שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "סוריה העבירה טילי סקאד D לחיזבאללה"
  בכיר בפנטגון מסר ל"ניו-יורק טיימס" כי סוריה העבירה 2 טילים כאלו ללבנון ועוד 8 מוחזקים על אדמת סוריה. ויקיליקס: ארה"ב פתחה ב"בליץ דיפלומטי" כדי למנוע העברת הטילים. באותה העת עלה חשש שישראל תתקוף בסוריה

  בליץ דיפלומטי נגד מתקפת ישראל בסוריה: ארצות הברית נכנסה להילוך דיפלומטי גבוה בעקבות מידע מודיעיני שסוריה מעבירה טילים לידי חיזבאללה - כך עולה ממסמכים דיפלומטיים הנחשפים בויקיליקס. לפי דיווח הבוקר (יום ג') ב"ניו-יורק טיימס", הנסמך על הערכות בכיר בפנטגון, יש בידי חיזבאללה 10 טילי סקאד D - שניים מהם הועברו לשטח לבנון והיתר מאוחסנים עבור הארגון בבסיס סורי.

   

  "ניו יורק טיימס" מצטט גורמים בפנטגון הקובעים שלחזיבאללה יש כיום 50 אלף רקטות וטילים, לרבות 40-50 טילי פאתח 110 המסוגלים להגיע לתל-אביב והמכסים את רוב שטחה של ישראל. טילי הסקאד D, שבידי חיזבאללה, מבוססים על טכנולוגיה צפון קוריאנית. האמריקנים מודאגים מההתחמשות הזו, כפי שעולה ממברקים דיפלומטיים ממחלקת המדינה.

   

  המברקים שפרסם "ניו יורק טיימס": קלינטון לוחצת על סוריה

   

  בחודש פברואר 2010, לאחר מאמצים דיפלומטיים אמריקנים שארכו שנה מאז השבעת ברק אובמה לנשיא, הגיעו בממשל האמריקני למסקנה שנשיא סוריה, בשאר אסד, מוליך אותם שולל.

  בפגישה בדמשק עם וויליאם ברנס, מספר 3 במחלקת המדינה האמריקנית, אמר הנשיא אסד שסוריה אינה מעבירה נשק חדש לחיזבאללה.

   

  לאחר הפגישה הזו הגיע מידע מודיעיני על כך שסוריה עומדת להעביר לחיזבאללה טילי סקאד D. המידע התייחס לעשרה טילים כאלו המאוחסנים בסוריה עבור חיזבאללה. לפחות חלק מהם הועברו לידי הארגון.

   

  לפי דיווחים בתקשורת במזרח התיכון, ארה"ב נכנסה להילוך דיפלומטי גבוה במאמץ למנוע התלקחות, לאחר שישראל איימה לתקוף את בסיס הטילים של חיזבאללה בסוריה, לפני שהטילים יועברו ללבנון. בין המסמכים הדיפלומטיים, גם מברק של מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, לאנשי השגרירות האמריקנית בדמשק, כיצד עליהם לפעול.


  נסראללה ואסד. "אין העברת נשק" (צילום:AP)

   

  ב-25 בפברואר השנה, הורתה קלינטון למספר 2 בשגרירות - בהיעדר שגריר אמריקני בחמש השנים האחרונות - להעביר אזהרה לסגן שר החוץ הסורי, פייסל אל מיקדאד: "אני יודעת שאתה בעל חשיבה אסטרטגית ולכן אני רוצה להדגיש בפניך שמבחינתנו, התמיכה שלכם בחיזבאללה היא שיפוט אסטרטגי לקוי שיחבל באינטרסים הלאומיים שלכם לטווח ארוך", כתבה קלינטון.

   

  המסר של מזכירת המדינה האמריקנית לאחר פגישת אסד עם ברנס היה ברור. "בפגישות שלנו בשבוע שעבר, נאמר שסוריה אינה מעבירה טילים חדשים לחיזבאללה בלבנון. אבל אנחנו מודעים למאמץ הסורי הנוכחי לספק לחיזבאללה טילים בליסטיים. אני חייבת להדגיש שהפעילות הזו היא מקור לדאגה חמורה של ממשלתי ואנחנו מזהירים אתכם בחומרה נגד הסלמה כזו".

   

  במסר מהשגרירות בדמשק למחלקת המדינה בוושינגטון נמסר כי הסורים מכחישים נמרצות העברת נשק לחיזבאללה ומוסיפים שהחיזבאללה לא ינקוט בשום פעולה צבאית אלא אם כן תהיה פרובוקציה נגדו. המסר הסורי היה הבעת הפתעה מהמחאה האמריקנית ש"מלמדת כי ארה"ב לא הגיעה לעמדה בוגרת המבחינה בין האינטרסים שלה לבין אלו של ישראל".

   

  מאז למדו האמריקנים שלהכחשות הסוריות לא היה כיסוי, ובפעול המשיכה הזרמת נשק מסוריה לחיזבאללה. כשממשל אובמה בראשית צעדיו ניסה ליצור בסיס לדיפלומטיה עם דמשק, התברר על-פי המברקים הנחשפים עכשיו שכל צד ציפה לצעד גדול ראשון מהצד השני. הסורים רצו צעד אמריקני ממשי להסרת החרם הכלכלי על סוריה ואילו האמריקנים דרשו מהסורים להפסיק את התמיכה שלהם בחיזבאללה ובחמאס כבסיס להידוק היחסים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טילי סקאד
  צילום: איי פי
  בידי נסראללה
  צילום: AFP
  "מזהירה בחומרה"
  צילום: AFP
  מומלצים