שתף קטע נבחר

שנהיה ללא כלום

בימים של צדק חברתי וסופם של תהליכים ישנים, מה טומנת בחובה שנה חדשה? שרונה פומס בודקת באסטרולוגיה הסינית ומגיעה למסקנות מעניינות באשר לתהליכים שכל אחד מאיתנו עובר וכיצד הם אלה המשפיעים על המדינה שלנו

בראשית היה WUJI הנעלם הגדול, כאוס חסר צורה לפני שהעלה את כוחות השמיים ואיכויות הינג למעלה ואת כוחות הכבידה ואיכויות היין למטה ויצר אחדות. זהו סיפור הבריאה של הסינים שמתחיל כמו אצלנו היהודים בתוהו ובוהו.

 

כאוס כזה קיים היום במדינות ערב וזורע את הזרעים לבריאה חדשה שאנו עדיין לא יכולים לראות אותה מתרחשת שכן ייקח זמן למגר את הישן החונק והמדכא שאינו מתאים יותר למקום, לתודעה ולתפיסה שאנו מכירים היום. בכל זאת, רק כוח עצום נקי מכבלי עבר היוצר יש מאין יכול לברוא את העולם בצורה כה חכמה בשבעה ימים בלבד. נדרשת סבלנות ונחישות כדי לפוגג את היש ולחזור אל הלא-כלום, אך זרעי השינוי נזרעו ויגיע היום שהם יצאו מהאדמה ויצמיחו עולם מחודש.

 

זה קורה בסביבה הקרובה רחוקה וגם בסביבה הקרובה מאוד כמו זום של מצלמה המתקרב אל תושבי פלסטין הכמהים לחופש. שינוי והצהרה כזאת, כמוה כדי לעודד את הישן מתרדמה. יש הכרזה, יש זעקה ונראה שזה יואיל לכולנו כאשר תהליך הדגירה יושלם והחדש יבקע החוצה. אם נגדיל את הזום של אותה מצלמה נמצא את עצמנו מול מאות אלפי אנשים הזועקים לצדק חברתי. אין הבדל בין המקרוקוסמוס למיקרוקוסמוס בבקשו למגר את השחיתות, הדיקטטורה, האלימות,חוסר השוויון, שלטון הכסף והכוח. מסגרות שאבד עליהן הכלח בעולם מבקשות להישבר למען סדר חדש טוב יותר.

 

בסוף היין, שמסמל תהליך של אפילה, נמצא הינג שהוא האור הגדול - כולנו נכנסים, עם בוא הסתיו, לתהליך זהה עם איכות יינית של התכנסות, תהליך המבקש עצירה, להשיל מאיתנו אמונות ישנות שיש לנו לגבי עצמנו, לגבי המטרות שלנו, לבדוק את היחסים שלנו עם הסובבים אותנו, וכל אחד באופן אישי מתמזג עם התהליך המתרחש בטבע.  

 

 

העלים משירים את הישן בשביל צמיחת החדש (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
העלים משירים את הישן בשביל צמיחת החדש(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

בסתיו העצים משילים את עליהם, עת האסיף מגיע, הימים מתקצרים והלילות מתארכים. האיכות המתכווצת של הסתיו מאופיינת באלמנט המתכת שבגוף שלנו מייצג את המעי הגס הממונה על הפתחים ומוציא את האוכל שאין לנו בו צורך החוצה. העור מיוצג גם הוא באלמנט המתכת ונותן גבול וצורה לגוף ותוך כך גם אחדות לפרטים השונים.

 

חודש ספטמבר המסמל את הסתיו, הוא חודש תרנגול, זה ממונה מבחינה סימבולית על היקיצה בין חשכת הלילה לבוקר המעיר. התרנגול באופיו שופט, קפדן וביקורתי ושם לב לפרטים הקטנים שנעלמו מן העין.

 

הדאואיסטים האמינו שכל הדברים נתונים לשינוי לאופי המנוגד שלהם, לכן ההבחנה בין דברים היא זמנית. באופן דומה גם הרגשות והתודעה של כל אחד מאיתנו נדרשים לשינוי. 

הכוח החשוך מגיע בהדרגה מלמטה כדי להגיע לאנרגיית הינג. לפי ספר התמורות נוכל לעלות מדרגה רוחנית רק לאחר שסיימנו (בתהליך ייני) בתוכנו את המקום הקודם.

 

השלום לא מותנה בנאום של ביבי או ברצונו של ביבי ונכונותו לשלום ויהיה זה חוסר אחריות להטיל על גבו ועל גבם של הפוליטיקאים את שלומה של ישראל. באופן דומה נצמח ונבשיל אם לא נאשים את הורינו במה שקורה או לא קורה בחיינו. השלום מגיעה קודם כל מלמטה, מהיכולת של כל אחד מאיתנו לקחת אחריות על השלום הפנימי שלו. מכאן שלא נוכל להאשים מנהיגים שלא הביאו את השלום למדינה אם אין שלום בין אנשים סביבנו ובאופן מטאפורי במדינה הקטנטנה שלנו, בביתנו ובתוכנו.

 

כשנסב לשולחן לחוג את השנה החדשה נחגוג את הפרידה מהישן למען התחדשות השלום פנימי שאינו מושפע משינויים של זמן וסביבה. ביום הכיפורים נשיל מעלינו את המיותר בצום של אוכל ומחשבה. בסוכות נשב בסוכה כדי להכיר בארעיות של התודעה, המחשבה ושל מי שהיינו כדי להתחיל הכל שוב מהתחלה.

 

שנה טובה!

 

שרונה פומס, פנג שואי 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים