת קרקע ופריצת דרך. יצהר דרום - מבנה חדש והכשרת קרקע. מיגרון - מבנה חדש, סלילת דרך והגדלת מבנה קיים. מעלה רחבעם - שני קרוואנים חדשים. מצפה לכיש - שני קרוואנים ושני מבני קבע חדשים. קידה - שלושה מבנים חדשים והכשרות קרקע. נווה דניאל צפון - מבנה קבע חדש. נופי נחמיה - שלושה קרוואנים חדשים.

   

  "הממשלה יכולה למנוע בנייה"

  "שלום עכשיו" מציינים כי "בסמכות הממשלה למנוע גם בנייה שאושרה בעבר, אך מבחינה פוליטית קל יותר לממשלה לאפשר את הבנייה, בעצימת עיניים, בעידוד עקיף או ישיר, ולהמשיך לטעון שיש 'הקפאת התנחלויות', כאשר מדובר במימוש תוכנית ישנה".

   

  בתנועה טוענים כי בימים אלה נבנות על בסיס תוכניות ישנות שכונות חדשות בכוכב השחר, מתתיהו, מעלה מכמש, תקוע, אלקנה, נעלה, כפר עציון וברקן. עוד נטען, כי לפי דו"ח רשמי של משרד הביטחון, דו"ח שפיגל, ישנן למעלה מ-40 אלף יחידות דיור בתוכניות שאושרו בעבר - אך הן טרם נבנו. לדבריהם, באופן תיאורטי, ניתן יהיה להכפיל את מספר המתנחלים בהתנחלויות מבלי לאשר תוכנית חדשה אחת. הקפאת ההתנחלויות, לפי "שלום עכשיו", חייבת לכלול את מימוש הבנייה, ולא רק את הליכי התיכנון.

   

  עוד טוענים בתנועה, כי חלק מהבנייה של השכונות החדשות נעשית באופן לא חוקי, לעיתים על-פי תוכניות ישנות, שלא עברו את כל תהליכי האישור ולעיתים ללא כל תוכנית. בתנועה מביאים לדוגמה את חלמיש, קריית נטפים, כוכב יעקב וקידר, כאשר לטענתם במקרים אלה הממשלה לא מראה נחרצות לעצירת הבנייה הלא חוקית, למרות התרעות שהועברו לגורמי אכיפת החוק.

   

  מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר: "בחצי השנה האחרונה אין למתנחלים סיבה להתלונן ועל ידי שימוש בתוכניות בנייה ישנות, הם ממשיכים להרחיב את ההתנחלויות לאורך כל הגדה ללא התערבות הממשלה, גם אם הדבר נעשה באופן בלתי חוקי. מספר המבנים והקרוואנים החדשים מדברים בעד עצמם. למרות הניסיון להכפיש אותנו, 'שלום עכשיו' תמשיך להיאבק על מנת לשמור על האפשרות להיפרד מהפלסטינים וליישם את פתרון שתי המדינות".

   

  בתגובה נמסר ממועצת יש"ע: "'בשלום עכשי'ו עושים כל מאמץ להוכיח את אבחנתו הנכונה של המשנה לראש הממשלה משה יעלון. הם מחבלים ביודעין באינטרסים החיוניים ביותר של מדינת ישראל, במימון ממשלות זרות עוינות לישראל. מאז כינון הממשלה החדשה לא אושר ולו פרוייקט אחד לבנייה ביהודה ושומרון. בעברית פשוטה קוראים לזה: הקפאת בנייה מוחלטת".

   

  ובינתיים במזרח ירושלים

  במקביל, עמותת 'עיר עמים' טוענת כי עיריית ירושלים מקדמת את בנייתן של 104 יחידות דיור ליהודים בשכונת ראס אל-עמוד במזרח העיר. מנכ"לית העמותה, יהודית אופנהיימר, כינתה את התוכנית "מסוכנת". "מדובר בהרחבה מסיבית של התנחלות קיימת בשכונת ראס אל עמוד, להתנחלות של למעלה מ-1,000 איש בלב שכונה פלסטינית צפופה במזרח העיר. מדובר במקום רגיש ביותר, וההתנחלות הזו מהווה המשך לתהליך ה-'חברוניזציה' בירושלים הפוגע בסיכויים להסדר עתידי. מדובר בהתגרות בוטה ביחסי ישראל והפלסטינים, יש לזה פוטנציאל מאוד מסוכן".

   

  על-פי גורמים בעיריית ירושלים, נקבע דיון בנושא הפרויקט בוועדה המקומית בעירייה, אך הוא נדחה מסיבות טכניות. כעת, טוענים בעירייה כי "התוכנית

   נידונה על-ידי הצוותים המקצועיים בעירייה, ולא אושרה לקידום תכנון כיוון שאינה מתאימה למדיניות התכנון העירונית באזור זה". עם זאת, מחזיק תיק מזרח העיר בעירייה, יקיר שגב, טוען כי הבנייה באזור היא חיונית.

   

  "חשוב לבנות ליהודים בכל מקום בירושלים", אמר שגב ל-ynet. "הבניין עצמו שימש בעבר כמפקדת מחוז ש"י ואין שום סיבה שהנוכחות הישראלית שם לא תמשיך. זוהי אחת מהנקודות האסטרטגיות ביותר בירושלים - היא משקיפה על הר הבית, בית הקברות של הר הזיתים, והיא המשך ישיר של שכונת מעלה הזיתים ואתרי התיירות על הר הזיתים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יצהר יוני 2009
  באדיבות שלום עכשיו
  יצהר דצמבר 2008
  באדיבות שלום עכשיו
  תוכנית הבנייה בראס אל-עמוד
  מומלצים