שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ארדן מדד את רעש המטוסים בבתי תושבים

  השר להגנת הסביבה ביקר בבתים במודיעין כדי למדוד את רעש המטוסים בלילה, זאת לאחר שלמעלה משליש מהטיסות שחלפו מעל שמי העיר באוקטובר, גרמו חריגות רעש. ארדן: "אשקול להוציא צווים אישיים נגד חברות התעופה אם יתגלו חריגות"

  תושבי מודיעין זכו אמש (ב') בשעת לילה מאוחרת, לביקור בלתי שגרתי: השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ביחד עם ראש העיר חיים ביבס וצוותי מודדי רעש מטעם המשרד להגנת הסביבה - הגיעו לבתיהם על מנת למדוד את רעש המטוסים החולפים בלילה מעל האזור.

   

   

  ההחלטה על ביקורו יוצא הדופן של השר ארדן, התקבלה על רקע דו"ח של אגף קרינה ורעש במשרד, שמצא כי במהלך חודש אוקטובר, למעלה משליש מהטיסות שחלפו מעל שמי מודיעין - חרגו ברעש שהן גרמו מעל לרמה של 75 דציבלים. רעש זה נחשב לרעש בלתי סביר, על פי החוק למניעת מפגעים. 

   

  במהלך ביקורו של ארדן אמנם לא התגלו חריגות רעש, ואולם ארדן ציין כי ימשיך לעקוב אחר הנושא וישקול להוציא צווים אישיים נגד חברות התעופה במידה שיתגלו חריגות. "בביקור האקראי שלי לא נמדדו חריגות, אבל הגעתי כדי לבדוק את המצב לאור חודש אוקטובר", הסביר ארדן. 

  צלם: אוהד צויגנברג

   

  "כשבאנו לגור פה לא נכללנו בנתיבי הטיסה", אמר ביבס, ראש עיריית מודיעין-רעות-מכבים, בעת הסיור, "אם רוצים לטוס מעל מודיעין צריכים לפתוח מחדש את תוכנית המתאר, לעשות תסקיר השפעה על הסביבה, כמו שצריך". ביבס הוסיף, כי "הטיסות מעל שמי מודיעין בלילה נובעות מבעיה כלכלית, לא בטיחותית, שאותה צריכות הרשויות לפתור בדרך אחרת ולא על חשבונם של התושבים".

   

  עליית מדרגה

  המאבק על רעש המטוסים שנגרם לישבים הסמוכים לנתב"ג, עלה מדרגה לפני מספר חודשים, כאשר עיריית חולון עתרה לבג"ץ כנגד ההחלטה לאשר לרשות שדות התעופה לפתוח את נמל התעופה בן גוריון להמראות מטוסים בין השעות 01:40 ועד 05:50. העתירה הוגשה נגד שר התחבורה, השר להגנת הסביבה, שר הפנים, מנהל רשות התעופה האזרחית ומנכ"ל רשות שדות התעופה.

   

  עיריית חולון הגישה את העתירה כראש "פורום הרשויות עוטפות נתב"ג". פורום זה כולל את אור יהודה, אזור, בית דגן, בת ים, עמק לוד, סביון, חבל מודיעין, ראשון לציון ושוהם. לאחרונה הוציא בג"ץ צו ביניים בנושא, במסגרתו חוייב המשרד להגנת הסביבה להשיב עד סוף החודש מדוע אינו עושה שימוש בסמכותו ומוציא צו האוסר על קיום טיסות לילה בשמי מודיעין.

   

  נתוני המשרד הראו בעבר, כי אין חריגות רעש בבתי תושבים, אולם בדו"ח אוקטובר האחרון שהפיק האגף המקצועי, נמצא כי מתוך 125 טיסות שחלפו בשעות הלילה מעל שמי מודיעין - 41 חרגו מרף הרעש המותר על פי חוק. 

   

  בעקבות דו"ח זה, שיגר ארדן לפני מספר ימים מכתב לשר התחבורה, ישראל כץ ולמנהל רשות התעופה האזרחית, גיורא רום ויעקב מור, מנכ"ל רשות שדות התעופה ובו דרש לדעת כיצד טופלו החריגות.

   

  "בעבר ציין המשרד להגנת הסביבה, כי בכל מקרה של טיסה שתגרום לרעש העולה על 75 דציבל יש לטפל כחריגה. אבקש למסור לי בדחיפות, כיצד טיפלו הגורמים הרלוונטיים במשרד התחבורה במקרים בהם טיסות גרמו לרעש העולה על 75 דציבל", כתב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים