שתף קטע נבחר

בכיר המוסד שהבריח את ואנונו לארץ נדרס למוות

גיורא צחור, שעמד בראש המאמצים להשיב לישראל את מרגל האטום, נהרג כשרכב על אופניו. "ידיעות אחרונות" פרסם שצחור פיקד בעבר על "כידון" - לפי פרסומים זרים יחידת החיסול של המוסד. אחרי מלחמת ששת הימים, הוא קיבל את עיטור העוז

הוא היה אחד האנשים המשפיעים ביותר על האגף למבצעים מיוחדים במוסד, עמד בראש החוליה שהבריחה לישראל את מרגל האטום מרדכי ואנונו והצליח להתחמק מכל סכנה אפשרית. אתמול (יום ב') הוא נהרג - ודווקא על הכביש. גיורא צחור, בן 70, נדרס למוות כשרכב על אופני השטח שלו בקטע הכביש שבין קיבוץ המעפיל לגבעת חיים. גם לאחר מותו, עדיין אסור לפרסם את תמונתו.

 

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי צחור עמד בראש המאמצים להבריח לארץ את ואנונו. ב-1986 ואנונו, טכנאי זוטר בכור הגרעיני בדימונה, הצליח לצלם את המתקן מבפנים. הוא עזב את ישראל ומסר את התמונות ל"סאנדיי טיימס" הבריטי. ראש הממשלה דאז, שמעון פרס, שיגר את המוסד לאתרו בלונדון, וצחור הוביל את החוליה שנדרשה למצוא אותו - אך לא לבצע את החטיפה על אדמת בריטניה. לכן, פיתתה לוחמת קיסריה שריל חנין-בנטוב ("סינדי") את ואנונו להגיע לרומא, ועל פי פרסומים זרים משם הוא הובא לישראל.

 

זה היה כנראה המבצע המפורסם ביותר שעליו פיקד צחור, אבל כמובן לא היחיד. לאחר שגויס למוסד, הוא נטל חלק במספר עצום של מבצעים בחו"ל. בסוף שנות השבעים מונה לסגן מפקד "כידון", שעוסקת על פי פרסומים זרים בחיסולים בחו"ל. לאחר מכן הפך למפקד החוליה.

 

בתקופה שבה שירת ב"כידון" יוחסו למוסד כמה אירועים: נציג אש"ף בבריסל נעים קאדר נורה למוות ב-1981, בכירים אחרים בארגון נפצעו בפעולות אחרות באירופה. מתכנן הפיגוע באולימפיאדת מינכן 1972, אבו דאוד, נורה בפולין ב-1981, אך הוא שרד. כמו-כן, טובעה "ספינת השיבה" שהייתה אמורה לצאת מקפריסין לישראל ב-1988, ללא נפגעים.

 

אומץ לבו של צחור ניכר עוד לפני גיוסו למוסד. במלחמת ששת הימים פיקד צחור, אז סגן גיורא וייס, על מחלקת טנקים בקרב בשכם. הוא נתקל בכוח טנקי "פטון" ירדניים בטווח קרוב ביותר, שהגיע באחד משלבי הקרב למרחק של מטרים ספורים בלבד. למרות זאת, שמר על קור רוח, השמיד שבעה מטנקי האויב וכלי רכב אחרים והכריע את הקרב. הוא נפצע קשה בפעולה ופונה לאחר סיום הלחימה. שש שנים לאחר מכן העניק לו הרמטכ"ל דוד אלעזר את עיטור העוז.

 

אתמול בבוקר צחור נפצע קשה מפגיעת משאית בעת שרכב על אופניו בכביש 581. מחקירת נסיבות התאונה, עולה כי הוא רכב מכיוון מזרח למערב בשולי הכביש, מול כיוון התנועה. קצין הבוחנים של אגף התנועה במרחב שרון, מפקח ציון ג'אן, אמר כי עדיין לא ברור מי סטה וגרם לתאונה - נהג המשאית או רוכב האופניים. צחור פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה, שם כשלו המאמצים להציל את חייו. הוא יובא למנוחות היום בשעה 19:00, בבית העלמין בחדרה.

 

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיורא צחור. נהרג על אופניו
מרדכי ואנונו. צחור היה האחראי על הברחתו לישראל
צילום: אבי מועלם
מומלצים