שתף קטע נבחר

טורקיה מחריפה את הטון: "רצוי שאסד ייפול מהר"

עיתוני טורקיה דיווחו בהרחבה על האפשרויות המבצעיות שעומדות לרשות הממשלה באנקרה למקרה של התערבות בסוריה. בתפריט: יצירת אזורי חיץ ואזורים ללא טיסה. ארדואן: "המשטר הסורי רוצה למחוץ את ההתנגדות, בשפיכות דמים"

טורקיה ממשיכה להפנות אצבע מאשימה דרומה לכיוון דמשק. ראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום (שבת) בפני פורום כלכלי, כי המשבר בין המדינות הוא יציר כפיו של נשיא סוריה, בשאר אסד. העיתונים הטורקיים פירטו את האפשרויות המבצעיות לפעולה נגד דמשק, בהן אכיפת אזורים אסורים לטיסה ויצירת אזורי חיץ מעבר לגבול.

 

אסד תחת לחץ גובר:

קלינטון: "אסד יסתלק - זו שאלה של זמן"

מראות זוועה בסוריה: אסד מתעלם מהאולטימטום

 

"לצערי, המשטר הסורי סירב לערוך רפורמות ולא היה כן בנושא, אמר ארדואן, "כמו כן, הוא רוצה למחוץ את ההתנגדות באמצעים לא אנושיים, בשפיכות דמים. אם יהיה שינוי מדיניות, הוא לא יהיה של טורקיה, אלא של סוריה. דמשק לא קיימה את הבטחותיה, לא לליגה הערבית ולא לעולם. אין אמון בפעולותיה".

 

אזרחים סוריה בלבנון שורפים תמונות ארדואן ונתניהו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזרחים סוריה בלבנון שורפים תמונות ארדואן ונתניהו(צילום: רויטרס)

 

לפי הדיווחים בעיתוני טורקיה, באנקרה דוחים צעדים חד-צדדיים או התערבות שמטרתה "שינוי המשטר" בסוריה. עם זאת, בסביבתו של ארדואן כלל לא שוללים פעולה צבאית משמעותית, אם יתברר שאנשיו של הנשיא בשאר אסד מבצעים מעשי טבח רחבי היקף.

 

צפו בחיילים עריקים מהצבא הסורי

 

שלל הדיווחים מבוססים על תדריכים שערכו בכירים טורקים לכתבים. "כמעט בטוח שמשטרו של אסד ייפול, וכל ההערכות מתבססות על ההנחה הזאת. מקורות במשרד החוץ אמרו שככל שהמשטר הזה ייפול מהר יותר, כך ייטב לטורקיה", כתב הפובליציסט סדאט ארגין מהעיתון "הורייט".

 

ארדואן ואסד בימים יפים יותר ביחסים בין השניים, ב-2009 (צילום: AP) (צילום: AP)
ארדואן ואסד בימים יפים יותר ביחסים בין השניים, ב-2009(צילום: AP)

 

הוא הוסיף כי "התערבות לשם הפלת אסד אינה עומדת על הפרק, אך טורקיה נוקטת עמדה גמישה לגבי קבוצות האופוזיציה הסוריות שפועלות בתחומה". העיתון "רדיקל" ציטט גורם מממשלתי אחר שאמר: "איום גדל עם כל יום תחת משטר אסד. אנו מאמינים שהיציבות בסוריה ובאזור תוחזר רק תחת ממשלה דמוקרטית".

 

לדברי העיתון, הטורקים רוצים להימנע משחזור זרם הפליטים האדיר שעבר למדינה מעיראק לאחר מלחמת המפרץ ב-1991, אז חצו את הגבול לטורקיה כחצי מיליון בני אדם. כדי למנוע את התסריט הזה בגרסה הסורית, שוקל הצבא הטורקי את האפשרות להקים רצועות חיץ למקרה שהצבא הסורי ינוע לעבר אחת מהערים הצפוניות, כמו חלב.

 

בעיתון "מילייט" התייחסו לדיווחים הידועים זה מכבר כי באנקרה שוקלים ליצור אזור אסור לטיסה בשמי סוריה, אם הצבא הסורי ייצור גל פליטים שינוע צפונה. "פעולה צבאית נגד סוריה תתרחש רק עם הקהילה הבינלאומית, ובעקבות החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם".

 

כמה אלפי סורים ברחו לשכנה מצפון בעקבות הדיכוי האלים של הצבא. רבים הם חיילים שהעדיפו לערוק מהצבא, מאשר לירות בבני עמם. טורקיה סיפקה לפליטים אוהלים וסיוע הומניטרי, ורבים מהם עדיין חיים בעיר האוהלים הזאת כבר כמה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין אמון בדמשק", ארדואן
צילום: AFP
הרוגים בדרעא, אתמול
הפליטים הסורים בטורקיה
צילום: AP
מומלצים