שתף קטע נבחר

עוד הצתה במסגד פלסטיני: "מצפה יצהר מלחמה"

נזק נגרם לכיסאות ולשטיחים במסגד בכפר באזור רמאללה. על הקיר רוססו כתובות עם שם המאחז שבו נהרסו לפנות בוקר מבנים. דוברו של אבו מאזן: "זו הצהרת מלחמה". בצומת תפוח נעצר מתנחל שכתב "נאצים" על עמדת צה"ל. צעיר שהשתתף בהתפרעות בבסיס אפרים הואשם ושוחרר

יממה לאחר שהוצת מסגד בירושלים , שוב חשד לפשע שנאה, והפעם באזור בנימין: במנהל האזרחי אישרו הבוקר (יום ה') כי מסגד בכפר בורקה שבאזור בנימין הוצת. נזק קל נגרם לכיסאות ולשטיחים. על הקיר רוססו הכתובות "מצפה יצהר" ו"מלחמה" - שמו של המאחז שבו נהרסו באותו הזמן שני מבנים לא חוקיים.

 

לדברי התושבים בכפר הנמצא באזור מגרון, הם גילו את ההצתה בערך ב-4 לפנות בוקר, כשבאו לתפילה הראשונה. "הם ראו את החלק השייך לתפילת הנשים במסגד עולה באש", סיפר איאד חדאד תחקירן ארגון "בצלם" שנמצא במקום. "הם כיבו את האש בעצמם". מלבד הנזק לשטיחים, גם מערכת החשמל נפגעה. בבוקר הגיעו למסגד שהוצת מושלת רמאללה וכוחות הקישור והתיאום הפלסטיניים.

 

הנזק שנגרם בתוך המסגד (צילום: איאד חדד, בצלם) (צילום: איאד חדד, בצלם)
הנזק שנגרם בתוך המסגד(צילום: איאד חדד, בצלם)

 

דוברו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נביל אבו רודינה, אמר כי ההתקפה על המקומות הקדושים היא "הכרזת מלחמה של המתנחלים על העם הפלסטיני". הוא הטיל את האחריות על ההצתה על ממשלת ישראל וקרא להתערבותה של הקהילה הבינלאומית. בשעות הצהריים יצאו שוטרים, שהגיעו לגבות עדות במקום, מהפכר - לאחר שנזרקו לעברם אבנים.

 

בהמשך, לא הרחק מיצהר - שם נהרסו המבנים במאחז - ריסס מתנחל על עמדת צה"ל בצומת תפוח את הכתובות "משטרה=נצים" ו"תג מחיר". הוא נעצר על ידי המשטרה ונלקח לחקירה. 

 

ריקודים מול הפינוי    

יצחק סנדרו, שהקים את מאחז מצפה יצהר, הסביר בשיחה עם ynet מדוע כוחות הביטחון נתקלו בהתנגדות מינורית בהריסת המבנים. "המטרה שלנו כמי שמאמינים בדרכו של הרב מלובביץ' היא לקרב כל יהודי", הסביר, "מצד אחד אנו עוסקים בהתיישבות ומצד שני בקירוב לבבות. בפינוי ישבנו מול החיילים וחגגנו את י"ט בכסלו, שזה החג של האדמו"ר המכונה הזקן".

 

על אף שביתו נהרס כבר פעמיים, סנדרו וחבריו רקדו מול החיילים בזמן הפינוי. "אנו מאמינים שאין חורבן ולכן גם ההריסה שראינו בפועל היא לא חורבן אלא ירידה לצורך עלייה, ומתוך הירידה הגשמית הזו אנו רק נצליח ורק נתרחב ונבנה כאן חיים לנצח", אמר, "הניצחון האמיתי שלנו הוא לא כמה שנאבקנו ולחמנו, הניצחון האמיתי הוא שנחיה בארץ ישראל ונחיה באיחוד".

 

אחרי ההריסה היום במאחז מצפה יצהר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אחרי ההריסה היום במאחז מצפה יצהר(צילום: גיל יוחנן)

 

דובר יצהר, אברהם בנימין, העביר לעומת זאת מסר שונה. "מה שראינו כאן הוא פשע נגד ההתיישבות ונגד המנדט שניתן לנתניהו לחיזוקה", טען, "המשאבים הרבים שהופנו לעבר הריסת ביתו של זוג צעיר ערב חתונתו לא מופנים נגד מאות בתי ערבים בלתי חוקיים שנמצאים במרחק קצר מפה. יצהר וההתיישבות כולה כבר עסוקים בבניית הבית שנהרס ובתגובה להרס בהכשרת בית נוסף". 

 

אתמול ניסו אלמונים להצית מסגד נטוש ברחוב שטראוס בירושלים. על קירות המבנה רוססו כתובות נאצה נגד ערבים, וכן הכתובת "תג מחיר - רמת גלעד". כמו כן, הוצתו אתמול ארבעה כלי רכב של פלסטינים בכפר יסוף שמדרום לשכם ובכפר חארס שליד קלקיליה. בשני המקרים רוססו בקרבת המכוניות כתובות גרפיטי. בכפר דומא הוצתו, לטענת הפלסטינים, שני כלי רכב נוספים.

 

צומת תפוח. "נקמה מצפה יצהר" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
צומת תפוח. "נקמה מצפה יצהר"(צילום: גיל יוחנן)

 

כמה שעות לאחר מכן נעצרו בדירה בשכונת קריית משה בירושלים שישה חשודים בפעולות "תג מחיר". סנגורם, עו"ד נפתלי ורצברגר, אמר הבוקר לפני הדיון בהארכת מעצרם כי "כוחות משטרה בלבוש אזרחי ללא צווים פרצו לבית של האנשים, חיפשו ראיות, היכו ורמסו - ולא מצאו שום דבר". לדבריו, "כל הסיפור הזה מריח לא טוב. מי שרוכב על הגל האפור של פרסומים נגד מתנחלים ונגד פעולות 'תג מחיר' מנסה לגזור קופונים על גבם של אזרחים תמימים". לדבריו, הבקשה להארכת מעצר הוגשה בגין חשד לאיומים והתנגדות למעצר - "כשאין מילה על תג מחיר".

 

אישום נגד מתנחל שהתפרע בבסיס החטיבה

הבוקר שחרר בית המשפט השלום בכפר-סבא למעצר בית את המתנחל היחיד, שנעצר בעקבות הפריצה לבסיס חטיבת אפרים. בכתב האישום, שהוגש נגד אלישמע דוכן בן 20 מבית-אל, נטען שהוא הניח סלעים על הכביש וכשהשוטרים הורו לו לעצור - הוא נמלט ולאחר שנתפס התעמת איתם. הוא הואשם בעבירות של הכנת סיכון בדרכים, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, שימוש בכוח או באיומים למנוע מעצר וקיפוח זכות השימוש בדרך.

 

בבקשה להאריך את מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים נכתב: "שחרורו של דוכן יעביר מסר לו בפרט ולכל הפוגעים בכוחות הביטחון בכלל כי רשויות אכיפת החוק אינן מסוגלות להתמודד עם הפגיעה בהם מצד גורמים מבית, וכי חייהם ושלומם של הפועלים לשמור על הסדר הציבורי באזור הינו הפקר וכי אין יכולת לאכוף את שמירת הסדר והחוק על תושבי היישובים באזור".

 

"משטרה = נצים". גרפיטי בצומת תפוח (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"משטרה = נצים". גרפיטי בצומת תפוח(צילום: גיל יוחנן)
  

למרות הטענות החמורות שהציגה המשטרה, התובע ביקש מבית המשפט לשחרר אותו בתנאים מגבילים. השופט דורון חסדאי קבע כי הנאשם ישוחרר בערבות עצמית וצד ג' בסך 5,000 שקלים, הרחקה מיהודה ושומרון עד לחודש מרס ומעצר בית לילי בישיבת הסדר.

 

בעקבות תקיפת מח"ט אפרים ואירועים נוספים בהם קשורים פעילי

 ימין, גיבשו אתמול השרים אהרונוביץ ונאמן המלצות לטיפול בתופעה, אחרי פגישות שקיימו עם צוותים של שב"כ, צה"ל, המשטרה והפרקליטות.

 

אמש קיבל אמנם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המלצות השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, ושר המשפטים, יעקב נאמן, לטיפול בפעילי ימין קיצוני המקיימים הפרות סדר באזור יהודה ושומרון - אך דחה את ההמלצה להגדיר את המתפרעים כיעדי טרור. ראש הממשלה הצהיר על כמה צעדים - בהם שפיטת מתפרעים בבתי דין צבאיים, הגברת המעצרים המנהליים ותוספת תקציב לחקירות - אולם לא ברור מתי ואיך יתבצעו, שכן חלק מההוראות כבר ניתן היה ליישם קודם לכן.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, יאיר אלטמן, יואב מלכה ורענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתובת על המסגד בבורקה
צילום: איאד חדד, בצלם
גרפיטי בצומת תפוח. "נקמה מצפה יצהר"
צילום: גיל יוחנן
המסגד שהוצת אתמול בירושלים
צילום: AFP
אלוף פיקוד המרכז בבסיס חטיבת אפרים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים