שתף קטע נבחר

בן של יהודייה ידיח את צ'אבס אחרי 13 שנה?

בבחירות מקדימות היסטוריות של האופוזיציה בוונצואלה רשם אנריקה קפרילס, נצר לפליטים שברחו מהמשטר הנאצי, ניצחון מוחץ. עכשיו הוא מקווה לתרגם את המומנטום לניצחון בבחירות לנשיאות באוקטובר, ולסילוק הנשיא הכמעט כל-יכול

אנריקה קפרילס, מושל צעיר של מדינת מחוז בוונצואלה, ניצח הלילה (יום ב') בבחירות המקדימות של האופוזיציה במדינה, וניצחונו עשוי לזמן קרב צמוד מול הנשיא זה 13 שנה, הוגו צ'אבס, בבחירות לנשיאות באוקטובר הקרוב. קפרילס הוא בן לאם יהודייה, אך הוא מגדיר עצמו נוצרי קתולי.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

ההצבעה אתמול והתוצאות שפורסמו הלילה עשויות לבשר על צעד היסטורי של האופוזיציה המפולגת קדימה, בניסיון להדיח את צ'אבס ששלטונו ארוך השנים שיפר אמנם את מצבם של העניים במדינה אך הביא לפילוג במדינה, הרתיע משקיעים זרים והוליד לא מעט ביקורת מצד ארגוני זכויות אדם וממשלות זרות, שהעלו את התהייה אם ונצואלה היא עודנה דמוקרטיה של ממש.

 

עצרת הניצחון בוונצואלה, הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
עצרת הניצחון בוונצואלה, הלילה(צילום: AP)

 

קפרילס, בן 39, מושל מדינת מירנדה המשתייך לאגף המרכזי-שמאלי במפה הפוליטית, גרף 62 אחוזים מהקולות

בבחירות המקדימות הראשונות בתולדות האופוזיציה בוונצואלה. הוא הביס בקלות את יריבו פבלו פרס. "באנו לבנות עתיד לכל אזרחי ונצואלה", אמר קפרילס בעצרת הניצחון שלו, חובש כובע בייסבול בצבעי הדגל של ונצואלה ומבטיח להשיק מיד את המרוץ שלו לנשיאות.

 

"כבר מחר הרגליים האלה עומדות ללכת דרך כל הכפרים, כל שכונות העוני, כל הקהילות בוונצואלה", הצהיר קפרילס. ארבעת המועמדים האחרים בבחירות המקדימות הצטרפו אליו על הבמה כשברקע זיקוקים, בתצוגה סמלית של אחדות שנועדה לפתוח דף חדש בתולדות האופוזיציה.

 

צ'אבס: האיש ששרד אפילו הפיכה

תמיכתו של פרס, מושל מדינת סוליה, המאוכלסת ביותר בוונצואלה, תסייע לקפרילס בבחירות באוקטובר. לא פחות מניצחונו של פרס, חשובה העובדה שכ-2.9 מיליון אזרחים יצאו להצביע בפריימריז, הרבה יותר מהצפוי, וגם זה סימן לכך שיריביו של צ'אבס שיפרו את יכולתם להוציא את תומכיהם מהבית.

 

חזית אחידה של האופוזיציה על הבמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חזית אחידה של האופוזיציה על הבמה(צילום: רויטרס)

 

קפרילס, נצר למשפחת פליטים מפולין שברחו מהנאצים, מקווה שסגנונו האנרגטי ועברו המהוגן במדינת מירנדה יסייעו לו לאתגר את שלטונו של צ'אבס. קפרילס שיבח את מדיניותה של ברזיל, המנהיגה שוק חופשי יחסית אך שומרת גם על מדיניות של מודעות חברתית, וזו הנוסחה שהוא מקווה להביא לארצו אם ייבחר לנשיא.

 

תומכיו של צ'אבס התייחסו הלילה בביטול לתוצאות, והדגישו כי שיעור ההצבעה נמוך למדי בהתחשב בכך שוונצואלה היא מדינה שבה יש 18 מיליון בוחרים רשומים. לדבריהם האופוזיציה מייצגת אליטה פוליטית זקנה שאיבדה את האמון. לפי סקרים, לצ'אבס עדיין יש יתרון על פני יריבו.

 

צ'אבס, בן 57, ניצח כמעט בכל ההצבעות הלאומיות שנערכו בוונצואלה מאז שעלה לשלטון בשנת 1999. הוא שרד שביתות כלליות, הפגנות רחוב סוערות ואפילו הפיכה צבאית קצרה שהביאה להדחתו ל-36 שעות. מאז הפך לנשיא היה צ'אבס לאחד הדוברים הבולטים ביותר נגד ארצות הברית ותרבות המערב, ובין ידידיו ניתן למנות מדינות כמו איראן, סוריה ולוב של מועמר קדאפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קפרילס בנאום הניצחון. ונצואלה תהיה ברזיל?
צילום: AP
הוגו צ'אבס. חלה בסרטן
צילום: EPA
מומלצים