שתף קטע נבחר

ניר בכה, השופט לדניאל מעוז: "עזוב את ההורים"

בהמשך עדותו, דניאל מעוז ניסה להסביר שלא דיווח על "אחיו הרוצח" כי האמין שהוריו לא היו רוצים שייכלא. השופט לא מצא היגיון בהסברים על הפחד שייחשף הסוד - דניאל פדופיל. אחיו בכה ויצא, אחותו: לא אגיע עוד לדיונים. וגם: שיחות בין התאומים

דניאל מעוז, הנאשם ברצח הוריו בירושלים, המשיך היום (ד') להתפתל על דוכן העדים במשפטו, כשנדרש להסביר את גרסתו שנשמעה לשופטים מופרכת - ולפיה אחיו התאום ניר הוא הרוצח. "היית מוכן שהרוצח יהיה חופשי ובלבד שלא תיחשף הנטייה?", שאל השופט צבי סגל, בהתייחס לנטיות הפדופיליות של דניאל, שעליהן ידע אחיו. "כן", השיב הנאשם - וזו לא הייתה התשובה היחידה שהרכב השופטים לא קנה. אחיו ניר יצא בדמעות מהדיון, והנאשם המשיך לטעון: "לא רצחתי, הרוצח ישב באולם".

 

רצח מעוז, כותרות אחרונות

עימות בין דניאל מעוז לאחותו: "אמת דיברתי"

האחים מעוז: דניאל חילל זכר הורינו, שיירקב בכלא

"אחי רצח". השופטים לא האמינו לדניאל מעוז

דניאל מעוז מעיד: לא רצחתי, זה אחי התאום  

 

"היום אני מאמין, על אף הסבל האדיר שאני עובר, באיזשהו מקום הייתי רוצה להגשים את רצון הוריי", ניסה דניאל לנמק מדוע לא דיווח למשטרה על כך שאחיו רצח לכאורה את ההורים, נורית ונח, באוגוסט אשתקד. "על אף שההיגיון אומר להסגיר את הרוצח, עדיין אני חושב שההורים לא רצו שבנם יישב בכלא כל ימי חייהם. זה כל המחשבות שחלפו בראשי".

 

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים סגל תקף אותו: "אולי תניח להורים המנוחים מה חשבו או לא חשבו. אתה חושב עכשיו בשם אחרים? הם לא נמצאים כאן. תשיב אתה להיגיון".

 

האחים נגד האח. ניר וגיא בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
האחים נגד האח. ניר וגיא בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)

 

עוד לפני כן, הקשה על הנאשם: "ההקשר לחשיפת הסוד שלך, ההסברים שלך הם כאלה שהמסקנה היא שאדם שכבר ביצע רצח, ואתה לא מנעת את הרצח, בעצם אתה מפקיר אותם... לא הזהרת אותם מהסכנה. לא רק שלא עשית את זה.. לא מנעת את הסכנה להורים שלך ולא התרעת. שתקת והגעת לירושלים. ואחרי שהוא ביצע את הרצח ובורח מהבית ואתה עד שרואה את הדברים האלה - אתה לא מספר על זה כי אתה חושש שאם כן הוא יבצע רצח נוסף. 

 

"כאן אני נתקע עם ההיגיון - אדם שביצע רצח ועדיין משוחרר יותר סיכוי שיבצע רצח, ושהקורבן הראשון יהיה אתה - כי אתה היית עד. אבל אתה חוזר לדירה, ויכול להיות שיחזור לשם, מפחד, ולא מספר שום דבר בגלל פחד.  בסקאלת ההיגיון ממה מפחדים יותר? מרוצח שמסתובב חופשי? או מרוצח שעצור? עכשיו הבנת?", שאל השופט, ואז מעוז ניסה להסביר ש"עם כל הנסיבות עדיין היה קשה לי לעשות המהלך", ופירט את הנימוק של רצון ההורים.

 

דניאל טען עוד ש"כקורבן של שנים ארוכות של איומים ועימותים סביב נטיותיי המיניות, אולי הייתי צריך לפנות לאיזה מרכז לנפגעי עבירות כדי לקבל הוראות למה הפחד כל כך גדול ומשתלט עליי. הפחד (מהאח ניר - א.ג) גדל אחרי הרצח ועוד התעצם עוד יותר. פחדתי ממנו פחד מוות. ברצח פחדתי עוד יותר ופעלתי בחוסר היגיון. זה ההסבר. אני מניח שאנשי מקצוע בתחום יוכלו להסביר לאדוני את המצב של קורבן, של התעללות משך שנים. של סחיטה כזאת מאיומים, פחד מאיזה סוד שאם יתגלה אין טעם לחיי".

 

גם בהמשך הדיון תקף השופט סגל את התחמקויותיו של הנאשם ברצח. "יש כאן רצח, משהו חדש, מפלצתי, ואתה עושה חשבון של עימותים בעבר?", תהה סגל, והוסיף: "אני גמרתי עם השאלות, אתה לא משיב לשאלות בית המשפט".

 

דניאל מעוז: "אין לי כבר מה להסתיר" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דניאל מעוז: "אין לי כבר מה להסתיר"(צילום: גיל יוחנן)

 

אחר כך השופט בכל זאת שאל אותו: "לדבריך אחיך חיסל את משפחתך, גדע את חייה. אתה פוחד ממה שהוא עשוי לעשות לך, אתה מסתיר את זהותו של הרוצח, והדרך היחידה ההגיונית להציל את עצמך ממנו זה להסגיר אותו - ואתה בא ואומר לנו - פחדתי להסגיר אותו, ואתה אומר שפחדת שהוא יחשוף את הסוד. אנחנו שואלים מה הפרופורציה בין חשיפת הסוד והשארתו חופשי לאחר שרצח את הוריך? אנחנו יושבים פה יומיים ולא יכולים להבין".

 

הנאשם ברצח פנה אחר כך לתובע וניסה להסביר מדוע כן החליט לחשוף את סודו - היותו פדופיל: "לא נותרה לי סיבה לחיות, לו יזכו אותי אין לי מה לחפש בחוץ. אני אומר את האמת ואין לי כבר מה להפסיד, אין לי מה להסתיר. הסיפור שלי הפך לסיפור ציבורי ותקשורתי, לטרגדיה".

 

האזנות סתר: "לא יכול לחזור לשגרה"

במהלך הדיון הושמעה שיחת טלפון בין התאומים, עוד לפני שדניאל נעצר. השיחה הוקלטה ב-28 באוגוסט אשתקד, שבועיים אחרי רצח נורית ונח. אלו עיקריה:

  

דניאל מעוז: "אתה יכול לשאול מתי אני מקבל את הדברים שלי? את המחשב שלי, החפצים שלי? לשאול מה קורה?".

 

ניר: "אני אדבר איתם, מציע גם שאתה תדבר איתם. לא מבינים שאנחנו משפחה בעצם".

 

דניאל: "מרגיש שאני לא יכול לחזור לשגרה".

ניר: "כל הזמן מחזירים אותי לתשאול, לא נותנים לי לחזור לשגרה".

 

דניאל: "שואלים אותך שאלות תשאול או מתייחסים רע?"

 

ניר: "מתייחסים אלי יפה. אבל מה זה שווה, זו לא הבעיה, הבעיה שלי זה אמון דני כל פעם שאני שם זה שעות, שואלים את אותן שאלות. זה מעצבן. אני היום הולך להגיד להם שנמאס לי. אם רוצים פעם בחודשיים יקראו לי ומקסימום שיתחילו לשלם לי משכורת. זה מעצבן שזה כיוון החקירה, של מה שהיה שם. זה מעצבן. מבין שכל אחד שם שמתעסק עם המשטרה לא מתעסק עם מה שאפשר להבין מה הלך שם".

 

דניאל: "כן".

 

ניר: "לפי דעתי, מה שיקרה, נגיד שנמאס לנו ונפנה לתקשורת ונגיד שנמאס לנו והתקשורת עוסקת בחרא. לא חושב שזה יהיה חכם לפנות לתקשורת בשום שלב".

 

דניאל: "תגיד להם אבל שיחזירו לי את הציוד שיש שם".

 

ניר: "תגיד שיעזבו את המשפחה הזאת בשקט, כי נמאס לי".

 

לאחר השמעת השיחה אמר הנאשם ברצח דניאל מעוז: "אני מתרגש לשמוע את השיחה הזאת. פעם ראשונה שאני משוחרר מניר. אחרי שיחה כזאת אומר 'איי רסט מיי קייס'". הוא אמר בנוסף כי "ידענו שיש האזנות על הטלפון ולא רצינו שהמשטרה תרגיש שיש איזה סוד משותף".

 

ניר לאחיו: "אנחנו קורבן או פושע?"

בהמשך הוצגה שיחת טלפון נוספת בין התאומים, הפעם מ-4 בספטמבר. דניאל התקשר לניר, שביקש ממנו לפנות למשטרה.

 

דניאל: "לדבר עם שלמה, לבקש את המחשבים?"

ניר: "כן, בטלפון. תגיד לו שאנחנו מחכים למחשבים ושאי אפשר ככה".

דניאל: "להתקשר אליו לטלפון ממש?"

ניר: "כן. מה אתה מתבייש? לקחו לנו את המחשבים. מה אנחנו, קורבן או פושע?"

 

במהלך הדיון פנה התובע לדניאל מעוז ואמר לו כי השיחות שהוקלטו ביניהם נראו לו "כטיפות האחרונה האחרונות שנותרו ביניכם. זה אפילו ריגש אותי. אתה אתה מבין שלא יהיה יותר קשר בינך לבין ההורים שלך?". הנאשם ברצח השיב: "אני יודע שניר יכול היה לחסוך את כל הסבל הזה. עברתי הרבה סבל, המשפחה שלי עברה סבל, הם קורבנות, אנחנו קורבנות. אני צמא לקשר הזה".

 

האח בכה, האחות: "רוצה להתחיל בתהליך האבל"

בשלב הזה יצאו ניר מהאולם בעיניים דומעות. "לא רצחתי", המשיך דניאל מעוז. "הרוצח ישב כאן באולם. בדיון הקודם הוא הקפיד לא יהיה כאן. רציתי שהוא יראה איך השתחררתי מהפחד ואני שמח שזכיתי לראות את זה היום. כשניר יאמר את האמת ויודה אני מבטיח לא לנתק איתו את הקשר מוכן ולדאוג לו לקנטינה. ניר הוא הרוצח, הגיע הזמן שהוא יודה".

 

הבוקר, בתחילת החקירה הנגדית, התעמת דניאל מעוז עם אחותו תמר, שנכחה בדיון. בעקבות הערה שאחותו זרקה לעברו מהקהל, אמר לה דניאל: "תמר, כל מה שאני אומר זה אמת". בתום הדיון בערב אמרה תמר מעוז: "אחרי יומיים בהם הנאשם מעיד אין הרבה מה להגיד, העדות שלו מדברת בעד עצמה. מעבר לסבל, לקושי מהאובדן של ההורים שלי, התחושה שלנו זה שמה שהוא אומר זה בין מגוחך לפתטי".

 

היא הודיעה כי לא תגיע יותר לדיונים: "הסיפור הזה גמור מבחינתי בכל רובד אפשרי. אני רוצה להתחיל בתהליך של האבל שלא התאפשר לי עד עכשיו, בעיקר בגלל הרצח. דניאל מעוז איבד את המשפחה שלו ב-13.8 במו ידיו, בבקבוקי האקונומיקה ששפך ובשקרים שהפיץ. הוא לגמרי לבד בעולם, ולא מגיע לו יותר מזה. הדבר היחיד שמעניין את דניאל מעוז זה דניאל מעוז. הסיפור נגמר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דניאל מעוז, היום בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
האח התאום ניר
צילום: גיל יוחנן
השופט צבי סגל
מומלצים