שתף קטע נבחר

צילום: AP

דגן וראש ה-CIA בעבר: סנקציות יעצרו את הגרעין

מגבירים את הלחץ נגד תקיפת איראן: ה"וול סטריט ג'ורנל" מפרסם מאמר משותף של ראש המוסד הקודם, ראש ה-CIA לשעבר ובכירים אחרים מקהיליית המודיעין במערב. "לפני צעדי מלחמה, חייבים לנסות לחץ כלכלי מוחלט", הם כותבים

מאמר משותף חסר תקדים של גורמי מודיעין, צבא ודיפלומטיה מישראל, ארצות הברית, גרמניה ובריטניה, קובע שסנקציות מלאות על טהרן עשויות למנוע את השלמת פרויקט הגרעין האיראני . על המאמר, שהתפרסם היום (ה') ב"וול סטריט ג'ורנל", חתומים ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, ראש ה-CIA לשעבר ג'ים וולסי, ראש המודיעין הגרמני אוגוסט האנינג, הרמטכ"ל הבריטי לשעבר צ'ארלס גאת'רי, ושני דיפלומטים אמריקנים – מארק וואלאס וקריסטין סילברברג.

 

המאמר מתפרסם כמעט במקביל לחשיפת דו"ח סודי של האו"ם, שלפיו "הסנקציות מאטות את היכולת של איראן לרכוש כמה מרכיבים קריטיים הדרושים לתוכנית הגרעין האסורה של איראן. בה בעת הפעילויות האסורות נמשכות, כולל העשרת האורניום".

 

המאמצים נגד הגרעין האיראני - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

המאמר הוא יוזמה של ארגון UANI ("מאוחדים נגד איראן גרעינית"), שבסיסו בארצות הברית, בשיתוף הארגון הבריטי "המכון לדיאלוג אסטרטגי". כותרת המאמר היא למעשה שמות החתומים עליו - דבר שנעשה במטרה למשוך תשומת לב מרבית של שש המעצמות שישתתפו במפגש השני עם האיראנים בשבוע הבא בבגדד.

 

דגן. למנוע הן גרעין איראני והן מלחמה עם איראן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דגן. למנוע הן גרעין איראני והן מלחמה עם איראן(צילום: גיל יוחנן)

 

הכותבים טוענים שבעוד המשטר האיראני מנהל מרוץ למימוש השאיפות הגרעיניות שלו, עומד העולם בפני ברירה: איראן גרעינית או מלחמה של המערב נגד איראן. "עדיין אפשר למנוע את אחת משתי התוצאות הללו, אם תהיה פעולה מיידית והחלטית שתגרום למהלומה כלכלית נחרצת למשטר", נכתב.

 

הכותבים טוענים שכל מי שמבקש למנוע סנקציות מוחלטות בנימוק של פגיעה בעם האיראני, או בנימוק שלחץ כלכלי לא יכול למנוע מאיראן השגת גרעין, מזמין למעשה את האופציה של מלחמה. הכותבים מציינים את חסימת מסלקת הכספים "סוויפט" בפני איראן ואת הסנקציות על עסקות נפט באמצעות הבנק המרכזי (שייכנסו לתוקף בסוף חודש יוני על ידי ארצות הברית והאיחוד האירופי), כשני המהלכים המשמעותיים ביותר עד כה.

 

מחמוד אחמדינג'אד. "מהלומה כלכלית נחרצת למשטר" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מחמוד אחמדינג'אד. "מהלומה כלכלית נחרצת למשטר"(צילום: EPA)

 

שורת הסנקציות: בידוד עסקי מוחלט של איראן

דגן והכותבים האחרים מאיצים בקהילה הבינלאומית לצעד נוסף: "עכשיו הוא הזמן שהקהילה הבינלאומית תבודד את המשטר באמת". פירוש הדבר העברת סנקציות הנוקשות ביותר בהיסטוריה נגד איראן בארבעה תחומים מרכזים המפורטים במאמר:

 

איסור מוחלט של כניסת איראן למערכת הבנקאית הבינלאומית. הצעדים עד כה לא כללו את כל המוסדות האיראנים. יש להטיל סנקציות על כל הבנקים באיראן.

 

חברות יחויבו לגילוי כל ההשקעות וההעברות העסקיות עם איראן. זה ניתן לביצוע על ידי שינוי החוקים של הרשויות הפיננסיות בארצות הברית, בבריטניה ובמדינות האחרות.

 

חסימת הגישה של איראן לספנות הבינלאומית תפגע חמורות ביצוא נפט גולמי. איסור כניסת ספינות מטען שמגיעות לנמלים איראניים, או עשיית עסקים עם חברת "טיידווטר מידל איסט" (שמבצעת 90 אחוז מתנועת המכולות של איראן). ארצות הברית והאיחוד האירופי יציגו חקיקה שתחייב את כל המכליות ואוניות המטען שיעגנו בנמלים אמריקניים ואירופיים להצהיר שהן לא עגנו בנמלים איראניים, אינן נושאות נפט גולמי איראני או מוצרים פטרוכימיים, ולא עשו כן בשלוש שנים האחרונות. כל מכלית או אונייה שביקרה באיראן ב-36 החודשים האחרונים תוכנס לרשימת חרם בינלאומית למשך עשר שנים.

 

חברות ביטוח שמבצעות עסקים עם איראן יאותרו ויימנע מהן לעשות עסקים עם ארצות הברית, עם האיחוד האירופי או עם כל ישות הקשורה במדינות אלה.

 

"אנחנו לא יכולים לקבוע בוודאות שסנקציות ולחץ יאלצו את המשטר האיראני לשנות כיוון, אבל לפני נקיטת צעדי מלחמה נגד מדינה, אנחנו חייבים לנסות תחילה לחץ כלכלי מוחלט", נכתב במאמר. "זה יראה למשטר שהעולם רציני ומחויב ונכון לעשות את כל הנדרש כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגן. המאמר נועד למשוך את תשומת לב המעצמות
צילום: מרק ישראל סלם
מטה ה-CIA. לנתק את הקשרים הכלכליים בין איראן למערב
צילום: רויטרס
מומלצים