שתף קטע נבחר

ועדת וינוגרד החליטה להפחית את שכר הלימוד ב-50%

שכר הלימוד יופחת בצורה מדורגת, במשך חמש שנים. נציגי הסטודנטים ניאותו להשתתף במסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה, לאחר קבלת מכתב שבו מבטיח ברק להצמיד את ההורדה בשכר הלימוד למדד

ועדת וינוגרד, שהוקמה לצורך קביעת גובה שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה, החליטה היום (א') כי שכר הלימוד בלימודים לתואר הראשון יופחת ב-50%.
בועדה הצביעו 7 חברים בעד ההחלטה, ושניים נמנעו מהצבעה. ההחלטה תבוצע בצורה מדורגת: בשנת הלימודים הקרובה, תשס"ב, יופחתו 14%, ובארבע השנים שלאחר מכן יופחתו 9% נוספים מדי שנה. הוועדה קבעה עוד כי מימון ההפחתה לא יגיע מהמוסדות להשכלה גבוהה, אלא מהממשלה. בכך מסתמכת הועדה על מכתבו של שר האוצר, אברהם שוחט, אל ועד ראשי האוניברסיטאות, בו הוא מודיע על התחייבות של הממשלה למימון ההחלטה להפחתת שכר הלימוד.
הוועדה קבעה עוד כי ההפחתה במכללות, בהן שכר הלימוד גבוה - לעתים אף ב-100% - יופחת אותו סכום כפי שיופחת באוניברסיטאות. עוד נקבע בוועדה כי תוקם ועדה נוספת בראשות אישיות ציבורית, ובהשתתפות נציג משרד האוצר ונציג הסטודנטים, אשר תקבע בתוך שלושה חודשים את התנאים ואת הכללים ליישום ההחלטה.
נציגי הסטודנטים לא הסכימו תחילה להשתתף במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה, אהוד ברק, ועם שר החינוך, יוסי שריד, מאחר שהוועדה לא המליצה להצמיד את ההורדה בשכר הלימוד למדד המחירים. רק לאחר שקיבלו מכתב התחייבות ממנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי קוצ'יק, שבו מתחייב ברק להמליץ על ההצמדה - נערכה מסיבת העיתונאים.

שריד: צריך לפעול להטבות נוספות לסטודנטים

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר במסיבת העיתונאים: "אם 200,000 סטודנטים ירצו, אז הממשלה הזו תמשיך ושריד יהיה שר החינוך. הממשלה הזו לא רק הוציאה את צה"ל מלבנון - היא גם הפחיתה את שכר הלימוד ב-50%. לא תהיה בעיית מקורות מימון לעניין – כל מה שצריך לעשות זה להצביע בעד הממשלה הזו".
יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד, אמר: "לראש הממשלה לא היה קל. מול החלטות ועדת וינוגרד עמדו כוחות לא מבוטלים שעשו כמיטב יכולתם כדי שלא יהיו התוצאות האלה. היו כלכלנים, ראשי אוניברסיטאות וגורמים מתוך הממשלה, שמפאת כבודם לא אנקוב בשמם שאמרו שהם מתנגדים", אמר שריד ורמז להתנגדותו של שר האוצר אברהם שוחט.
שריד הוסיף, ש"תוצאות ועדת וינוגרד אינן סוף פסוק, וכי יש לפעול להטבות נוספות לסטודנטים: הרחבת המעונות, יחס הוגן של האוניברסיטאות למשרתים במילואים ועוד".
רוב ניכר של הנהגת הסטודנטים מזוהה עם ראש הממשלה, אהוד ברק. יו"ר ההתאחדות, גיא קלנר, היו"ר הקודם, ליאור ורונה, וליאור רוטברט, מי שהוביל את שביתת הסטודנטים בשנת 1998, שאף מועסק במטה ההסברה של ברק- כולם אנשיו, כולם תומכיו. "המו"מ עם ביבי והמו"מ עם קוצ'יק זה לא אותו הדבר", אמר ורונה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים