שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מתכון לאריכות ימים
  סיפורים של חכמים דאואיסטים מעוגנים בהיסטוריה הסינית ויש בהם חוכמה עתיקה הרלבנטית לכל זמן ומקום. השאלה העיקרית בסיפור הנ"ל היא כיצד חיים חיי נצח?

  אגדה מספרת על כך שפנג צו היה האדם הראשון שהצליח להשיג אריכות חיים וחיי נצח. במהלך שושלת שנג (SHANG) פנג צו היה כבר בן 700 שנה. כאשר שושלת צ'ו (ZHOU) החליפה את שושלת SHANG פנה אליו קיסר שושלת צ'ו, ששמו היה מו, וביקש ממנו לשרת כשר בממלכתו. פנג צו סירב. זמן לא רב לאחר מכן הקיסר מו ביקש מפנג צו ללמד אותו את אומנות אריכות הימים. פנג צו סירב. כאשר ניסה הקיסר להמטיר עליו מתנות של זהב ותכשיטים לקח החכם את המתנות והעניק אותם לעניים. לא משנה כמה הקיסר התחנן, פיתה ואיים פנג צו לא אמר מילה.

   

  יום אחד אישה יפה בשם קואי ביקרה את פנג צו בבקתה שלו בהרים. פנג ידע שהאישה נשלחה על ידי הקיסר לדלות ממנו את רזי אומנות אריכות הימים. לפני
  שהספיקה האישה להציג את עצמה אמר פנג צו: "כל ימי חיי הייתי נזיר. אין לי עניין בפוליטיקה, פרסום או כסף. אני בסך הכל אדם פשוט השמח לחיות חיים עם שביעות רצון. אין לי דבר ללמד. אם את מעוניינת ללמוד את אומנות אריכות הימים מוטב שתחפשי את מסטר צ'ינג זינג". גברת קואי שאלה: "האם מסטר צ'ינג זינג הוא בן אלמוות?" ענה פנג צו: "צ'ינג זינג אינו בן אלמוות. עם זאת הוא אדם שהשיג את הטאו". שאלה גברת קואי: "מה זה להיות איש של טאו?" פנג צו השיב: "איש של טאו חי בין אנשים. ההבדל בינו לבין אדם רגיל הוא שאיש של טאו נהנה מבריאות טובה ושקט נפשי. הגוף שלו בריא כיון שהוא יודע כיצד לטפח את אנרגיית החיים. הדעת שלו צלולה כיוון שהוא חופשי מחרדות ודאגות. כדי להשיג אריכות ימים יש צורך לטפח את הנשימה הויטלית וכדי להניע את האנרגיה הויטלית עליך לשמור בצורה טובה על האנרגיה המולידה והיצרנית שלך, לדעת את הגבולות שלך, לא להתמכר לפעילות מינית מוגברת, ללכוד את האנרגיה בתוכך, לבלוע את האדים של השמש ושל הירח, לעסות את עצמך, לבלוע צמחים ופטריות כדי ללחלח את העור שלך ולהזין את האורגניזם הפנימי שלך. תעקבי אחר הוראות אלו ותשיגי אריכות ימים".

   

  ליידי קואי השתחווה והלכה. חזרה לקיסר מו וסיפרה לו את כל מה שהיא למדה מפנג צו. הקיסר ניסה לעשות שימוש בטכניקות שתוארו על ידי החכם אך היה נעדר משמעת והוראות מדויקות. הוא יכול היה להשיג רק תוצאות מעטות. כועס ומתוסכל כינס המלך את שומריו: "הביאו את פנג צו ואת צ'ינג זינג לארמון, בכוח אם נחוץ". כשהגיעו השומרים לבקתה של פנג צו החכם, הוא לא היה. כאשר חקרו על המאסטר המסתורי צ'ינג זינג, היה נראה שאף אחד לא שמע עליו מעולם.

   

  חוכמה זו מעוגנת באורחות החיים של הסינים הקדמונים וברפואה הסינית. רופא סיני נוהג לתת הנחיות כיצד לנהל אורח חיים בריא, וידוע שרפואה סינית מוכרת בעיקר כרפואה מונעת.

   

  התפיסה אומרת שאת האנרגיה שקיבלנו באופן גנטי מומלץ לטפח באמצעות מזון, אורח חיים, פעילות פיסית ומנטלית כדי להאריך חיים. מזון בריא, למשל, נחשב באופן כללי כזה שאינו שמן מידי, מעובד מידי, קר מידי או כזה שנעדר בישול בחום. אוכל לא מזין, חרדות ועומס גורמים לסטגנציה של אנרגיה בגוף ובדעת. כללים נקבעו גם לגבי פעילות מינית מתוך הנחה ששפיכת זרע מחלישה את אנרגיית החיים (גינג) אם היא לא בהתאמה לגיל ומצב בריאותו של הגבר. למשל מגיל 40 מומלץ לגבר בריא לקיים יחסי מין מלאים אחת לשלושה ימים, מגיל 50 בין 5-10 ימים וכד'.

   

  המתכון לפי האגדה הוא להיות בשלווה ואם אפשר גם לא לעסוק בפוליטיקה או לתור אחר פרסום וכסף. אז מי בעד לחיות חיי נצח?

   

  שרונה פומס, פנג שואי 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עד איזה גיל אתם רוצים לחיות?
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים