שתף קטע נבחר

נתניה ועוד 15

מכבי נתניה של 1983 דרסה את הליגה ובאמצע העונה הובילה כבר ב-15 נקודות יתרון. האלופות הגדולות, כתבה שניה בסדרה

עולם הדימויים של כדורגל הישראלי רווי בקלישאות וביטויים מנופחים, שבמקרים רבים הקשר בינם לבין המתרחש במציאות רופף למדי. ובכל זאת, ישנם כמה סופרלטיבים שבנקודות זמן מסוימות תאמו בהחלט את המציאות.
כזו היא למשל האמירה המפורסמת של מוטל'ה שפיגלר שהכריז, בהיותו מאמן מכבי נתניה בעונת 1983-1982, שהליגה נחלקת לשני גושים: מכבי נתניה וכל השאר, או בשפתו הציורית של שפיגלר: "נתניה ועוד חמש עשרה", אמר וידע מה הוא אומר.
מכבי נתניה של עונת 1983-1982 פשוט דרסה את הליגה, וכבר באמצע העונה הובילה ביתרון 15 נקודות אחרי הקבוצה הבאה בליגה, שמשון תל-אביב "שדלקה" אחריה נואשות. בעונת זו אף אחד לא שאל "מי תהיה האלופה?" אלא "באיזה הפרש נקודות זה ייגמר?", וזה נגמר בסוף ב-14 נקודות יתרון, רק בשל "הורדת הילוך" של הקבוצה ברבע האחרון של העונה.
בשער עמד אריה אלטר, לפניו שיחקו צמד הבלמים הקשוח ברוך חסן וחיים בר, שהפכו את רחבת העונשין לשטח סטרילי כמעט ואפשרו למגינים, גדי מכנס ודוד פיזנטי, להתפנות למשימות התקפיות. הקישור היצירתי התבסס על בני לם, משה גריאני ודני עציוני, שהתמחו בהעברת כדורים לרחבת היריב. מרגע שהכדורים הגיעו לרגליהם של עודד מכנס או דוד לביא, שני החלוצים המעולים של נתניה, בדרך כלל הם סיימו את דרכם ברשת. לביא (מלך השערים בעונות 1981 ו-1985) הצטיין במשחק ראש ברמה גבוהה וביכולת התמצאות גבוהה ברחבה. עודד מכנס היה ללא כל ספק אחד החלוצים הגדולים ביותר שדרכו על מגרש כדורגל בישראל. הוא היה מלך שערי הליגה בעונות 1977, 1980, 1983 ו-1984, ועד היום הוא נושא בתואר מלך השערים של הכדורגל הישראלי עם 196 שערים.
מכבי נתניה זכתה בתואר המשולש (אליפות, גביע וגביע אינטרטוטו) ב-1978 ובארבע אליפויות ליגה, ובכל-זאת ההרכב שלקח את אליפות עונת 1983-1982 נחשב להרכב הטוב ביותר שהעמיד המועדון אי-פעם.
הרכב קלאסי : אלטר, גד מכנס, חסן, בר, פיזנטי, יונה, עציוני, לם, גריאני, לביא, עודד מכנס ( שלמה שירזי, חלפון, גרדיש, מסיקה)
מאמן : מרדכי (מוטל'ה) שפיגלר


לפנייה לכתב/ת
מומלצים