שתף קטע נבחר

פיגוע ליד עפרה: שני הרוגים, חמש ילדות פצועות

פלסטינים ירו הבוקר לעבר רכב ישראלי שהידרדר לתעלה ושבעת נוסעיו, בני משפחה אחת, נפגעו. שני ההורים: בנימין זאב כהנא ואשתו טליה, נהרגו, חמשת הילדות שלהם נפצעו. ילד נוסף ירד מהרכב זמן קצר לפני הפיגוע

פיגוע קטלני הבוקר בכביש עוקף רמאללה. מחבלים פלסטינים ירו ככל הנראה מכמה כלי נשק, לעבר רכב המסחרי בו נסעה משפחת כהנא מכיוון ירושלים לכיוון תפוח. הורי המשפחה, בנימין זאב וטליה כהנא נהרגו בפיגוע, וחמשת בנותיהן, בנות חצי שנה עד 10, נפצעו באורח קל עד קשה. הלווייתם של בני הזוג בנימין זאב כהנא וטליה כהנא תצא היום בשעה 16:00 מישיבת "הרעיון היהודי" בירושלים. ההלוויה צפויה לעבור ליד בית ראש הממשלה. בני הזוג יובאו לקבורה בהר המנוחות. בעקבות הפיגוע הרסו דחפורים של צה"ל את הגבעה שממנה נורתה האש על משפחת כהנא. ארגון פלסטיני בלתי ידוע בשם "הקדושים של האינתיפאדה" נטל אחריות לפיגוע. כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית. בהודעה שפרסם הארגון בביירות נטען כי הוא מהווה חלק מארגון "גדודי קדושי אל אקצה" שנטל אחריות לכמה פיגועים שהיו באחרונה בשטחים. ההערכה הרווחת היא שקבוצה של הפתח ביצעה את הפיגוע הבוקר.
ידידי משפחת כהנא סיפרו כי היא בילתה את השבת בירושלים, ושבה רק בבוקר לביתה, כיוון שרצתה להימנע מנסיעה בשעות החשיכה. הפיגוע אירע סמוך לשעה 06:40, המכונית נכנסה למקום בו הגבעה חצויה והכביש עובר בעיבורה. היורים הפלסטינים שכבו על הגבעה בצד הכביש, ופתחו באש לעבר החלון הקדמי של הרכב. מן הירי נפגעו באורח קשה מאוד שני ההורים, וילדיהם שישבו מאחור נפצעו אף הם. האב, בנימין זאב, נפטר מפצעיו במקום, והאם טליה פונתה לביה"ח הדסה עין כרם באמבולנס של מד"א, ונפטרה בביה"ח.
אמבולנס מן הישוב אפרת ותושבים מן הישוב יצאו במהירות לעבר הכביש, וחילצו את הילדים הפצועים. האמבולנס פינה את הילדים דקות אחדות לאחר פינוי ההורים לביה"ח "הדסה עין כרם" בירושלים.
כוחות גדולים מחטיבת בנימין בפיקודו של אלוף משנה גל הירש, יצאו למקום הפיגוע ופתחו בסריקות. מהתחקיר הראשוני שנערך עולה כי היורים נמלטו מן הגבעה ממנה ירו ברכב שהמתין להם, ככל הנראה לתוך שטחי הרשות הפלסטינית באזור רמאללה.
מבית החולים נמסר כי אחת הילדות, בת 4 וחצי, פצועה באורח קשה. שתי ילדות נפגעו באורח בינוני. שתי ילדות פצועים באורח קל. ילד נוסף של בני המשפחה ירד מהרכב זמן קצר לפני הפיגוע. לבית החולים הגיעו כבר חברים וקרובים של בני המשפחה.
יו"ר מועצת מטה בנימין וחבר מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, אמר ל-ynet ממקום הפיגוע כי "המכונית פה מרוסקת לגמרי. זה פיגוע קשה מאוד. אני כבר לא מצפה לשום דבר מהממשלה הזאת. זו ממשלה שמשתפת פעולה עם רוצחים".

המשיך את דרכו של אביו

בנימין זאב כהנא הוא בנו של מאיר כהנא, מנהיג תנועת כך. כהנא האב עלה לארץ מארה"ב בספטמבר 1971. כהנא, אז בן 40, הקים בארץ תוך ימים ספורים סניף של הליגה להגנה יהודית והחל לארגן הפגנות, שקראו לגירוש הערבים מהארץ.
מאוחר יותר הקים את מפלגת "כך" והתמודד בארבע מערכות בחירות. ברביעית, ביולי 1984, זכה בקולותיהם של 26 אלף מצביעים ונכנס לכנסת ה-11. מצע הבחירות של "כך" קרא לגירוש ערביי ישראל והשטחים. באוקטובר 1988 הוצאה מפלגתו של כהנא מחוץ לחוק בטענה, שהיא גזענית.
ב-6.11.90 נרצח הרב מאיר כהנא בניו יורק. הרצח גרר מאבק ירושה פוליטי שהביא לפיצולה של התנועה. באפריל 1991 פרש בנימן זאב כהנא, שחזר לארץ לאחר רצח אביו, מתנועת "כך", ונבחר לעמוד בראש תנועת "כהנא חי". תומכיו של כהנא הבן הביעו ברובם מהישוב תפוח.
כהנא הבן סיגל קו אלים וקשוח מזה של אביו והטיף למרי עממי. בבחירות של 1992 נפסלה רשימת "כהנא חי", בגין הסתה לגזענות. בנימין זאב כהנא הכריז על עצמו כממשיך דרכו של אביו: "אני רוצה לעשות מה שאבי רצה לעשות וזה להפוך את מדינת היהודים למדינה יהודית, ההולכת בדרך התורה. עם ישראל צריך לסמוך על הקב"ה, במקום על אמריקה, ואז הכל יהיה בסדר".
כהנא הבן דגל בדרך הכוח וההתקוממות האלימה, הוא שאף להנחיל לעם ישראל את המאבק האלים: "אנחנו נוציא את העם מתרדמתו, נגרום לכך שההמונים ייצאו לרחובות, ישתוללו ויתפרעו. נעודד את העם להתקומם". הוא האמין בהפעלת סיורים אלימים בדרכים, בסיורים בכפרים ערביים ובפעולות הפחדה והרתעה, "שיידעו מי פה השולט. אני מבטיח שהערבים שישתוללו או יתפרעו, יזכו לתגובה ישירה מאיתנו. אנחנו ניכנס בהם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : רפרודוקציה
נהרג בפיגוע. כהנא
צילום : רפרודוקציה
צילום ערוץ 2
מקום הפיגוע
צילום ערוץ 2
מומלצים