שתף קטע נבחר

צעדת לפידים של הניאו-נאצים ביוון: "זרים החוצה!"

כ-2,000 מתומכי מפלגת "השחר המוזהב" הקיצונית, שמנהיגה הכחיש לאחרונה את קיומם של משרפות ותאי גזים במחנות ההשמדה הנאציים והודיע למהגרים ביוון כי כעת יש להם סיבה לפחד, צעדו במרכז אתונה במפגן מאיים

כ-2,000 מתומכי המפלגה הניאו נאצית ביוון, "השחר המוזהב", ערכו אמש (יום ג') צעדת לפידים במרכז אתונה וצעקו "להוציא את הזרים מיוון!". הצעדה, שנערכה תחת אבטחה כבדה, הסתיימה ללא תקריות אלימות, אך סיפקה הוכחה נוספת למצב הנפיץ במדינה שנקרעת על-ידי המשבר הכלכלי זה יותר משנתיים.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

בבחירות שנערכו בחודש שעבר ביוון זכתה מפלגת "השחר המוזהב" הקיצונית ב-21 מתוך 300 מושבי הפרלמנט, וכך נכנסה לראשונה אי-פעם לבית הנבחרים. היא עשתה זאת תוך שהיא מנצלת כמו מפלגות קטנות אחרות את אכזבת היוונים מהמפלגות הגדולות, שלא הצליחו לייצב את הכלכלה היוונית.

 

תומכי מפלגת "השחר המוזהב", אמש במרכז אתונה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי מפלגת "השחר המוזהב", אמש במרכז אתונה(צילום: רויטרס)

 

עם זאת, ב-17 ביוני יתקיימו ביוון בחירות חדשות, אחרי שאף מפלגה לא הצליחה להרכיב קואליציה בעקבות הבחירות בחודש שעבר. כשברקע ההכנות לבחירות האלה צעדו אתמול מאות רבות מתומכי "השחר המוזהב" מול בניין הפרלמנט, ושמעו את מנהיגם, ניקולאוס מיכלוליאקוס, נואם.

 

מיכלוליאקוס הכחיש לאחרונה את קיומם של משרפות ותאי גזים במחנות ההשמדה הנאציים, למרות מחאת הבכירים ביוון

וראשי הקהילה היהודית. גם אחרי היוודע תוצאות הבחירות בחודש שעבר השמיע מיכלוליאקוס הצהרות חריפות נגד הזרים. "כל המהגרים, כל המהגרים הלא-חוקיים - החוצה. החוצה מארצי והחוצה מביתי", אמר במסיבת עיתונאים לאחר פרסום התוצאות, והדגיש בפני הזרים כי כעת יש להם סיבה לפחד.

 

כשהוא מוקף בגברים חסונים חובשי כובעים אדומים, צעד אז מיכלוליאקוס מול העיתונאים הזרים הרבים שצילמו אותו באתונה וקרא לעברם: "אירופה של האומות חזרה! זכרו זאת! יוון היא רק ההתחלה!". תומכיו קראו בתגובה "יוון שייכת ליוונים". הוא כינה את הזרים "שקרנים" והטיח בהם: "עליכם להתבייש בכל השקרים שלכם". העיתונאים שאלו אז את מיכלוליאקוס כיצד הוא מתכוון לממש את כוונתו להיפטר מהמהגרים בארצו וזה השיב בקוצר רוח: "השתמשו בדמיון שלכם".

 

המנהיג הניאו-נאצי ניקוס מיכלוליאקוס, אמש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המנהיג הניאו-נאצי ניקוס מיכלוליאקוס, אמש(צילום: EPA)

 

מסיבת העיתונאים ההיא שכינס מיכלוליאקוס נפתחה בקריאה לכל הנוכחים לקום על רגליהם לאות כבוד - כולל העיתונאים. ברקע נתלה דגל המפלגה - סמל יווני עתיק שדומה לצלב קרס. יצוין כי חרף הסממנים החיצוניים הבוטים והאידיאולוגיה הלאומנית, חברי המפלגה מתנגדים להגדרתם כ"ניאו-נאצים". במשרדיה מוצגים לרווחה ספרים העוסקים בעליונות הגזע

הארי, אך חבריה דוחים האשמות בדבר אלימות נגד זרים.

 

רק לפני שנה הייתה "השחר המוזהב" קבוצה זניחה, ובבחירות הקודמות זכתה רק ל-0.23% מקולות הבוחרים. אולם התנגדותה לתוכנית החילוץ האירופית ולגזרות שהביאה עמה סייעה לקדמה בקרב היוונים. גם הבטחותיה "לנקות" את יוון מזרים קסמו ליוונים החוששים מעלייה בפשע בצל המשבר הכלכלי. בשכונות מסוימות באתונה חבריה זכו לאהדה לאור פעולתם לטובת הכלל - תרומת מזון למשפחות נזקקות וליווי קשישים לכספומטים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבעירים אש במהלך ההפגנה אמש באתונה
צילום: AP
מומלצים