שתף קטע נבחר

נתניהו: בגין תקף כור למרות ביקורת מארה"ב

רה"מ נאם בכנסת ונשמע שוב קרוב יותר לתקיפה. "גם מבן גוריון האמריקנים ביקשו לחכות. עם הזמן נגלה שהיחסים עם ארה"ב רק יתהדקו". הוא שאל: "מה יקרה כשהמטרייה האיראנית לארגוני הטרור תהפוך לגרעינית?". לבני לנתניהו: אתה מוחק את התקווה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח הערב (יום ד') עוד מסר תקיף לאיראן, וקשר בין תוכנית הגרעין של האייתוללות לארגוני הטרור המתעצמים ברצועת עזה. בנאום במליאת הכנסת הזכיר נתניהו ראשי ממשלה קודמים שפעלו מול איומים והתבקשו על-ידי ארצות הברית להמתין. "ב-1981 אותה חובה הדריכה את בגין כשהתמודד עם שאלת הכור הגרעיני בעיראק. הוא ידע היטב את הביקורת הבינלאומית שתבוא - כולל מארה"ב והנשיא רייגן - והוא מילא את החובה שלו ופעל".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

אף שבביקור האחרון אצל הנשיא ברק אובמה בוושינגטון אמר נתניהו שההחלטה אם לתקוף את מתקני הגרעין באיראן טרם התקבלה, בכנסת הוא נשמע נחרץ יותר. "עם הזמן נגלה כי היחסים שלנו עם ארה"ב רק ילכו ויתהדקו. אנו מעדיפים שאיראן תנטוש את הגרעין שלה בדרכי שלום אבל החובה המוטלת עליי היא לשמור על היכולת העצמית של ישראל להגן על עצמה מול כל אתגר".

 

ראש הממשלה נתניהו. "שנצא מיהודה ושומרון? איראן תיכנס" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו. "שנצא מיהודה ושומרון? איראן תיכנס"(צילום: גיל יוחנן)

 

ראש הממשלה הוסיף: "רבים אומרים - יפה שהעלית את נושא הגרעין האיראני לראש סדר היום הבינלאומי, אבל הנה דווקא הנושא הפלסטיני מתפוצץ לנו בפרצוף. תבינו - הגורם הדומיננטי שמניע את האירועים בעזה זה לא הנושא הפלסטיני, זה איראן. עזה זה איראן. מניין באים הטילים? מאיראן. הכסף? מאיראן. מי מכשיר טרוריסטים? איראן. מי נותן את ההוראות? איראן".

 

הוא ביקש מחברי הכנסת לתאר לעצמם מה יקרה כשהמטרייה האיראנית לארגוני הטרור תהפוך לגרעינית. "תארו לכם שמאחורי ארגוני הטרור עומדת מדינה שקוראת להשמיד אותנו ושהיא חמושה בפצצות גרעין. אתם מוכנים לזה? אני לא מוכן לזה, וכל מנהיג אחראי מבין שאסור לתת לזה לקרות".

 

"לכל מקום שממנו יצאנו - איראן נכנסה" 

נתניהו אמר כי הוא זוכה להסכמה מקיר לקיר בקונגרס האמריקני וגם להסכמת אובמה בכל הקשור לזכותה של ישראל להגן על עצמה. "ישראל מעולם לא הפקידה

את גורלה בידי אחרים וגם לא בידי הטובים שבידידיה, זו החובה העליונה המוטלת עליי כראש ממשלת ישראל. החובה הזו עמדה לנגד עיניו של דוד בן גוריון ב-1948 כשהכריז על הקמת המדינה. מזכיר המדינה האמריקני מרשל האגדי ביקש מבן גוריון לחכות ואמר שיש זמן, אבל בן גוריון לא חיכה והחליט להכריז על הקמת המדינה".

 

ציפי לבני. "אנחנו תקפנו בעזה כי יכולנו, היה לנו תהליך מדיני" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ציפי לבני. "אנחנו תקפנו בעזה כי יכולנו, היה לנו תהליך מדיני"(צילום: גיל יוחנן)

 

נתניהו אמר כי מי שחושב שהסכם עם אבו מאזן יביא לעצירת הצנטריפוגות באיראן שוגה באשליות. "לכל מקום שפינינו איראן נכנסה. יצאנו מלבנון - איראן נכנסה, יצאנו מעזה - איראן נכנסה. יש כאלה שמציעים היום לצאת מיהודה ושומרון - איראן תיכנס לשם. אני לא מאמין שיש מישהו אחר. חרף ההתנגדות וההתרסות שלכם, אני מאמין כי אסור לחזור על הטעות הזו פעם שלישית".

 

אחרי נתניהו עלתה לדבר יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. היא אמרה לחברי הכנסת כי קדימה בתקופת כהונתה כשרת החוץ יכלה לצאת למבצע "עופרת יצוקה"

ולהילחם בטרור כיוון שניהלה תהליך מדיני. "יכולנו לשתף פעולה עם העולם הערבי תוך כדי ניהול תהליך מדיני, שמרנו על יחסים עם טורקיה כי היה לנו תהליך מדיני".

 

לבני אמרה כי ביקורו של נתניהו בוושינגטון נרשם כהצלחה כיוון שהוא הצליח להעלות לסדר היום את הנושא האיראני, אבל להוריד ממנו את הנושא הפלסטיני "ולמחוק את התקווה של אזרחי ישראל". לדבריה, "זהו ניצחון פוליטי ענק, ועוד ניצחון כזה - ואבדנו. היסטוריונים יזכרו את תקופת כהונתך כמי שהשתמש באיום והרג את התקווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים